Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
841
 

'' Sanal ortamda ruh bedenden ayrıldı '' mı?

'' Sanal ortamda ruh bedenden ayrıldı '' mı?
 

Bir gazete haberini sizinle paylaşmak istiyorum.

Bilim insanlarının yaptığı bir deney, nedeni açıklanamayan ve ruhun bedenden ayrılması olarak tanımlanan parapsikolojik efsanelerin başında gelen astral seyahati nasıl oluştuğunu anlamaya çalışıyor.

"Kişinin fiziksel bedeni dışında ve bilinçli bir şekilde başka mekanlara yaptığı yolculuk ve bu bedeniyle geçirdiği deneyimler" olarak tanımlanabilecek 'ruhun bedenden uzaklaşması' olayının nörolojik nedenini bulmayı amaçlayan Londra Üniversitesi ve İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü uzmanları, "astral seyahate" benzer bir deneyim yaratmak için sanal gerçekliğin kullanıldığı deneyler yaptı.

BEYNİ ŞAŞIRTARAK YAPILDI
Uzmanlar, beyni şaşırtarak "fiziksel bedenin başka bir yerde olduğuna inandırmak" için, sanal gerçeklik gözlükleri kullandı. Sanal gerçeklik gözlükleriyle yaratılan görsel illüzyon ve bedenlerine gerçekten dokunulduğu hissi, deneklerde "fiziksel bedenlerinden çıktıkları" hissi yarattı. Araştırmacılar, deney sonucunda elde ettikleri bulguların, cerrahların "uzaktan ameliyat yapması" ya da gerçeklik hissi artmış bilgisayar oyunları kurgulanması gibi pratik sonuçları da olabileceğini belirtti.

ALKOL DE TETİKLEYEBİLİYOR
Bazı uzmanlar, astral seyahat ya da "beden dışı deneyim" olgusunun tamamen doğaçlama olarak geliştiğini öne sürerken, bazıları ise bu deneyimin "tehlike altında olmakla" ilgisi olabileceğini, ölümcül bir durumla yüz yüze gelmenin ya da alkol, uyuşturucu kullanmanın tetikleyici olabileceğini savunuyor. Başka bir teoriye göreyse bu deneyim, kişilerin bedenleriyle ilgili olumsuz algıları olması ya da bedenleriyle yeterince "ilişki" kurmamalarından kaynaklanabiliyor.

KENDİLERİNİ 'ARKADAN' GÖRDÜLER
İsviçre'de yapılan deney, "beyindeki, dokunma ve görme merkezleri arasındaki bağlantı kopukluğunun" fiziki bedenin dışına çıkıldığı hissi yaratabileceği varsayımı üzerine kuruldu. Gönüllü denekler, gözlerine sanal gerçeklik gözlükleri takarak, bir kameranın önünde ayakta durdu. Denekler, bu gözlükler sayesinde, kendi bedenlerinin üç boyutlu arkadan görüntüsünü, kendi önlerindeymiş gibi görebiliyordu.

KALEMLE SIRTLARINA DOKUNDULAR
Araştırmacıların, sırtlarına bir kalemle dokunduğunu gözlükler sayesinde görebilen denekler, kalemin gerçek sırtlarına değil, önlerinde gördükleri "sanal sırtlarına" dokunması sonucu onu algılıyormuş gibi hissettiklerini söylediler. Bir sonraki aşamada, deneklere gösterilen görüntü değiştirildi ve deneklere, sanal gözlükler aracılığıyla, gerçek bedenleri değil, bir mankenin sırtının üç boyutlu görüntüsü gösterildi. Mankenin sırtına kalemle dokunulduğunu gören denekler, buna rağmen önlerinde gördükleri bedeni "hala kendi bedenleri gibi algıladıklarını" ifade etti.

DAHA FAZLA YÜRÜDÜLER
Gözlükleri çıkarılan ve birkaç adım geri yürütülen denekler, eski yerlerine dönmeleri istendiğinde ise gereğinden fazla yürüyerek fiziki bedenlerinin değil, sanal bedenlerinin eski pozisyonuna yakın yerde durdu.

Londra Üniversitesi'ndeki ekibin yaptığı deney de benzer bir mantık üzerine kuruldu. Buradaki ekibin başkanı Dr. Henrik Ehrsson, kendi deneklerinin "sanal bedenleri tehdit altındayken, gerçekmiş gibi algılayarak psikolojik tepkiler verdiğini" saptadı.

Dr. Ehrsson, "Bu deney, beden dışı deneyimde kişinin görsel algısının çok önemli olduğunu ortaya koyuyor. Başka bir deyişle bedenimizin, gözlerimizin olduğu yerde olduğunu sanıyoruz" diye konuştu. Bulgularını yorumlayan bilim adamları, bu deneylerin "beden dışı deneyim"i laboratuvar ortamına taşıdığını ve nasıl meydana geldiğiyle ilgili en önemli teorilerden birini sınadığını belirtiyor. (AA)

Kaynak:http://www.gazeteport.com.tr/NEWS/GP_059650#

Bu yapılan sanki bana bir nevi hipnozmuş gibi geldi (Hatta Ericsonien hipnoz). Bu konuyu paylaşmak istedim. Özellikle de hipnozla ilgilenen arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum.
Sevgilerimle..


Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fotoğraftaki görüntü yanlış. Vücuda paralel olarak komple yükseliniyor. Sadece gövde kısmından değil.

mecekis 
 07.07.2008 19:04
 

en baştada söylediğim gibi gördüklerimizmi gercek olan ...... parapiskoloji,büyü,astroloji,fall,hipnoz... hepsinin ortak ve tek gerceği beynimizin gercek gücü belkide ve var olan gercek gücü... benim araştırmalarım tabi ferdi ve hipnozda takıldım kaldım cünkü ögrenmem icin doktor olmam gerekiyormuş ...sacmalık.... hipnozla İbni sinana yaşamış oldugu deneyimi yaşamayı istiyorum belki bir gün olur ....... severek okudugum Tahir ÖZAKKAŞ ın kitabındada astral seyahatle ilgili bir kac örnek var .... ilgilenenlere....

metinsansar 
 12.09.2007 14:22
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim. Benim de hep ilgimi çeken bu konuları elimden geldiğince okuyorum. Okumaya da devam.. Evet Tahir hocanın kitabı bende de var. İlginiz ve katkınız için teşekkürler. Sevgilerimle..  12.09.2007 16:02
 

Gördüğümüzmü gercek olan yoksa gercek olanmı gördüğümüz kişi kendini sorgulamaya başladıysa eğer bu o kişinin kendindeki beni aradığını gösterir bençe. neyse asıl konumuza gelelemi bu konuyla ilgili tüm yazıları okumaya calışırım bu konu yani parapiskoloji dünyada bir cok yerde varlığı bilimsel olarak kabul edilen ve bir cok üniversitede kürsüsü olan parapiskoloji dalı daha türkiyede yenidir aynı hipnoz gibi gerci hipnoz daha dünyadada yeni sayılır 5000 yıllık bir gecmişi olsada İbni Sina bir kitabında hipnoz icin şöyle diyorki ibni sina bugün bile hala modern tıpın babası kabul edilir ve hala kitapları avrupada okundugu söyleniyor hipnoz la ilgil deneyiminde şöyle diyor başka bir dünya öyleki benim yıllardır yapmış oldugum calışmaların kat ve kat üstünde kaynak sormayın cünkü bir başka araştırmacı yada şöyle diyeyim okumayı seven arkadaşımın aktarmasıdır ben bu konuda yani hipnoz ve parapiskoloji kanısında tüm kitapları ve internet yazılımlarını okudum ama hic biri yeterli gelmedi

metinsansar 
 12.09.2007 14:12
 

neler oluyormuş ta haberimiz yokmuş. ellerine sağlık. sağol.

Canan Öz 
 04.09.2007 23:19
Cevap :
Sen de saol, sevgilerimle..  05.09.2007 12:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 268
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 2108
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1979 doğumluyum. Severek ve isteyerek girdiğim tıp fakültesini bitirdikten sonra veterinerlik de oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster