Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
101
 

''Artık''lar

''Artık''lar
 

Bir ilişkide, içinde "artık" geçen cümleler yer almaya başladıysa bu, bazı duyguların kendisinin değil, artıklarının kaldığının resmidir.


Bir ilişkide, içinde "artık" geçen cümleler yer almaya başladıysa bu, bazı duyguların kendisinin değil, artıklarının kaldığının resmidir. "Seni hala seviyorum. Ama bir arkadaş gibi..." cümlesinde olduğu gibi... Duygu hala vardır ancak biçimi değişmiştir.

O "artık" iki insanın arasına girdiğinde, tüm geçmiş anlamını yitirir. "Artık" öyle bir kelimedir ki; olumlu bir anlama evrilse dahi gerçekliği değişmez. "Ben artık seni sevdiğime eminim" cümlesindeki sevileni sevince boğan "artık" da aslında, aşık olunanın aşık olana artakalanlarından lutfedip de bağışladığı bir fazlalıktır. O bir "artık"dır. Bir "artık" olmasaydı, o cümle "Ben artık seni sevdiğime eminim" değil de "Başından beri seni seviyorum" olmaz mıydı?

Kısacası "artık", öncesi de sonrası da karanlık bir kelimedir. Sonrasında kaybedilecek olanı kaybedecek olmanın kabullenilmezliğini; öncesinde yaşanmışlıkların sahiciliğine olan inancı yitirmenin konduramazlığını taşır.

İnsanın karşılaştığı ya da karşılaşacağı her "artık" sözcüğü ya kazanmadığını harcaman için kredi veren bir banka gibi yaşanmamış hayal kırıklıklarına kredi açar; ya da şanslıysan yanıldığını hatırlatır. Ama ikincisi daha iyidir çünkü yaşadıkların yanına kar kalır...

BURAK ERSOY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 315
Kayıt tarihi
: 16.07.12
 
 

Gazete demek haber demekti, haber demek halk demekti ve halk demek de halka en iyi haberi vermek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster