Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
413
 

''Başbakan açıkladı Doğal Gaza Zam Yok''

''Başbakan açıkladı Doğal Gaza Zam Yok''
 

-Hava Kirliliği had Safhada-


- Başbakan Aydınlıkevler taksi durağını ziyaretinde, şöförlerle yaptığı söyleşide, şikayetleri dinlemiş ve isteklerini sormuştur. İçlerinden bir şöför köyüne dönmek için Başbakan'dan inek istemiş ve olumlu yanıt almış. Şimdi o şöför ineklerini bekliyor. İlk sağacağı sütü'de Başbakan'a götüreceğine söz vermiş. Diger bir taksi şöförü doğalgaza zam varmı diye sormuş, Başbakan'dan zam olmayacağı müjdesini almış.

-Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde hava kirliliğinin artması, doğalgazın pahalı olması ve yerine ikame edilen kömürlerin kalitesiz olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca; ''vatadaşın bir öneresi, dağıtılan kömürlerin sanayi kuruluşlarında kullanılması veya yurt dışına ihraç edilmesi durumunda elde edilecek gelirin, Botaş'a verilmesini istiyor. Böylece (zamsız) biraz rahat nefes alabiliriz düşüncesinde. Gönül rahatlığıyle doğalgazı kullanır, hava kirliliğinden bir nebze olsun kurtulmuş oluruz diye ümit edıyor''.

- Başbakan açıkladı, ''2001 yılında 91 bin oto satıldı, 2009 yılında krize rağmen 370 bin oto satıldı. 7 Yıl önce neredeydik, şimdi neredeyiz. Biz göreve gelmeden önce asgari ücretle kaç yumurta alınıyordu, şimdi kaç yumurta alınıyor. Ben hesapladım, sizde hesaplayın.'' dedi.

- Bunlar söylenirken Türkiye'nin ödediği bedellerden hiç bahsedilmiyor. 2002-2007 Arasında yapılan özelleştirmelere bir göz atalım, neleri elimizden çıkarmışız; Seka- Sümer Holdinğ- Tekel- Eti Krom-Eti Bakır- Eti Alüminyum- Petkim- Tüğsaş-TDİ-Limanlar- Erdemir- Tedaş- T.H.Y- T.Telekom gibi varlıklar ve bunlara ait kuruluşlar. Bu dönemler içinde, özelleştirilen kurumlardan 17843 kişi işinden olmuş. Bu özelleştirmelerden 23, 5 milyar dolar gelir elde edilmiş. Bu gelirin 2.4 milyar'lık kısmı borça gitmiş.

- Yapılan özelleştirmelerin halkı fakirleştirmemesi, zenginleştirmesi gerekirdi. Bugün İşsizlik oranı %15 lere çıkmış, dörtmilyon insan işsiz kalmış. Krizle birlikte elde edilen gelirde hızla düşmüş ve yok olmuş. Elimizdeki kıymetleride kaybetmemiz cabası.

- Şimdi soruyorum!

- Acaba bu 370 bin aracı alanlar %2, 5 zam verdiğiniz insanlarmıdır?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba...Bugün, hiç peşinatsız ayda 500 TL ile araba veriyorlar(bunu bindiğim bir dolmuşta, tarafik kalabalıklığından yakınan taksi şöförü söyledi) ama, yine de ayda 500 TL taksit vermek için en az 2000-2500 TL aylık gelir olması lazım(eviniz de kendinizinse)...Maaşlı olup da bu kadar maaş alan üst derecede sivil bürokratlar ve emeklileri ile asker ve emeklileri vardır...Onların da zaten arabaları vardır. Ayda 1000 TL maaş alan çalışan memur ve işçilerin ve bunların emeklilerin dün de arabası yoktu, bugün de...Zaten bunlar arabanın hayalini bile kuramazlar. Onların en lüks taşıtı "akbil" ile bindikleri belediye otobüsleridir...Öyleyse bu arabaları serbest çalışanlar ya da kayıtsız gelir sahibi olanlar alıyor. Doğalgaz zammına gelince, benim tahminim bu zammın %10-15 cıvarında olacağıdır. Umarım daha aşağı olsun...Selamlar.

cdenizkent 
 31.01.2010 14:55
Cevap :
Merhaba sayın yazarım, yorumunuzla yazıya yapmış olduğunuz katkılardan dolayı teşekkür ederim. Selamlar..  31.01.2010 19:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 461
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1494
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster