Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ocak '07

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
29796
 

'@' ne demek hiç düşündünüz mü?

'@' ne demek hiç düşündünüz mü?
 

Hiç aklınıza takıldı mı @ işaretinin anlamı nedir veya nerden gelmiştir.. Bunu bilmemizin hayatımızda çok önemli bir işe yarayacağını sanmıyorum fakat yine de bilmek güzel birşey.. Hergün defalarca bu işareti kullanarak elektronik postalarımıza bakıyoruz, yazıyoruz gönderiyoruz..

Peki @ işaretinin hikayesi neymiş?.. Genel kültür sitelerin de gezinti yaparken rastladığım bu bilginin gerçekliğini bilemeyeceğim fakat eskiden bu yana süre gelen iki değişik hikayesi bulunmaktaymış..

Bunlardan birinci hikayeye göre hikayeye göre @ sembolünü Ortaçağ keşişlerinin yorgun elleri yaratmıştır. Matbaanın icadından önce çoğunluğu din konulu olan kitapların her bir kopyası elle yazılıyordu. Bu uzun ve yorucu işi keşişler yapıyorlardı, 'Tarafına, doğru, halinde içinde, yanında, hususunda üzerinde, beherine' gibi çeşitli birçok anlama gelen, Latince 'ad' kelimesinden türemiş 'at' kelimesi her ne kadar kısa bir kelime idiyse de kitaplarda o kadar çok tekrar ediliyordu ki sonunda usanan keşişler onu tek el hareketi ile yazacak şekilde, 't' yi 'a'nın üzerinden sola doğru aşırarak @ şekline dönüştürdüler.

İkinci hikayeye göre sembol 'amphora' kelimesinin kısaltılmasıydı. O zamanlar 'amphora', hububat, baharat ve şarapların taşındığı fırında pişirilmiş küplerin ölçüm birimiydi. Giorgio Stabile isimli bir İtalyan araştırmacı 1492 tarihli Latince-İspanyolca sözlükte 'amphora'm bir ağırlık ölçüsü olan 'arroba'ya çevrildiğini keşfetti. İspanyolların hala @ işaretini 'arroba' diye isimlendirmelerinin sebebi de bu olmalıdır.

Stabile ayrıca, Floransalı tüccar Francesco Lapi'nin 1536'da yazdığı bir mektupta @ işaretini kullandığını da tespit etti. İşaret aynı zamanda uzak mesafeler arası ticareti belirtmek için de kullanılıyordu ama 18. yüzyılda kullanılışı birim başına bir fiyatı göstermek içindi. Örneğin, tanesi 5 Peni'den 10 portakal alınsa '10 portakal @ 5 Peni' şeklinde 'her biri' anlamında yazılıyordu.

@ işareti ilk olarak 1885'te yazı makinelerinin ilk örneği olan Underwood'un klavyesinde kullanıldı. E-posta adresinin bir parçası olarak ise ilk olarak 1977 yılında Roy Tomlinson tarafından kullanılmıştır. Tomlinson'un amacı ise kimsenin adında bulunmayan ve karışıklığa yol açmayacak bir işareti kullanmaktı.

Bilgilerinize sunulur...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aslında bir simge aramak olsada amaç bu simgeyi bulmak yine dahice:) belki de bulan ihtiyaçtan, çaresizlikten veya imkansızlıktanda olsa çok basit bir şekilde bulup veya kullanmış olabilir, şu an ise... :) bulanada ve nette kulanana da yine bu arada yazınıza taşıyarak bizleri düşünmeye sevk eden size de teşekkürler.:)

erol aslan 
 15.03.2007 19:40
Cevap :
tşk.  15.03.2007 22:03
 

öğrenmiş olduk..Paylaşımınız için teşekkürler.

ece vardar 
 12.01.2007 17:14
 

Bazı arkadaşlar süslü "a"diyor, kulağa hoş geliyor hani. Sizin de bilginize sunulur. Teşekkürler,saygılar.

Ahmet AYDIN 
 08.01.2007 22:37
Cevap :
Katkınız için teşekkürler.:)..sevgiler  09.01.2007 10:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 529
Toplam yorum
: 2369
Toplam mesaj
: 481
Ort. okunma sayısı
: 3520
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

İstanbul'da doğmuşum... Dünyalar tatlısı bir kızım var... Herkesi kolay kolay sevemem... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster