Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
181
 

''Kıymık fıkrası''

''Kıymık fıkrası''
 

Aslında çok önemli bir fıkra. Bazı insanlar hem inanıyorlar, hem de her haltı yiyorlar. Acaba hesap gününü idrak edebiliyorlar mı? Yoksa ben namaz kılıyorum, oruç tutuyorum, Allah afeder diye mi düşünüyorlar?

Aslında epey fıkra okumuşluğum vardır ama ezberimde kalmıyor. Bu fıkrayı yıllar önce bir gazetede okumuştum, hafızamın bir köşesine kazındı diyebilirim.

Akçakoca'da görevliyken kan tahlilimde adını hatırlamıyorum, yükseklik tespit edildi. İnternetten araştırdım, günde beş ceviz faydalı oluyormuş. Bir kilo ceviz aldım dolabıma koydum, her gün beş ceviz yiyordum. Yanıma müdür muavini bayan arkadaşım geldiğinde ona da ikram ediyordum. Baktım sık gelmeye başladı. Takılırdım çok kendisine, ceviz için mi geliyorsun yoksa dedim. Güldük tabi.

Bir gün odamın önünden geçerken özlük memuru;'İsmail bey iki ceviz aldım helal ediniz' dedi. Yandın sen yandın dedim. Bizde temizlik işlerini sözleşmeli yapan bir bayan vardı. Çok çalışkan, elinden bez düşmezdi. Asgari ücretle çalışıyor ama ücretinin üç katı çalışıyordu. Evrak getir-götür işlerini de yapardı. Bir gün kendisine özlük memuruyla beraber odama gelin dedim. Geldiler,otudular, başladım fıkrayı anlatmaya.

Köyün birinde yaşlı iki arkadaş varmış. Birisi bir konağa odun taşıyor, geçimini sağlıyormuş. Bir gün odun taşırken dişlerini temizlemek için odunların birinden bir kıymık koparmış ve dişlerini temizlemiş. Gün gelmiş bu yaşlı adam ölmüş. Aradan epey bir zaman geçmiş. Yaşayan yaşlı adam rüyasında arkadaşını görmüş. İyi görmemiş, ter duman içindeymiş. Sormuş ölen arkadaşına;'ne haldesin?' Cevap vermiş arkadaşı;' hiç sorma, hala o kıymığın hesabını vermekle uğraşıyorum''

Fıkra ama, biraz ibret almamız gerekir değil mi?

2.11.2016 Düzce

Merve TUNAY, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Fıkra ama cidden etkileyici.

Merve TUNAY 
 04.11.2016 8:24
Cevap :
Teşekkürler,selamlar.  04.11.2016 11:56
 

Bu rüyanın bir mesaj olabileceğini düşünüp ihtiyaç sahibi birisine o parayı verdim..Yine de bu olay hiç aklımdan çıkmadı.. Hikayenizi okuyunca yeniden hatırladım, bu güzel hikaye için teşekkür ederim.. ;)) Selamlarımla İsmail Bey..

Selda Çakmak 
 03.11.2016 13:09
Cevap :
Teşekkürler,selamlar,saygılar.  03.11.2016 18:33
 

Oğlum yeni doğum yapmıştım, henüz kırkı çıkmamıştı bir gün pazara çıktım alışveriş için..Pazarda gezerken bebek kıyafetleri satan bir hanım vardı onun tezgahına göz gezdirirken oğlum için pijama takımı ilgimi çekti ve çok beğendim üzerimde fazla para yok haftaya alırım dedim, kadıncağız o kadar ısrar etti ki haftaya verirsiniz ben her hafta buradayım dedi..Teşekkür ettim ve aldım birkaç hafta pazara gidemedim oğlum henüz küçüktü ve kırkı çıkmamıştı..Sonraki haftalarda özellikle o kadıncağızın parasını ödemek için gittim ve onu bir türlü bulamadım..o kadar üzülmüştüm ki aradan aylar geçti her pazara gittiğimde onun bulunduğu yere bakıyordum ama onu bir daha göremedim..Bilinçaltıma yer etmiş olacak ki bir gün rüyamda gördüm parasını ödüyordum ve o kadar sevinmiştim ki onu gördüğümü, aylardır gelip gittiğimi ama kendisini goremediğimi söyledim..Bana dedi ki ihtiyacı olan birisine verseydin almış gibi olurdum dedi..Uyandığımda rüya olduğunu anladım ve bunun bir mesaj olabileceğini düşünüp

Selda Çakmak 
 03.11.2016 13:06
Cevap :
Teşekkürler,elinize sağlık.  03.11.2016 18:32
 

Hak yemek konusuna çok dikkat ederim, sanırım bu özelliğimiz anne babadan geçmiş öyle büyütüldük çünkü..Babam taşeronluk yapardı ve ne işçilerinin ne çalıştığı firmanın ne de yaptığı işin hakkını yemeden yaptı onunla mesleğe başlayanlar müteahhit oldular kısa sürede, bizde çok şükür kendi yağımızla kavrulurduk;)) babamın bize bıraktığı en büyük değer dürüstlüktü ve kimsenin hakkını yemedim çok şükür, en büyük servetim çocuklarım sağlıklı ve huzurlu derdi..Bende aynı düşünce yapısıyla büyüdüm..Okulda arkadaşlarım kopya çekerdi ben çekemezdim haksız kazanç olarak görürdüm, çalıştığım işyerlerinde işverenin hakkını kendi hakkım gibi gözettim çok yüksek maaşlar almasam da param hep bereketliydi, yöneticilik yaptım personellerime her zaman adaletli davrandım..Kimsenin hakkını yememeye çalıştım..Aslında kıymık hikayesini okuyunca aklıma bir anı geldi kendimle ilgili..

Selda Çakmak 
 03.11.2016 12:56
Cevap :
Ne güzel blog yazısı gibi olmuş yorumunuz.Aslında bu hak mevzuu dinimizin temeli ama gördüklerimizle dinimizin bu temeli örtüşmüyor sanki.Bu yorumunuz yazıma önemli katkı sağladı Selda hanım,teşekkürler,selamlar,saygılar.  03.11.2016 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 216
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster