Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ağustos '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
685
 

" Her seçim bir kaybediştir "

Evet Oscar Wilde böyle demiş:" Her seçim bir kaybediştir." Hiç düşündük mü acaba bugüne kadar yaptığımız seçimlerin tam tersini yapsaydık hayatımız nasıl olurdu ? Ya da doğru karar verdiğimizi düşündüğümüz şeyler, elediğimiz seçeneklerimizden acaba daha mı yalnıştı ? Kimileri bu duruma "kader" diyor kimileri de "seçim". Ama her seçimin bize kaybettirdiği birşeyler olduğu bence çok doğru. Eş seçiminde, iş seçiminde, okul seçiminde, arkadaş seçiminde... Biz sadece hangisinin bize daha çok fayda getireceği üzerine bir kumar oynuyoruz aslında ( kaba bir benzetme ile).
Herhalde kar-zarar hesabı yapmadan yaptığımız seçimlerin başında da "aşk" geliyordur. Sadece sevdiğin için, aşık olduğun için onu seçesin. Onu o olduğu için sevmişsindir. Hatta senden çoğu zaman birşeyler de götürür, zarardasındır.Acı cekersin, uykusuz kalırsın, düzenin altüst olur... Ama herşeye rağmen dünyanın en çok oynanan oyunudur ve evrenseldir. Hatta acı ne kadar fazlaysa, zevk de o kadar fazladır, garip bir mazohizm hali..

İnsanoğlu doğumu dışında herşeyi seçebilir hatta ölümü bile... Bulunduğumuz konumu biz yarattık aslında, seçimlerimiz bizi bu noktaya getirdi. Her ne kadar "yazgı", "kader", "şans" da desek biz kendi seçimlerimizi yaşıyoruz. Tıpkı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gibi. Ne demişler "İnsanlar-toplumlar layık olduğu şekilde yönetilirler." Sadece Türkiye için değil, avrupa, ortadoğu ve amerika için de böyle. Bakın insan profili ile ülkenin yaşam standardı ve yönetim şekli paralel. İnsanlar ve onun oluşturduğu topluluk olan halklar layık olduğunu yaşarlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hayat bir oyun verilen roller üzerine doğaçlamalar kattığımız..

gündüz düşü 
 13.10.2007 13:03
 

şuna inanıyorum. insanın "şunu değil de bunu seçersem, şöyle şöyle fayda sağlarım" dediği hiçbir şey bence gerçekleşmiyor. çünkü çok samimiyetsiz. ve samimiyetsizliği insanın yüzüne çarpılıyor. mükafatlandırılan kararlar ise, hiçbir çıkar gütmeden karşı tarafa yardım için, ya da sizin de dediğiniz gibi sadece onun iyiliği için, sevgi için verilmiş ve uygulamaya geçirilmiş olanlar. hayattan zevk almayı nihai amaç yapmak insana yakışmaz. insan karşı taraf için, sevgi için yaratılmıştır. bu şekilde yaşarsa, belki bu dünyada mükafatlandırılır. belki de mükafatlandırılmaz. ama karşılığını öbür tarafta alacağı kesin.

Übeydullah Tanrıöver 
 31.08.2007 7:16
 

doğru her seçim de diğer şeyi seçmiyoruz,ama yine de herşey hayatta birşeyler kazandırdığını düşünüyorum.sevgilerimle.

freesoul 
 30.08.2007 19:46
 

her seçim aynı zamanda bir kazanımdır da...

izmirlim 
 30.08.2007 19:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 766
Kayıt tarihi
: 28.08.07
 
 

Herkese Merhaba, İzmir' de yaşayan bir Psikolojik Danışmanım. Hayatı, insanlarla iletişim kurmayı, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster