Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '18

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
1231
 

''Fotoğraf Hakikattir. Sanat Olamaz.''

''Fotoğraf Hakikattir. Sanat Olamaz.''
 

Ara Güler


Fotoğraf denildiğinde ilk akla gelen isimlerden, sadece ülkemizin değil, Dünya’nın da en önemli fotoğraf sanatçılarından olan Ara Güler’de aramızdan ayrıldı. Mekânı cennet olsun.

Ara Güler’in ölümünün ardından bugün internet sitesine girdim. Giriş sayfasında Usta karşıladı beni huzur veren gülümseyişiyle. ‘''Sanat olmasına gerek yoktur fotoğrafın. Fotoğraf tarih olayıdır. Tarihi zapt ediyorsun. Bir makina ile tarihi durduruyorsun.'' dedi. Ardından buyur etti içeri. Acele etmeden sakin sakin dolaştım içerisinde. Altı bölümde sergilemiş eserlerini.

Önce ‘İstanbul’a(1) daldım; siyah beyaz günlere. Siyah beyaz hayatlara göz attım. Öyle bir çırpıda bakıp geçemedim fotoğraflara, bakan değil, gören gözlere gösterecekleri o kadar çok şey var ki içlerinde. Bazısı tebessüm ettirirken, bazısı şaşırttı. Bazısı merak ettirirken, bazısı cevapladı. Ama genelde hepsi hüzünlendirdi eski İstanbul fotoğraflarının. Ara Güler’e neden ''İstanbul’un Gözleri'' denildiğini şimdi daha iyi anlıyorum.

Ardından ‘Renkli İstanbul’a(2) uğradım. Fotoğraflar renkliydi fakat usta yine siyah beyaz hayatları dondurmuştu sanki. Fotoğraflar, onlara bakarken her duyguyu yaşattılar bana belki ama içimde yoğunlaşan yine hüzün oldu. Usta’nın olayı buydu demek ki.

''Yaşamı çekerim. Ben insanın derdiyle uğraşan adamım. İnsanın hayatını ve dertlerini çekerim.'' demişti Usta. Neden içimde hüznün yuvalandığının cevabını verircesine.

Siyah beyaz ve renkli İstanbul’a veda edip ‘Ünlüler’(3) bölümüne girdim. Ooo! Kimler yok ki. Salvador Dali’den Yaşar Kemal’e, Sophia Loren’den Nazım Hikmet’e, Adnan Menderes’ten Kenan Evren’e, Pablo Picasso’dan Marlon Brando’ya daha kimler kimler. Kimi gözlerime bakıp içimi ürpertirken kimi gözlerini başka bir yere dikip takılıp kalmıştı ölümsüzlükte. Ama yine ruhumun bahçelerinde koşturan hüzün oldu.

Ünlülere saygılarımı iletip el sallayarak veda ettikten sonra. ‘Dünya’yı(4) dolaşmaya çıktım. Kah Afrika’da kabile üyeleriyle dans ettim kah Hindistan’da bir fil üzerindeki tahtta seyahat ettim. Öyle heybetli taş yığını binalar göremedim, gördüğüm insandı ve hissettiğim yine hüzün. ''Ben insanın derdiyle uğraşan adamım evlat'' der gibiydi Usta yanımda benimle fotoğraflara bakıyormuşçasına.

Dünya’yı gezip vatanıma döndüm. ‘Anadolu’ma(6) Pembe yüzlü çocukları sevip, bir çobanla koyun güttüm. Karadeniz uşaklarıyla balık tutup, bir harman yerinin tozunu yuttum.

''Sanatçı olmanın en kolay yolu fotoğrafçı olmaktır. Sıkıysa müzisyen ol. Bu kadar küçük bir şey sanat olmaz. İki adamı yan yana koydum, ben onları çektim, biraz da estetik kattım diyelim... Bu sanat olur mu? Sanatçı Mozart'dı.'' diyecek kadar mütevazı davranmış Usta. Kendisiyle aynı fikirde olduğumu söyleyemeyeceğim. Sen gerçek bir sanatçısın ve fotoğraflarının her biride sanatının eseri.

***

Ben de naçizane amatör olarak uğraşırım fotoğrafla. Vakit ayırabildiğim ölçüde ilgilenmeye çalışırım. Usta’nın sitesini ziyaret ettikten sonra ben de fotoğraflarımdan bazılarını bu yazı altındaki galeride paylaşmaya karar verdim. Ara ara da eklemeler yapacağım. Bilgisayarımın içinde saklı kalacaklarına, başkalarıyla da paylaşmalıyım diye düşündüm. Belki birileri de benim fotoğraflarımda hisseder farklı duyguları.

Son sözü Usta’ya bırakarak hem Usta’yı anmış olalım hem de sizi fotoğraflarımla baş başa bırakayım:

''Yaşam size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın.''

İyi seyirler…

Saygıyla... 19 Ekim 2018 - Denizli / Özkan SARI

***

İlgilenenler için Ara Güler'in sitesi: http://www.araguler.com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ara Güler'e katılmıyorum. Sanat!ın belli bir objesi yoktur. Herkes her şeyi yapabilir ama herkes İYİ ve GÜZEL yapamaz. Herkes resim yapabilir ama herkes resim yaparken bir sanat eseri ortaya çıkaramaz. Rahmetli annem çok güzel dantel yapardı ve herkes hayran kalırdı. Futbolcunun da sanatçısı vardır ve hatta hiç haz etmediğim boks sporunun da sanatçısı vardı: Cassius Clay. Bu nedenle de Ara Güler bir fotoğraf sanatçısıydı. Bende fotoğraf çekerim ama şimdiye kadar çektiğim yegane güzel (bence) resim profil resmimdeki 3 martı oldu, hem de 15-16 sene evvelin ilkel makinesiyle. Sizde bence çok güzel, düzgün yazı yazıyorsunuz. Keşke bende sizin gibi çok iyi yazabilseydim. Ama ben sizin gibi uyduruk masallar, hikayeler yazmaz, okurlara bir şeyler vermeye onların zihinlerini açmaya çalışırdım. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 10.11.2018 13:05
Cevap :
Profil fotonuzun alıntı olduğunu sanıyordum. Muazzam bir anı yakalamışsınız. Ara Güler tam anlamıyla bir sanatçıydı evet, onun fotoğraflarını birer sanat eserine dönüştüren ise fotoğrafın teknik kalitesi değil, kompozisyonlarının tarif edilemez etkisiydi. Ayrıca şahsımla ilgili yazı konusundaki düşünceleriniz beni çok mutlu etti teşekkür ederim. Yazdığım uyduruk masallara, hikayelere gelirsek eğer; okurlara bir şey vermek, onların zihnini açmak sadece bilimsel makale, siyasi,tarihi, istatistiki blog yazmak ile olmaz. Hikaye, şiir gibi yazın türleri de yeri geldiğinde okuyucuda balyoz etkisi yaratabilir ve çokta etkili olabilir. Bırakın ben de öykülerimle var olayım burada. Teşekkür ederim. Saygıyla...  12.11.2018 0:38
 

Fotoğraf baktığınızı nasıl görüp anlamlandırdığınızı yansıtır. Ara Güler tam bir bakış ve anlam ustası bence. Nur içinde yatsın.. Siz siz de güzel bakışlar atmışsınız.. İyi olduğunuz bir çok uğraş var. Ya da kendinizi ifade edebildiğiniz.. Ama sizin gibi birinin aynı zamanda tıkandığı, bunaldığı, kendini zorladığı çok iş ve ortam olmalı. Bu tespitte bir nevi fotoğraf değil mi? Yanlış bir kare mi yakaladım :) Sevgilerimle..

SAYHAN 
 22.10.2018 0:59
Cevap :
Sizi tekrar gördüğüme çok sevindim. Zekanıza hayran kalmamak mümkün değil. Yoo çokta yerinde bir kare yakalamışsınız. Belki de bizi yazıya ve fotoğrafa iten nedendir tıkandığımız, bunaldığımız, kendimizi zorladığımız iş ve ortamlar. Belki de belkisi fazladır :) 44 gün olmuş blog yayınlamayalı. Sözünüz vardı yanlış hatırlamıyorsam. Teşekkürler. Saygıyla...  22.10.2018 16:39
 

Usta Sanatçı Ara Güler'in mekanı cennet olsun. Onun renkleri ile hoş bir yazı olmuş. Tebrikler....

ibrahim aslan 
 20.10.2018 11:08
Cevap :
Teşekkürler İbrahim Bey, söz uçar yazı kalır dedik, Ara Güler'i bu platformda not düşelim istedik. Tekrar saygıyla anıyorum. Teşekkürler. Saygıyla...  20.10.2018 12:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 339
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3809
Kayıt tarihi
: 05.09.15
 
 

Kalın Sağlıcakla... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster