Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '20

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
26
 

''Kaya Yandın!''

Mesleğimizle ilgili anılarımız sayfalara sığmaz. Bu hatıram benim için çok önemli. Kdz.Ereğli Vergi Dairesi tahakkuk servisinde memurum. Tahakkuk servisi en önemlş servis. Verginin tarh ve tahakkuk işlemi burada yapılıyor. O yıllarda ticari mükelleflere vergi iadesi sistemi vardı. Bordrolarını yapar muhasebe servisine verirdik. Sevmediğim biriş olduğu için son güne bırakırdım. Muhasebe şefi tam bir işkolik, bordroları istiyor, bir an evvel ödemeleri yapmak istiyor. Beni müdüre de şikayet etmiş, aldığım duyum doğruysa bordraları geciktiriyor diye.

Bir gün müdür imzalı yazı bana tebliğ edildi. Muhasebe servisinde görevlendirildiniz yazıyordu. Beni düşünceler boğmaya başladı. Karşı masada memur arkadaşım Gürbüz;'Kaya yandın!' dedi. Servisimden ayrıldım, üst katta muhasebe servisinde görevime başlayaacaktım. Dairenin aktif ve bilgili memurlarındandım ben. Muhasebeye giderken gayet pasif bir hal aldım, kapısına geldiğimde yavaşça iki kere tıkladım. Odanın kapısını açtığımda bana bakan 5-6 yüz gördüm, gülümseyen ve hoş geldin diyen. Şaşırmıştım. Böyle başladı muhasebe servisinde görevim. Bir bayan şef, üç bayan memur, bir de tek çalışan bir bayan şef vardı.

İlk günler şef Zuhal hanım bana çok iyi davranıyor, acaba rol mü yapıyor, gerçek mi diye tereddüt geçiriyorum. Zaman geçince rol değil gerçek olduğunu anladım. Zuhal hanımın insanlığına hayran kaldım. İnsan güzeli desem abartmış olmam. Kendisi de güzel bir bayandı zaten. Eşi mühendis ama çocukları olmadı.Çarşıya beni gönderiyorlar,isteyerek gidiyorum, çerez, kurabiye aldırıyorlardı.

Şeflik sınavı açılmıştı. Odada ders yapıyordum. Arkadaşlar fazla konuşuyorlardı. Şef onları uyardı;'sessiz olun İsmail bey ders çalışıyor' dedi. O kadar memnun olmuştum ki tarif edemem. Bayan memurlarla da çok iyi diyoloğum ve arkadaşlığım oldu. Bu serviste iken şeflik sınavına girdim, kazandım. Alaplı Malmüdürlüğüne Gelir Şefi olarak tayinim çıktı.

Artık hepimiz emekliyiz, tüm maliyeci arkadaşlarıma huzurlu, sağlıklı bir emeklilik yaşamı diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 483
Toplam yorum
: 348
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 215
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster