Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1236
 

"Halkla İlişkiler Oscarı"nın Sahibi: BETÜL MARDİN

 "Halkla İlişkiler Oscarı"nın Sahibi: BETÜL MARDİN
 

Hayata hakim ve zamansız bir kadın Betül MARDİN. Halkla İlişkiler mesleğini Türkiye'ye getiren, kabul ettiren, mesleğe profesyonellik ve saygınlık kazandıran, pek çok uluslararası platformda  Türkiye'nin adını duyuran, kendini mesleğine adamış bir duayen...

 

 

CNN TURK Soru-Yorum programında izleyince bir kez daha arttı hayranlığım, hayatı dolu dolu yaşamasına, cesaretine, başarılarına, enerjisine, tecrübelerine, bilgeliğine... hayran olmamak elde değil...

 

80. yaş gününü çocukları ve torunlarıyla kutlayan Mardin'e sormuşlar:  'Hayatınızı bir kaç cümleyle özetleyebilir misiniz?' diye ve alınan cevap:  'Başarılı, sağlıklı ve mutluyum. Cesaretimi hiçbir zaman kaybetmedim. Tüm gözyaşlarımı neşeye çevirdim; herkesi affettim. İşte yaşamımın sırrı da burada yatıyor.' ...başka söze gerek var mı?

 

 

Başarılı meslek hayatını "Halkla İlişkiler Oscarı" olarak bilinen ödülle taçlandırmış Betûl Mardin. İşte bu muhteşem kadından muhteşem öğütler, not etmekte fayda var:

 

 

"1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.

 
2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.
 
3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.
 
4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)
 
5. Çocuk meselesine gelince... Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.
 
6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!
 
7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi hayatının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesela benim babam, hiç düşünmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda'sına o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok faydalanıyorum.
 
8. Olumlu olacaksın.
 
9. Bazı şeyleri kabul edeceksin. Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.
 
10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği ve şerefsizliği olduğunu bileceksin!!"
 
Sevgiyle Kalın:)
 
Günün dileği: Keşke Betûl MARDİN'i yakından tanıma ve hayatını kaleme alma şansım olsaydı...

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de izledim bu programı. Zaten nerede Betül Mardin ile ilgili bir şey görsem hemen takılır kalırım. Cumhuriyet gazetesinde yazıyordu bir ara, nasıl da zevkle takip ediyordum. Bu paylaşım için çok teşekkürler Nezahat hanım, sevgilerimle.

NURTEN DEMİREL 
 13.03.2012 13:03
Cevap :
Konuşmaları, anlatım şekli, ifadeleri, bilgileri...gerçekten zevkle takip edilebiliyor...Sevgiler:)  13.03.2012 15:15
 

Nezahat Hanım iyi ki Betül Mardin gibi bir duayenin tanıtımını yapmışsınız. Gerçekten Betül Mardin'in çok doğru hayat gözlemleri varmış. Bir de bilgiyle karışınca çok yol gösterici oluyor. Sevgiler.

Sibel Koçarslan 
 13.03.2012 12:16
Cevap :
Keşke mümkün olsa, daha çok tanıtımını yazsam, hayatını kaleme alsam, keşke daha yakından tanıyabilsem...teşekkürler ziyaretinize, sevgiler...  13.03.2012 12:54
 

Tek kelimeyle hayranım...Ama onun gibi olabilmek pek kolay olmasa gerek, yaşam koşullarımız ve saire, ve saire...selam ve sevgiler KIBRISTAN...

Göksel47 
 12.03.2012 17:01
Cevap :
Girişimci ruh, cesaret, başarılarla dolu bir hayat... hayran olmamak elde mi?. Teşekkürler ziyaretinize:) Selamlar Kıbrıs'a  13.03.2012 12:03
 

Merhaba Nezahat Hanım, bayılıyorum Betül Mardin'e :) Kişisel gelişim ansiklopedisi gibi kadın. Yaşayan bir tarih aynı zamanda. Düşüncelerinden, fikirlerinden, hayata bakış açısından, espri anlayışından her zaman feyz alıyorum. Paylaşım için teşekkürler, keyifle okudum. Selamlar, sevgiler.

A.Nilgün Aktaş 
 12.03.2012 16:38
Cevap :
Ben teşekkür ederim keyifli yorumunuz için. Ansiklopedi gibi demişsiniz ya; aynen katılıyorum size, yaşayan bir tarih, hele ki kadın olarak gerçekten gurur duyduğum bir isim. Umarım hayatı belgesel olur, onu dinlemek gerçekten çok keyifli ve öğretici...Yaşadıkları, öğrettikleri, tecrübeleri, anlatım şekli...Feyz alınması gereken bir kadın. Selamlar:)  12.03.2012 16:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 184
Toplam yorum
: 783
Toplam mesaj
: 148
Ort. okunma sayısı
: 2066
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1974 Bremen doğumluyum. Hayatın Med-Cezir'lerle dolu olduğuna inanırdım; yaşaya yaşaya anladım ki ö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster