Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '08

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
2656
 

''Cumhuriyet'in fedakâr Öğretmenleri''ne....

''Cumhuriyet'in fedakâr Öğretmenleri''ne....
 

16 Mart 1848 ilk öğretmen okulu'nun açılış tarihidir. Öğretmenler ''muallim'' okul ''muallim mektebi''dir.

1 Kasım 1928'de arap harflerinin yerini bugün kü alfabemizin alması hakkındaki kanun yürülüğe girdi.
11 Kasım 1928'de Bakanlar Kurulu Atatürk’e Ulus Okulları Başöğretmeni unvanını verdi.
24 Kasım 1928. Büyük önder ''Baş Öğretmen'' ünvanını kabul etti.

Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılından itibaren 24 Kasım her yıl “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

24 Kasım 2008... Atatürk'ün, öğretmenlerimize armağan ettiği günün 80. yıldönümü..

Baş öğretmenimizin '"Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden<ımg title="," alt="" src="http://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif" border="0"> eğiticiden yoksun bir ulus henüz ulus adını almak yeteneğini kazanmamıştır. Ona basit bir kitle denir<ımg title="," alt="" src="http://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif" border="0"> ulus denemez. Bir kitle ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere<ımg title="," alt="" src="http://www.uslanmam.com/images/smilies/smilev.gif" border="0"> öğretmenlere gereksinim duyar." diyerek görevlerinin yüceliğini ve önemini vurguladığı...

Ve kendilerine "''Öğretmenler, yeni nesli, cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır'' sözünü ithaf ettiği Öğretmenlerimizin, öpülesi ellerin sahiplerinin günü..

Pazar filesini dolduramasa da kimseden yardım beklentisi içinde olmadan maaşıyla evini geçindirmeye, ek işlerle ay sonunu getirmeye çalışan saygıdeğer insanların günü..

93 yaşında Atatürk aydınlığından gururla söz eden Cumhuriyet'in ilk kadın öğretmeni Refet Angın'ın...''Dünyanın bütün çiçekleri'' dediği öğrencilerine doyamayan köy öğretmeni Ceyhun Atıf Kansu'nun..Geleceğin sanatçılarını, çağdaş Türk gençlerini, Atatürk sevgisiyle yetiştiren Özlem Dulgadir'in günü..

''Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür'' nesilleri..''Dünyanın bütün çiçekleri''ni yetiştiren...Aydın, onurlu, Cumhuriyet öğretmenlerine, öğretmenlerimize sevgi ve saygıyla..

Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun..!
resim kaynağı: img.blogcu.com/uploads/nstarsiir_Ata_Ogretmen

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tuğba Hanım yazınızı biraz geç farkettim,bundan dolayı size bir özür borçluyum ama ilk defa böyle bir süreç dahilinde aynı zamanda vurgulayıcı net bilgilerle bir öğretmenler günü kutlamasını görüyorum.Bilgilendim,mesleğimin ağır sorumluluğunu bir kez daha omuzlarımda hissettim ve yaptıklarıma daha bir sarıldım.Yürekten tebrik ediyor ve tüm eğitim ordusu adına teşekkürlerimi sunuyorum.

İbrahim kaya 
 10.12.2008 0:09
Cevap :
Sevgili İbrahim Öğretmenim, teşekkür etmesi gereken bizleriz. Zor koşulları kolaylaştırma gayretinizle okuma isteğiyle yanıp tutuşan ''dünyanın bütün çiçeklerini'' geleceğe hazırladığınız Mustafa Kemal Atatürk'ün gençlerinin yolunu aydınlattığınız için..Öğretmen'lik mesleğini layığıyla yerine getirdiğiniz için..Bizler teşekkür etmeliyiz.. Sevgilerimle.  12.12.2008 22:11
 

fikri hür, vicdani hür, irfani hür nesiller yetistirmek...? gerçekten zor, çünkü bu sadece egitim meselesi degil, ayni zamanda da gelenekler ve dinden gelen dirençleri de kirma meselesi.

Mustafa Tümener 
 28.11.2008 14:08
Cevap :
zor olmasına zor da òlanaksız değil. Eğitimle aşılamayacak engel olmadığını düşünüyorum.. Katkı ve paylaşımınız için teşekkür ederim.  29.11.2008 22:04
 

Teşekkür ederim sevgili Tuğba...

Necati TÜFEKCİ 
 26.11.2008 1:37
Cevap :
Az bile sevgili Öğretmenim...Selam sevgi ve saygılarımla..  26.11.2008 22:44
 

Öğretmek için, şehit olan öğretmenlerimizin, ruhları şad olsun...Öğretmenlerimin 24 Kasım Öğretmenler Gününü yürekten kutlarım...Saygı ve sevgilerimle.

Latif 
 25.11.2008 23:23
Cevap :
Bu önemli detayı paylaştığın için çok teşekkür ederim..Sevgi, saygı hürmetle anıyoruz..Selamlar..  25.11.2008 23:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 126
Toplam yorum
: 909
Toplam mesaj
: 267
Ort. okunma sayısı
: 2324
Kayıt tarihi
: 01.08.06
 
 

Kompozisyon derslerini biraz daha fazla önemsediğim, uzun cümleler kurmaya başladığımdan bu yana sev..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster