Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
731
 

''Eş'' olmak...

''Eş'' olmak...
 

Nasıl başlayacağımı bilemedim. Yazacak kelime bulamadım nedense. Çevremde o kadar çok boşanmış insan var ki. Küçücük bebeleri ile tek başına kalmış bir sürü insan. Kadını ve erkeğiyle yapayalnızlar. Aileleri vardır tabii ama ''eş'' daha bir başka sanki. Bana mı öyle geliyor yoksa?

Hayat şartları eskiye nazaran daha iyi. Eğitim koşulları, iş olanakları, maddi imkanlar çok değil on yıl öncesine göre hayal edilemez düzeyde. Herşey daha iyiye gidiyor aile bağları haricinde. Tek ebeveynli o kadar çok çocuk var ki. Üstelik bu durum normal kabul ediliyor artık toplumumuzda.

Bir sorun yaşandığında ''olmazsa boşanırım kahrını mı çekeceğim bunun'' düşüncesiyle hareket ediliyor. Tüketim toplumu olmak belki de bu hislerimizi köreltti. Sorunlara çözüm aramak zor geliyor artık. Tek kullanımlık poşetlerde yaşıyoruz ilişkilerimizi. Aile hayatımız da kullanılıp atılacak bir eşyaya döndü. Görünmez bavullar antrede hazır bekliyor. Evlilik sadece kağıt üzerinde kalıyor, gençlerimiz nikah yapıyor, düğün yapıyor, çoluk çocuğa karışıyor ama o imza beyinde atılmıyor''Eş'' olamıyorlar birbirlerine.İki can bir ruhda birleşmenin tadını bilseler, kadar kolay yıkılmayacak belki kurulan yuvalar.

Kadın erkeğe yer erkek kadına gök olsa, kadın erkeğe baca erkek kadına ateş olsa olabilse...Erkeklerimiz eşlerinin başlarının tacı olduğunu görebilse...Dışarda gönül eğlendirmenin, evin yükünü onun omuzuna yıkmanın erkeklik olmadığını anlasa... Akşam yatağa girdiğinde karısının saçlarını öpüp koklayarak uyumanın mutluluğunu yaşasa... Kadınlarımız çalışıyor olmanın eşlerinin de onların memuru olması demek olmadığını anlasa... Akşam yatağa girdiğinde kocasının göğsüne sokulup uyumanın ne kadar harika birşey olduğunun farkında olsa... Herşey daha güzel olmaz mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aile aslında zor bir iş. özgürlüğün yaşanmadığı bir ortama doüru gidiyorsa yaşam orada kopuşlar yaşanır. çağımız insanı i,se zaten başına buyruk olmayı seviyor. hayat yeterince uzun değil. sevgiler.

Ali BAKMAZ 
 04.01.2008 11:57
Cevap :
haklısınız :)  04.01.2008 14:52
 

Bunun için de, özellikle erkeğin "birey" olabilmesi gerekiyor. Boşandım ama her zaman "aile" olmanın gerekliliğine inanmışımdır. Ve evliliklerin yok "diş macununu hep ortadan sıkıyor" gibi anlamsız bahanelerle yıkılmaması gerektiğini düşünürüm. Sadece sevgi değil, emeğin de gerekli olduğuna inanırım ama nedense bu emek hep kadından beklenir. iki "insan" olarak bir arada olunabilse, daha güzel bir şey olabilir mi? Düşünsenize; aynı yatağı paylaşıyorsunuz... Ne kadar özel ve güzel bir paylaşım... Sevgiyle, maviliklere ulaşan evlilikler yaşasın; yüreği güzel kadınlar ve erkekler...

derinmavi.. 
 31.08.2007 18:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 403
Toplam yorum
: 2160
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 996
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Kendi halinde biriyim, ziraat mühendisiyim. Emekli oldum ve kendi işimi kurdum. İzmir'de yaşıyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster