Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Haziran '16

 
Kategori
Kültür Turizmi
Okunma Sayısı
447
 

" Galla Bazarı," Ankara'nın göbeğine taşındı, maksat, Bartın'ın tanıtımıydı

" Galla Bazarı," Ankara'nın göbeğine taşındı, maksat, Bartın'ın tanıtımıydı
 

Bartın'ın I tanıtım güzeli", İlkgül Sümertaş, KAFKAN kıyafetli Bartın güzeli seçildi.


   BİR ŞÖLEN HAVASI İÇ,İNDE GEÇTİ BARTIN TANITIMI... BARTININ YENİ VALİSİ  (SOLDAN DÖRDÜCÜ) NUSRET DİRİM DE, BÜYÜK KADİRŞİNASLIK GÖSTEREREK, BARTINLILARI, MUTLU GÜNÜNDE YALNIZ  BIRAKMADI. VE BU DURUM,  PUAN HANESİNE YAZILDI 

 

         Ankara’nın göbeği olan Atatürk Kültür Merkezinde Bartınlıların estirdiği “tanıtım rüzgarı,” Ankara’yı ve Ankaralıları  bir ateş gibi sardı. Onca sıcağa rağmen, koşarak gelen Ankaralıların arasında TBMM siyasileri, meclisin eski ve yeni başkanları, Bartın’ın eski ve yeni valileri ile, Bartın’ın eski  ve  en yeni Meclis Başkanları da bu Ankaralıların arasındaydı.

         Eskilerle yenilerin bir arada kaynaştıkları görüldü.. Bartın’ın   en eski valisi ile yenisi, bir araya geli rken;buna, en eskisi ile en yenisinin de  bir  araya gelmeleri, hoş mizansen yarattı. Hitaplarda bile anons edilirken, her seferinde, “Bartın Valilerimiz ve Meclis Başkanlarımız” olarak telaffuz edildiler.

BARTINI

          ANKARA'DA BARTIN'IN TANITIMI YAPILACAKTI. KOLLAR SIVANDI, MİLLETVEKİLİ TUNÇ AYRI, HALKTAN BAŞKA BİRİSİ AYRI, VE İŞİ KOTARACAK OLAN TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ DE AYRI LOGOLAR HAZIRLADI  .BURAYA KADAR GÜZEL. BİR TANITIM  OLACAK  AMA, DAVET SAHİBİ RESMİ KİŞİ DE OLSA DAVETİYEYE KENDİ  RESMİNİ KOYABİLİR MİYDİ? İŞTE !  KAFALAR BURADA KARIŞIYOR. BİR RESMİ DAVET, BU KADAR BAŞIBOŞLUĞA NASIL TAHAMMÜL EDER?  TURİZM MÜDÜRLÜĞÜNÜN BİR AN BOŞLUĞUNA GELDİĞİNİ SANDIĞIMIZ BU RESİMLİ  EL İLANI GİBİ  ONUN BUNUN ELİNDE OYUNCAK MF OLACAKTI ? 

         FACEBOOK'LARDA GÜNLERCE  DALGALANDI. ALAY KONUSU OLDU BU RESİMLİ  DAVETİYE.  BÖYLESİ İKİ BAŞLILIK, ÜÇ BAŞLILIK OLUR MU?  DİYELİM OLDU. FAR K EDİLMİŞ OLMALI Kİ, O ŞAHIS, SİLMEK DURUMUNDA KALDI SOSYAL MEDYADAN. BU  LOGOLU DAVETİYEYİ... İYİ, ANLADIK. TURİZM GÜNLERİ OLACAK. BARİ ALTINA DA YAZILSAYDI BARİ, "AŞAMINA DA GINA GECESİ  VA, BUYRUN GELİN" DİYEREK.. VALİLİĞİN BU REZALETTEN HABERİ VAR MI?. (alttaki davetiye) .BİZ ŞİMDİ HANGİSİNE İNANACAĞIZ?

         EN ALTTA DA SAYIN YILMAZ TUNÇTAN ALINAN LOGO VAR.  DEMEK Kİ, HER KESEYE GÖRE DEF'İ HACET İÇİN, HER KESEYE GÖRE  LOGO İMAL EDİLİR .. BÜYÜK BARTIN PROJESİ ONUN BUNUN ELİNDE, Mİ OLMALIYDI? BU NE SORUMSUZLUKTUR.   BU NE BAŞI BOZUKLUKTUR? 

         ŞİMDİ SORMAK İSTERİZ BU ÜÇ AYRI LOGONUN HANGİSİNİ RESMİ LOG0 OLARAK  KABUL EDECEĞİZ. DEVLETİ TEMSİL ETMENİN VAKURLUĞU NEREDE?. BARTININ MEŞHUR FISTIKÇI MEMİŞİ DE BUNA BENZER BİR ÇİZİM GETİRSE, KABUL MU EDECEĞİZ?

         BUNLARIN CEVABINI DA, YENİ VALİMİZ SAYIN DİRİM'DEN ALACAĞIZ. . ESKİSİ ZATEN ÜZGÜN. ÜZMEYELİM KENDİSİNİ.

  Bartın tanıtım

         VALİ  DURURKEN, BÖYLESİ BİR DAVETİYEYE  TURİZM MÜDÜRÜ KENDİ RESMİNİ KOYABİLİR Mİ? VALİ " DAVETİYELERLE  BARTIN TANITIMINI DUYURUN, HALKIMIZ GELSİN" DEMİŞSE, DAVETİYEYE DE   RESMİNİZİ DE KOYUN MU DEDİ? DEMEMİŞTİR. HERKES KAFASINA GÖRE DAVETİYE BASARSA, DEVLET SAYGINLIĞINA YAKIŞIR MI? SANKİ  "BARTININ KINA GECESİ VAR. BUYRUN GELİN" DER GİBİ. YAKIŞMADI SAYIN MÜDÜR.

 

         Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde balayan ve 4 gün sürecek olan tanıtımla Ankara’da yaşayan Bartınlıların.birbiriyle kaynaşması ve Ankaralı vatandaşların Bartın’ı tanıma fırsatı bulmalarının sağlandığı tanıtımı, tam bir şölene dönüştü.

          Ve İstanbul’da yaşayan Bartınlılar  Derneği mensuplarını, ve onların başkanı Mete Fırıncıoğlunu da gözlerimiz aradı doğrusu

         TBMM  Başkanı İsmail Kahraman, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, eski Bartın Valileri İsa Küçük, Ali Çınar. Bartın Milletvekilleri Yılmaz Tunç ile Rıza Yalçınkaya,  Bartın Belediye Başkanları  Cemal Akın, Mustafa karaman, İsmail Can,  HASAN Hüseyin Uzun, eski Ak PartiMilletvekili Asım Kulak, kamu kurumlarının müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri tanıtım günlerinin açılışına katılanlar arasında yer aldı.

         Başkan Cemal Akın, açılış konuşmasında“Bartın’ımızın tarihi ve Kültürel miraslarının, el emeği göz nuru el sanatları ürünlerinin ve Bartın’ımızın tanıtımının gerçekleştirildiği Bartın Tanıtım Günlerine hepiniz hoş geldiniz. Bartın’da daha önce görev yapmış, Bartınlı olmayıp da Bartın’a gönül veren dostlarımızı da aramızda görmekten mutluluk duyuyorum. Burada açılan stantlarda birbirinden güzel ürünleri gelen misafirlerimize sunarak ve anlatarak Bartın’ımızı en iyi şekilde tanıtacağız. Etkinliğin düzenlenmesinde görev alan ve emek veren herkese teşekkür  ediyorum” dedi.

         Bartın Tanıtım Günlerinde  ziyaretçilere yöreye özgü halk oyunları gösterileri, halk müziği konserleri ve ikramlar sunuldu. Bartın’a mahsus tel kırmalar . İkramlar yöreye özgü yemeklerden ve gıda ürünlerinden oluşuyordu . Tanıtım günlerinde ayrıca köylü kadınlar ürettikleri sebze ve meyveleri sergiledi. Bir nevi Bartının doğal ürünlerinin satıldığı “Galla Bazarı” nın aynısı, buraya kurulmuştu. Ve şaşkınlık yarattı..

         Bartın ilinin turizm ve kültürel zenginliklerin ön plana çıkarılması açısından Bartın Tanıtım Günlerinin önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Milletvekili Tunç; "Bartın ilimiz, tarihi turistik değerleri, doğal güzellikleri, denizi ve yeşilliği ile ülkemizin turizm potansiyeline sahip önemli illerinden biridir" dedi.Tanıtım, Pazara kadar sürecek.

BA RTININ YENİ VALİSİ NUSRET DİRİM, ANKARA'YA GELEREK , BARTIN'IN BU MUTLU GÜNÜ PAYLAŞMASI, GÖZLERDEN KAÇMADI.. YENİ ATANAN DİRİM, HALEFİ İLE ANCAK BU TANITIM GÜNÜNDE BİR ARAYA GELDİ.. TANITIMDA BULUNAN BARTINLILAR, KENDİSİNE BAŞARILAR DİLERKEN, KENDİSİNDEN DE ÇOK ŞEYLER BEKLEDİĞİ İFADE EDİLDİ.

 

 

N O T L A R : TBBM Başkanının  gelcceğini bildiren anonsta telaffuz  edilenCumhur Başkanı Vekili” vurgusu, sık yapıldığından, hoş karşılanmadı bu yüzden Başkanın konuşması yavan kaldı.

          Bartın’da peşpeşe valilerin değişmesi, artık herkesin dilinde.”Bıraksınlar adamları da rahat ve verimli çalışsınlar” hükmü, daha kuvvetli telaffuz edildi.

          Bartın Milletvekili Rıza Rıza Yalçınkaya, merasimdeki herkesi ismen sayarken, TBMM Başkanının ismini telaffuz etmeyi unuttu.

         Bartın rüzgarına, halef,ve seleflerin sessiz ve derinden  suskunlukları. Günün konuşulanı oldu. Ve yeni Bartın Valiliğine atanan Nusret Dilim’in her şeye, misafir edasıyle bakmayıp,  durgun fakat dikkatlice baktığı gözlemlendi.  Bartınlılardan olumlu not aldı. Dirim’in konulara yakın durmağa çalıştığı  da gözden kaçmadı. Misafir gibi durmadı.

        Çevreden, illerden ve Bartın’dan tanıtım gününe gelenler arasında, Bartınlı hanımların şıklıkları gözden kaçmadı. İçlerinden Ayfer Aldatmaz’ın, hem güzelliği ve renk uyumlu kıyafeti ile, gönüllerde birinciliği konuşulur hale geldiği görüldü.

         Vefanın Ankara adresli Merkez Valisi ve eski Bartın Valisi İsa Küçük’ün açılışa gelmesinden Bartınlılar hoşnut oldu.

         TBMM  eski Başkanı  Bartınlı Köksal Toptan’ın,  gündelik kıyafetiyle tanıtım gününe gelmesi, yadırgandı. başkan için, “kafasında acaba ne plan vardı ? diye düşünenler oldu.

AMASRA AYRI BİR GÜZELLİK ABİDESİ OLARAK TANITIMDA

RESİMLERİYLE GÖNÜLLERİ FETHETTİ

                İŞTE MAKET EV USTASI AHMET GÜLMEZ, ESERLERİYLE                                    

BARTINA HENÜZ ATANMIŞKEN, HALEF SELEF BARTIN VALİLERİ BİR ARAYA GELDİLER. YENİ VALİ NUSRET DİRİM , BARTININ BU MUTLU GÜNÜNDE, ÖZELLİKLE BULUNDU. PEK ÖNE ÇIKMADI. DURUMLARI KRİTİK ETTİ. BARTININ YENİ VALİSİ, DEVİR TESLİM TÖRENİNDEN ÖNCE,  BÖYLELİKLE BARTINI VE BARTINLILARI BİR NEBZE TANIMIŞ DA OLDU. VE SORDUĞUMUZ BARTINLLILAR, BU DURUMDAN GAYET MEMNUN OLDUKLARINI SÖYLEDİLER KULAĞIMIZA

 

BARTININ MAKET USTASI AHMET GÜLDÜR 'ÜN ESERLERİ. TARİHİ BARTIN AHŞAP EVLERİ. ÇOK İLGİ GÖRDÜ. ÇEVRE İLÇE VE KAZALARDAN YIĞINLA İŞ TEKLİİFİ ALDI. O DA " BİR DÜŞÜNEYİM DEDİ.

                                                 

BAADINA KATILANRTININ 100 YILDAN FAZLA DEVAM EDEGELEN "GALLA BAZARI" ANKARAYA KURULDU. 

 

BARTININ TEL KIRMA İŞLEMELERİ ÇOK MEŞHUR AMASRANIN EL SANATLARI GELİŞTİRME DERNEĞİ ADINA KATILAN  HÜLYA KÖSEOĞLU, TEL KIRMA ŞALI İLE STANDDA YERİNİ ALDI VE ÇOK  İLGİ TOPLADI.

İŞTE BARTININ TARİHİ ESKİ AHŞAP EVLERİ TOPLU HALDE SERGİLENDİ.

 

"GALLA BAZARI" ÇOK MEŞHUR BARTINDA....İŞTE  ONUN RESMİ ÇERÇEVE İÇİNDE

İŞTE BARTIN IN ALIMLI KADINLARI GÜLİN  ALDATMAZ - SOLDAN 2 NCİ ÇOK UYUMLU BİR KIYAFET SEÇMİŞ ANKARAYA GELİRKEN. GÖZLER ÜZERİNDEKİ ŞIKLIKTA İDİ.

BARTININ ÖNEMLİ TÜCCARLARI DA ORADAYDI.

ESKKİ VALİLERİ,  M. VEKİLİ RIZA YALÇINKAYA İLE BİRLİKTE.

 

BAŞARILI ESKİ BARTIN, ŞİMDİKİ MERKEZ VALİSİ İSA KÜÇÜK, BARTINLILARI YALIZ BIRAKMADI. ERTESİ GÜN, ANKARA MÜLKİYELİLER BİRLİĞİ BİNASINDA ÇAY MOLASI VERİRKEN, SOHBET ETTK.YENİ KİTAPLARI YOLDA. HAZIRLANIYOR.

BARTIN TİCARET ODASI KÖŞESİ,NDE, ODANIN SAHİPLERİNİN BİR KISMI TOPLU HALDE

ESKİ TBMM BAŞKANI KÖKSAL TOPTAN - BEYAZ PANTALONLU -  "GEÇİYORDUM UĞRADIM" HAVASINI YANSITIYORDU SANKİ. YANINDA ŞİMDİKİ TBMM BAŞKANI, ESKİ  BARTIN VALİSİ VE ŞİMDİKİ  BARTIN M. VEKİLİ Y. TUNÇ.

 

 

 

AMASRA STANDI ÇOK GÜZELDİ.

 

BARTININ ÇEVRESİ DE CEZBEDİCİ. BAYRAM SONRA YAPILACAK  LAV KAYALIKLARI  FESTİVALİ İLE BURALAR DAHA İYİ  TANINACAK.

AMASRA

İŞTE BARTINA 16 KM. UZAJLIKTAKİ GÜZELCEEHİSAR KÖYÜNÜN 200 MİLYON YILLIK LAV KAYALIKLARI. FESTİVAL BURADA OLACAK. TAYİNEN GİDEN  VALİ SEYFİOĞLUNA SORDUK. FESTİVAL İŞİ AKSAR MI DİYE. kOLUMUUZU SIMSIKI TUTUP.: "DEVLETİN BEKASI ELZEM VE MUTLAKTIR. MERAK ETME. BURADA  FESTİVAL OLACAKTIR.KİMSE DURDURAMAZ" DEDİ.

 

BARTININ ESKİ VALİSİ, ŞİMDİKİ MERKEZ VALİSİ İSA KÜÇÜK, ESKİ MESAİ ARKADAŞI BARTIN BELEDİYE BAŞKANI AKIN İLE BİRLİKTE.

BARTININ HEMEN YAKININDA,  ÇOĞUNLUKLA BARTIN "GALLA BAZARINA" SEBZE VE MERYVE VEREN AYSUN BAKIR KATIKSIZ ÜRÜN YETİŞTİRİCİLİĞİNDE NAMLI. ÖYLE DİYOR VE BİZİ DAVET EDİYOR KÖYÜNE. KOCASI DA MUHTAR OLAN AYSUN BAKIR, DOĞAL OLARAK YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER, ÖMRÜ ÇOĞALTIYOR DİYOR VE TESİSLERİNİ GÖRMEMİZİ İSTİYOR. FIRSAT BULURSAM GELİRİM DİYE SÖZ VERDİM.

SAĞ BAŞTAKİ VALİ ERZURUMA TAYİN OLDU.  BAZI BAZI DALGINLIKTAN DOLAYI ÜZÜNTÜLÜ ANLAR YAŞADIĞI BELLİ OLUYORDU. Kİ BARTINI AYRICA  SEVMİŞTİ SAĞLIKÇI BİR MEMLEKET DİYORDU TABİAT BAKIMINDAN.. ONUN YANIBAŞINDAKİ DE ONDAN EVVELİ BARTIN VALİSİ. "BARTINA VALİ DAYANMIYOR"

O  SICAKLARDA BU ÇOCUKLAR DA TER DÖKTÜ. FAKAT  NUTUKLARLA İŞLER UZAYINCA, BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ  KISITLANDI OYUNLARIN.

BARTININ BUNDAN ÖNCEKİ VALİLERİNDEN İSA KÜÇÜK DE KOŞUP GELMİŞTİ ESKİ İLİİNİN BU ŞÖLENİNE

BARTININ VALİLERİ, BARTININ MİLLETVEKİLLERİYLE BİRLİKTE

BARTIN'IN TAYİNLE BAKAN HEMŞERİSİNİN MEMLEKETİ ERZURUMA TAYİN EDİLĞİNDEN BU YANA YÜZÜ PEK GÜLMEDİ.  ZATEN KENDİSİ DE SÖYLÜYOR. YURDUN HER KÖŞESİ BİRDİR BENİM İÇİN DİYE. GEL GELELİM, İŞLERİ KISA ZAMANDA RAYINA OTURTMUŞKEN, PROJELERİ UYGULAMIŞKEN, TAM RAHAT NEFES ALACAKKEN BU TAYİN,  SEYFİOĞLUNUN BELİNİ BÜKTÜ. BARTINI DA ÇOK SEVMİŞTİ ZATEN. SIK SIK BARTININ VALİ DEĞİŞTİRMESİNE ONUN  DA AKLI ERMEMİŞTİ. ÜZÜNTÜSÜNÜ BERLLİ  ETMEDİ AMA, RESİMDEKİ GİBİ   UZUN UZUN  BÖYLESİ KARARDI VE DURGUNLAŞTI. (M.VEKİLLERİ YALÇINKAYA VE TUNÇ'UN ARASINDA ORTADAKİ RESİM)

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bartın Bartın lı ile sevgi ile kendini yaşıyordu,Sayın Cellek ile Dünyaya yaşatıyor ve dünyayı da yaşıyor.Sanki hamuru burada yoğrulmuş.Ama işte Bartın'a has bir özelliğimiz-güzelliğimiz var ki; Kavşak suyumuzdan içen sihirli bir şekilde, hatta kurtulamayacak şekilde bağlanıveriyor Bartın'a Kara sevda gibi. Ama bu sevda üstadın deyimi ile "Bartın Yangunluğuna" dönüşmüş durumda.Üslubuna, sevdasına, hayran olduğum Sayın Cellek'e teşekkür ediyor. Bu hazzı yazıları ile bizlere de Bartın da yaşarken daha da bir güzel ve gururla yaşattığı için tekrar tekrar teşekkür ediyoruz.Ne kadar da güzel özetlemiş Sayın Biber yorumunda ona da ayrıca teşekkürler ve saygılar.

Semra TÜFEKCİ 
 10.06.2016 9:50
Cevap :
Aşık Veysel demişti "Bu sevdaya, dağlar taşlar dayanmaz. Biz de sormuştuk kendisine: "Her gittiğin yerde aşık olmanın sırrı ne?" Cevaben de: "Senin aşık olduğunu, daha oraya varmadan seni karşılayanlar hisseder. Börtü böcekler aşkı söyler. Gittiğinde elinle koymuş gibi bulursun." Eee, pekiy dedik. Dağ taş sazın omuzunda gezersin. Görmeyen gözlerle onca yolları nasıl aşarsın? Yanık yanık güldü ve: "Esen rüzgarın dilinden anlarım. Çiçeklerin kokusundan anlarım. Börtü böceklerin vızıltısıundan anlarım. Akan suyun şırıltısından anlarım. Onlar bana yol boyunca koklularıyle, çıkardıkları seslerle yönümü göterir. Yolumu öylesi bulurum.Hem öyle, toprağı eşeledikçe aşk bulurum ben. Sevmesini bilmek lazım. Sevgiyi aramaktan ziyade, sana gelmesini beklemekten ziyade,içinin aşk tomurcuklarını daima diri tutmak lazım.İşte o zaman Aşık Veysel olursun" demişti bana rahmetli. Güzel sözlerin hazine benim için. Sağol. Ben yolumu, sevdamı, yaşamı, bir adanmışlıkla yaşıyorum. Bu Bartın sevdası işte.SLM  10.06.2016 21:02
 

Muzaffer bey sizin blog yazıyı aşmış ve Bartını tanıtan bir prestij kitaba dönüşmüş, valla ben söyleyeyim Bartınliler sizin heykelinizi yapmaya başlasın,hiç bir detayı atlamadan, nitelikli, emek yoğun bir çalışma olmuş, elinize sağlık, selam ve saygı ile.

Nizamettin BİBER 
 05.06.2016 11:15
Cevap :
Eeee, İçim dağlandı güzel sözlerinizden. Çocukluğumu yaşadığım bu şehre, bir bedel ödüyorum ben şimdi sevgili Biber. Bartınlılar, beni "Bartının Fahri Hemşehrisi" seçtiler. Belediye de onayladı. Çağırıp merasimle serfikamı verdiler.Çağırırken de "Bartın YANGUNU" diye çağrılıyorum. Bu bana yeter işte.YANGUN, oranın dilince "sevdalı" demek. Üç tane de kitap yazdım. Üçü de BARTIN üzerine. Sonuncusu KELEBEKLER AĞLAMAZ MI? bUNDA AŞK ŞİİRLERİ, TAŞLAMALAR, HİCİVLER VAR ( SAHİBİNDEN İMZALI OLARAK EDİNMEK İSTERSENİZ ADRES YOLLAYIN " olur mu. Övgünüz için teşekkür ederim.Saygılarla  05.06.2016 14:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1616
Toplam yorum
: 3879
Toplam mesaj
: 498
Ort. okunma sayısı
: 873
Kayıt tarihi
: 13.08.06
 
 

Hayatın dikenli yollarından geçmenin  sırrı, aralarından çabuk geçmektir. Ümit, naylon çorap giyd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster