Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '11

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
910
 

" Bu su boşuna akayi, bizse bakayi " dedi, çiftlik kurdu.

 " Bu su boşuna akayi, bizse bakayi " dedi, çiftlik kurdu.
 

Bu inşaatı " tehlikeli" diyerek işçiler reddedince, mal sahibi kendisi tamamladı.


 

Laz'lar birbirlerine kızdığında,  fikirlerini beğenmediklerini ifade ederlerken  şöyle derler: “ Ha uşağum! Senin  Kafa, “kafa” değil, hamsi tenekesidur da!”

Ne çıkıyorsa zaten ne varsa, o  "hamsi tenekesinden çikayi "  . Bu seferki, Rize'nin  Fındıklı ilçesi,. Arılı köyünden Ergin Özdemir ile buluştuk. Yürü yürü yol bitmiyor. " Aha vardık, aha vardık" derken gelebildik şükür. Tertemiz yayla havası. Her taraf dingin. Sinek uçsa, duyuluyor.

Gittik tanıştık. Hoşsohbet adam. Mangala merakı var.  Her yere taşırmış mangalı. Evine giden yol, inişli çıkışlı. Dağ, tepe dolaşıp varıyorsunuz eve. Yeşilin her tonu var burada. 

Muciidimiz Ergin Özdemir, ani bir kararla  “ Ha bu kayaların biriktirdiği suda, “Alabalık yetiştireceğum” demiş ve kolları sıvamış ilkten. Kendi kendine planlar kurarken de söyleniyodu:. “ Ha bu su burada boşuna akayi../  Bizlerse bakayi. Olmaz efendum olmaz. / Yapacağum  ha buraya bir   şelale. / Yapacağum bir betonarme! / Koyacağum içine alabalik. / Herkes baksın alık alık. / Ömrümü geçireceğum ha o paluklarla. / Olacağum sarmaş dolaş / Paluk takılmış ağlara / Ha dolaş ha dolaş / Yapacağum ızgara, / keyfime bakacağum. / Ha uşağım ha!" diyerek de işe başlamış.

Her akşam eş dost mangal.  Gelsin müşteriler, gitsin müşteriler. Bir de türkü tutturur mu 51 lik Ergin Özdemir, Neşeli mi neşeli. " Oy / Oy uşağım oy uşağum / Suya ağları atalum / Paluk tutup satalum / İşlerimuz bitunca / Yan gelip de yatalum / Ha o çikan paluğu / Kebap ederum kebap / Yalı boyu kizlari / Yakayi yureğimi" diye sesleniyor yanık türkü eşliğinde.

Oturduk, konuşuyoruz. Bir yandan  da resimliyoruz.  Projesini duyanlar “ Git işine , demişler.. Bu aklın cebe konacak yanı yoktur. Sular çoğalınca, bu gölet taşarak akar. Sen de arkasından bakarsın. Olan balıklara olur” demişler. Bir kızmış, bir kızmış ki, demeyin gitsin. Nerden duymuşsa duymuş. Diyor ki, "geç yatanlar, her şeye kızanların aklı yüksek olurmuş.  "Haçen ki benim kafa da hamsi tenekesi gibi oluyor kızdığımda, kaynayi de kaynayi...  O zaman başlıyorum icatlara. Kızgın kafa iyidir. Sonu icatlara dayanır" diyor

Daha yakınları da, "canın paluk çektiyse  satın al, git evinde pişir. Buranın palukları sana yar olmaz” dedilerse, de dinletemediler." diyor.

Bir kere “tü” diyerek işe başlamıı Ergin Özdemir. İlk günden itibaren işçiler, yanaşmamışlar projeye. “Tehlikeli iş” demişler. O da ne yapsın?  Beline dolamış bir ip, Şelalenin kayalarından sarka sarka tabandaki kayalara delikler açmış.. Çelikten temeller attı. Kayalarda  labirentler yaptı. Sonra da üzerine 30 metrekare alanda ev inşa etti. Altta  şelaleli  alabalık havuzu, üstte iki katlı malikane.

Izgarada pişen balıkların kokusu ne zaman ki köye ulaştı o zaman  köy halkı  birer ikişer şelalenin yolu tutmuşlar. Bir de baksınlar  ki,  evin altındaki havuzlu şelalelerde sıra sıra masalar, balıklar ızgaralar,. Müşteriler sıra sıra dizilmişler. Oh keka. Böyle anlatıyor Özdemir keyifle.

Şimdi Engin Özdemir’in köyde namı var. Tek balık lokantası burası. Herkes misafirlerini bu gözde yerde ağırlamak istiyor. Bütün sermayesi, havuzlu şelalesi ve içindeki alabalıklar. Ve de  iki katlı evi. Bu doğal alabalık havuzlarında ne kirlilik var, ne de belediyenin ölçümleri var. Her şeyin başı doğa. Karadenizli de zaten doğa aşığı.  Doğa ile mücadeleyi seviyor.

Dur bakali daha neler göreceğiz, da!   Gİderken arkamdan bağırıyor: " Seneye bu Arılı Köyüne"  elektrik getireceğim " diyor. Yapar mı yapar!

Ört ki, ölem!

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hadi gidip orada rakı-balık yapalım:)))Sevgiler

serhatt 
 26.12.2011 20:37
Cevap :
OKEYYYYY!... Selamlar  26.12.2011 20:44
 

Kim demiş?...''Su akar Türk bakar ...'' diye ...İşte akıl ve zekâ dolu yurdum insanının yüz akı...Ne varsa ,Temel ve akrabalarında var...Muhteşem bir paylaşımdı...teşekkürler...saygılarımla...

Mesut Selek 
 26.12.2011 0:32
Cevap :
Yurdum insanları içinde Karadeniz, icatlarda önde gidiyor. Kısa ve öz yorumunuz her şeyi ifade ediyor. Teşekkürler ve sevgilerle  26.12.2011 1:28
 

fotograflara bayıldım, harika bir yer. Karadenizli olmak ayrıcalıktır.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 25.12.2011 20:40
Cevap :
Uy anacuğum. Yüzdürdüm kayağumi / Taktım küreklerimu / Yalı boyu kizlari da / Yaktu yüreklerimü / İstanbul 'dan Rizeye gelir kayık / İçinde var, biri sarhoş, biri ayık / Ha çen ki bu paluklar pek de güzel aynayi / Çal ablası sen de oynayi oynayi / Zaten böle böle hep oyanayi oynayi / Üşüttük ha bu kaz kafayi / Yalnız paluk sefası da olmayi / Sen gel burf aya bazı bazı   25.12.2011 21:01
 

Üstadım kesin bu proceyi öğleden evvel düşünmüştür zira öğleden sonra????. Süper bir paylaşımdı gönlünüze sağlık. Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar, saygılar sunarım.

Ay Şen 
 25.12.2011 13:49
Cevap :
Nice nice yeni yıl dileklerimle yeniden varolasınız, çiçeklenip saçılasınız, muratlarınıza eresiniz. Güzellikler içinde kalasınız. Teşekkürler yoru için ayrıca da.  25.12.2011 15:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 868
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster