Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '11

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
3052
 

"...En büyük bayramdır! Kutlu olsun!"

"...En büyük bayramdır! Kutlu olsun!"
 

Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk


"Türk Milleti!

Kurtuluş Savaşı'na başladığımızın 15.yılındayız. Bugün cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu en büyük bayramdır.

Kutlu olsun! 

Bu anda büyük Türk milletinin bir ferdi olarak bu kutlu güne kavuşmanın en derin sevinci ve heyecanı içindeyim."

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 10.yıl nutkuna başlarken bunları söylemişti. Büyük mücadelelerle, kendi elleriyle kurduğu Cumhuriyetin, 10.yılını tamamlamasından dolayı mutluydu. Nasıl ki biz 88.yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti altında yaşamaktan, onun kurduğu bu Cumhuriyeti korumaktan mutlu ve memnunsak.

"Az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türk Cumhuriyetidir. Bundaki muvaffakiyeti Türk milletinin ve onun değerli ordusunun bir ve beraber olarak azimkarane yürümesine borçluyuz."

Ulu Önderimiz böyle devam ediyordu nutkuna. Kolay gelmemiştik 1923'e. Bunu en iyi bilen de oydu. Millet büyük bir mücadelenin içine girmişti. Ülkesini tekrar kazanmak, eline almak için nice canlar vermişti. Asla bırakmamıştı ay yıldızlı bayrak için savaşmayı. Canı yanmıştı, yıpranmıştı, çok şeyler kaybetmişti belki ama kazandığı bir şey vardı, ilelebet payidar kalacak olan Cumhuriyet!

"Türk Milleti!

Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim.

Ne mutlu Türküm diyene!"

Ve böyle bitiriyordu Atatürk nutkunu. Cumhuriyetimizin 88.yılını bitirirken belki de izin verilmiyor kutlamalarımıza ama içimizdeki kutlamaları kim engelleyebilir ki? Cumhuriyetimizin coşkusunu içimizde yaşamamıza ve bir daha Atatürk ilke ve inkılapları önderliğinde yürüyeceğimize, Atamızın emanetin bekçileri olacağımıza söz vermemizi kim engelleyebilir ki? 

Biz Türk gençleri olarak birinci vazifemizi yerimize getireceğiz. Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğiz. Cebren ve hile ile kim bu cennet vatanı elimizden almak isterse, karşısında bizi bulacak! Bütün ahval ve şeraitler içinde dahi, vazifemizi yerine getirerek, Atamızın istediği gibi Türk istiklal ve cumhuriyetini koruyacağız!

İyi ki doğdun Türkiye Cumhuriyeti!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 313
Toplam yorum
: 292
Toplam mesaj
: 59
Ort. okunma sayısı
: 1345
Kayıt tarihi
: 21.03.07
 
 

1996'nın ilkbaharının dünyaya getirdiği birçok çocuktan biriyim. Milliyet Blog'da yazmaya yaşım h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster