Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
660
 

''MB cennet mahallesi (13)-Pişmiş tavuk -

''MB cennet mahallesi (13)-Pişmiş tavuk -
 

Zaman Tüneli, Görüntüleme Merkezi'ndeki 2. Kanal Manzaraları çok ilginçti... Bizim Okan, Yakamoz Murat ve FB'li Metin, ü zerlerindeki mahalle kıyafetleriyle, palto, kaşkol ve deri çizmeleriyle; 40 derece sıcağın altında, Havai Adalarına benzer bir yerde, okaliptus ormanlarının kıyısındaki azgın dalgalı sahilin kenarında, şaşkın şaşkın geziniyorlardı.

Aniden, orman içinden kendilerine doğru çığlıklar atarak gelen ''yam-yam'' benzeri, yarı çıplak mahlukatı görünce tabanları yağlayıp kaçmaya başlamışlardı. Paltolarıyla kum üzerinde daha ne kadar kaçacaklardı ki hemen yakalanmışlardı gariplerim !..

''Yam-yam''ların reisi UGA ismindeki iri yarı pigme kılıklı adam, elindeki geniş balık ağını bizim arkadaşların üzerlerine atıvermişti !.. Kalabalık yerliler ordusu bizimkileri sırtlayarak orman içlerine doğru ilerlemeye başlamışlardı...

Geniş bir alana gelindiğinde bir de ne görelim ?.. Koca kara kazanlar kurulmuş ve altlarından da ateşlenmişti !.. Büyük reis UGA konuşmuştu :

''Tanga tunga ve de tugunga !.. Bu adamların eti çok leziz olur !.. Hemen haşlayın akşama ziyafet var.. Tunga !..''

Reisin küçük oğlu ağlamaya başlamıştı:

''Üüüüü !.. Dunga munga !.. Ben kebap isterim !.. Haşlama istemeemm !... Üüüü...!..''

Reis hemen atılmıştı :

''Ugh !.. Dur be velet !.. Benim kolestrolüm olduğunu bilmiyon mu ?... Hayırsız evlat !..''

Reis muavinin yanındaki yaşlı adam uzun ve beyaz sakallarıyla bizim Mahalledeki Dede'mize o kadar benziyordu ki boynunda da FB renklerinden oluşan bir kaşkol duruyordu...

FB'li Metin, hemen Okan'ın ve Yakamoz Murat''ın kulağına fısıldayarak :

''Yahu çocuklar !... Bu bizim Dede değil mi?... Teneke Kafa yanlışlıkla O'nu buraya yollamasın !..''

Okan sessizce fısıldayarak :

'' Evet, çok benziyor !.. Dur şimdi anlarız... Dede'nin damarına basalım !.. Hem O da Fenerbahçeliydi değil mi?..''

Bizimkiler koro halinde, İstiklal Marşını söylemeye başlamışlardı.

Dede önce şaşırmış, sonra da esas duruşa geçerek yarı çıplak olmasına rağmen çakı gibi selam da vermişti.

Yerliler, şaşkın bir durumda Dede'ye bakarak donup kalmışlar bir taraftan da O'nu taklit ederek selama durmuşlardı... Anlaşılan Dede, burada çok saygın biri olmuştu !.. Bizimkiler, Marş bitince FB tezahüratına başlamışlardı:

''En büyük FB. Başka büyük yok!.. Hey Allah !... Bir baba hindi önüne gelene bindiii !..''

Dede, sol elini havaya kaldırarak ''Haşlama Törenini '' durdurup sinsi adımlarla Okan'a doğru yaklaşmştı ...

''Hey sen !.. Bana hiç yabancı gelmiyorsun ?.. Sen pek Fenerliye benzemiyorsun emmee !... Kimsiniz leyn siz ?''

Okan sözü aldı :

''Dedeciğim !.. Canım benim!.. Ver elini öpeyim !.. Mesut'un nişanı için köyünüze gelmiştik ya hani ?.. Yani biz sizin DÜNÜRLERİNİZ !.. Kihhh... Kiiihhh..!.. Biz de zaman tüneli yolcusuyuz !.. Teneke Kafa bizi de buraya yollamış!.. Ben de FB'li sayılırım !.. Şimdilik !..''

''Anladııımm !... Ülen, söyleyin bakalım Meral Hanım da geldi mi buralara hııı ?..''

Yakamoz Murat atılarak:

''Dedeciğim, siz emredin hemen çağırırız O'nu buraya !.. Meral Hanım bizi kırmaz... Bizi haşlanmaktan kurtarın ne oluuur ?..''

Dede yanındakilere ''Çökün !..'' emrini verince tüm silahlı yerliler, tapınma vaziyeti alıvermişlerdi. Dede aldı sözü:

''Bana bakın, ben burada hayatımdan memnunum !.. Dört tane de karım var !.. Şimdi defolun gidin burdan !..''
.........

Tam o sırada Gözetleme Merkez Kulemize, Muhasebe Bakanı Kemani Kumakıtan ve adamları girmez mi ?.. Hemen kumanda aracılığıyla ekranı karartmış ve esas duruşa geçmiştim.

Necip Köni, Ohannis ve Muhtar İsmail Abiler de bakanın geleceğini duyunca ''Teneke Kafa'yı '' Kafaya alıp ''Zaman makinesine '' dalarak uçup gitmişlerdi... Gidişleri de o gidişti hani !..

Şekerpınarı, Esma Hanım, Ahmet Balcı kalakalmıştık binada... Bakan, her zaman ki şirin sırıtışıyla bana bakarak :

''Sen ne yapıyon leyn, delikanlı burada ha ?.. Gizli ''çürük yumurta'' işleri mi var burada, babalar gibi hıı?..''

''Yok sayın bakanım !.. Bana Ahmet Balcı'nın içtiği sigaranın dumanı dokunuyor da buraya hava almaya gelmiştim !..''

''Öyle miii ?.. Kih... Kiiih.. Peki bu dev ekran neyin nesidir leyn ?.. Bandurolu vaa mı bunun ?.. Hele aç şunu bakem !''

Tam o sırada ''Teneke kafa '' imdadıma yetişmişti...

''Doing !.. Sayın bakanım.. Size söz vermiştim !.. Doing !.. Gelin, bizim ''Zaman Makinesini '' size göstereyim !.. Kısa günün karı... Belki size satarız !.. Doing !.. Kah kaaahhh !..''

''Haaa ...!... Evveeett !... Bakalım ve de bir kalite kontrolü yapalım !.. Belli olmaz alırız-satarız, Babalar gibi !.. kih.. kiihhh !..''

Bakan ve korumaları makinenin yanına geldiklerinde ''Teneke Kafa '' koca varili gösterince Bakan inanmamıştı... Denemek istedi...

İki adamıyla elele tutuşarak varilini içine kafalarını sokar sokmaz Uzaylı Melik, düğmeye basınca Sarmısak kokulu bir mavi dumanla birlikte, Bakan, iki korumasıyla birlikte yok olup gitmiş; yolculuğa çoktan çıkmışlardı bile !..

Geride kalan iki koruması da korkudan tabanları yağlayıp hava alanının yolunu tutmuşlardı. Ahmet Balcı ve Şekerpınarı, Teneke Kafa'nın, ince teneke yakasına yapışarak ''Adamları nereye gönderdin ?.. ''Diye kızınca Melik kasılarak şöyle demez mi ?..

'' Doing !.. Siz, zaten bunlardan kurtulmak istemiyor muydunuz ?.. Kemani Bey şimdi Merih'te !.. Oraya da Muhasebe Bakanı gerekliydi !.. Biraz da orayı kurtarsın bakalım !.. Oradakilerin canı yok mu ?..'' Esma Hanım gülmekten yere yuvarlanmıştı.

Hepimiz, hiçbir şey olmamış gibi etrafı toparlayıp binada karartma uygulayarak '' Gözetleme Kulesindeki'' yerimizi almıştık. Kimse farketmesin diye ''İspirtolu idare lambamızı ''yakıp koltuklarımıza kurulmuş; yeni kanallardan dostlarımızı izlemek için heyecanla beklemeye başlamıştık.

Şekerpınarı'nın yaptığı bol köpüklü Türk Kahvelerimizi içerken; Ahmet Balcı Sivas Çubuğuna yerleştirdiği sigarasını keyifle tüttürüyor, Teneke Kafa da Whisky 'li Gres yağını afiyetle yudumlarken bize bakıp ''Pis pis '' sırıtıyordu.

Esma Hanım elindeki kumandanın 3. kanalına basar basmaz bir de ne görelim !.. Necip Köni, Ohannis, Talip Bölükbaşı, İsmail Yıldırım Abiler üzerlerinde astronot giysilerine benzer garip kıyafetleriyle uzayda el ele tutuşmuşlar, halay çekiyorlardı !..

Necip Bey halayın başını çekiyordu. Özgün Kaplama da elinde koca bir davulla habire ''Köprüden Geçti Gelin 'i çalıyordu... Tam o sırada uzaklardan sarı ışıklar saçarak gelen uzay gemileri çevrelerini sarmıştı...

Öndeki geminin camından antenli kafasını çıkarak bakan, bizim Muhasebe Bakanı Kemani Kumakıtan değil miydi !..Bir taraftan da ''İşte oradalar !.. Yakalayın onları !..''Diye bağırıyordu.

Buna yürek dayanmazdı, hemen kanalı değiştirmiştik...

4. Kanalda çok ilginç bir durum vardı... Bulutların yoğun olduğu bir yerde, Bizim Murat Ertaş Hoca, Dedem Korkut'un rahlesinin önünde yer almış... Elinde Tavuz Kuşu kanatlarından yapılmış bir kalemle ders notları alıyordu. Belli ki Dedem Korkut 'tan özel ders almaya gelmişti...

Bir ara dersi bırakıp eline kopuzunu alan Murat Hoca parmaklarını sazın tellerine vururken şahane ezgiler sunuyor; Dedem Korkut'da habire başını sallıyordu... Tam o sırada Ahmet Balcı ayağa kalkarak gözleri dolu dolu haykırmıştı :

''Ben de... Evet ... Ben de orada olmak istiyorum !!.. Beni de alın koynunuza ey hatıralar!..'' diyerek Zaman Makinesine doğru koşup gözden kaybolmuştu !..

Buna da yürek dayanmazdı... Heyecanla yeni kanalı açtığımızda çok renkli sahnelere tanık olmuştuk...

Tahtadan döner dolapları, ağaçtan atlı karıncası olan koca bir luna parka gelmiştik... (Sene :Teşrin-i sani.1449 idü.)

Shalimar, Alyosa, Dilek.Ç, Yağmur Zamanı, Sema Güzel, Cansın Erol, Emel Dedeoğlu bir köşeye çekilmişler ellerindeki renkli dondurmalarını yerken toplu halde şarkılar söylüyorlardı.

''Ey buy-i vefa.. sana olmuşam mübtelaaa !..''

Kaydırakta sıra bekleyenler de hiç yabancı değillerdi... Bunlar, ellerinde macunlarıyla renkli basma entarileriyle, September Özlem, Meral Yağcıoğlu, Sevda Işıklı, Emoş, Özlem Akaydın, Moonligt 1, Canan Eryılmaz'dı... Hatta ''Yoksun...'' bile vardı !..

Kimisi babasının elinden kimisi de annelerinin eteklerinden tutmuşlardı. Sevda Işıklı bir taraftan da habire şiirler mırıldanıyordu. Sep.Özlem, elindeki taş bebeğini; yani Eylül'ünü sıkıca tutuyor, ona ninniler söylüyordu.

Zeynep Gülay, İzmirli Mavilim, Yolun Diğer Yarısı, Sabiş yanyana durmuşlar, Ayrıntıda Gezinmek de onların resmini çekmek için çabalıyordu. Zira ''Karpit Lambalı Makinesi '' bir türlü ateş almıyordu !..

Onbeş yaşında Halide Hanım da onları merakla izliyordu.

Aniden bir annenin feryadıyla irkilmiştik !.. Bu... Evet bu !.. Alyosa'nın annesiydi... Alyosa aniden ortadan kaybolmuştu !.. Kaydırak'a bineceğim diye yanlışlıkla döner dolaba binmiş olabilirdi...

Tam bu curcuna sırasında Luna Park'ın kapısında top sesleri gelmeye başlamıştı !.. Bir savaş sahnesi var idü !..

Eyvah Yeniçeriler yine isyan çıkarmışlardı !.. Tarihi ''Vaka-yı Vakvakıyye Olayı'' Zuhur ediyordu... Kazan kaldıranlar ne kadar çocuk varsa toplayıp götürüyorlardı...

Bizim Mahalleden gelen arkadaşlarımızın hepsi de saray ve çevresinin tanınmış aileleriydi... Bu sabilerin ve genç kızlarımızın sonu ne olacaktı, acaba ?..
..........

(Devam etsin mi ?... Yoksa kabak tadı mı verdi ?..)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet, emek vererek uzun uzun macerayı yazmışsınız ama, ben şeyi merak ediyorum; resimde güzel çıkmış mıyız:)))) Sevgiler, maviyle.

derinmavi.. 
 03.04.2008 20:50
Cevap :
Aydınlığın temsilcisi,Güneşin yoldaşı şirin İzmir'in Mavilisine sevgilerimle...(Laf aramızda,resimleri yenile karta bastım...Öyle güzel çıkmışsınız ki bir içim su:))) Mahalleye dönelim de hepinize özel bir albümle takdim edeceğim :)) Teşekkürler... Sevgiyle kalınız:)))  03.04.2008 22:42
 

Sevgili Mesut bey zaman kazan icinde ve uzayda olanlar kurtuldu da o civarda kalan bir tek biz kaldik bizim akibetimiz ne olacak...Vay teneke kafa Melik vay hangi ara Dedeyi gondermis YAM YAM larin arasina gerci bizim dede cetin ceviz orayida dizgine getirmis:):)'kih kihh"Birde efendim bizim Osmanli devletinde bir idari yonetimimiz yok Yeni cerilerin maaslarina biz karismiyoruz o yuzden bizi asmazlar"Vakvak"agacina :(:( Ama tarihin seyri degisirmis iste onu bilemem iste onu devaminda goruruz umarim:):) sevgiler cok keyifli ilerliyr "ozellikle tarih ile olan bolumu:)"

sekerpinari 
 01.04.2008 21:42
Cevap :
Sevgili Şeker,MB Cennet Mahallesi Dizimiz,hararetle ve beğeniyle devam ediyor :)))) Dede ,Meral Hanım'ın aşkına Makine'ye kafasını sokunca, Teneke Kafa , arkadan bir tekmeyle O'nu yollamış :)Hem de Yam-Yam'ların arasına :))Uslansın diye...Ada'dakilerin durumu Vak-Vak'cılardan daha vahim...Uzaydakiler,biraz ''Gamsız'' Halay çekip duruyorlar...Ama onlara da Kemani Kumakıtan sırnaşıyor :)) Murat Hoca da istediği yere gitmiş:)) Dedem Korkut'la saz çalıp yeni öyküler yazıyor:))Şimdi,GÜM'de üç kişi kaldık...Yeni bir (c)plan'ı yapıp zor durumda olanları kurtarmaya gidebiliriz...Şimdi Teneke Kafa'ya söyleyelim bizi özel bir gemiyle göndersin:)) Ne dersin ?..Haydi kahveleri hazırla da kendimize gelelim veeeee eyleme geçelim :))(Beğendiğinize sevindim..Belki ilerde dizimizi TV 'de film bile yaparız..)Teşekkürler...Sevgilerimle...  02.04.2008 13:25
 

Ben ormanda ne kadar yaralı aslan ve kanadı kırık kartal varsa tedavi etmeye geldim, ilk yardım çantam elimde...gelecek sezona iyileşsinler, onlar bize her zaman lazım...Aziz başkan ne demiş, tekrarlanmayan başarılar başarı değildir...Başarıyı nasıl tekrarlayacağız, değil mi? Selamlar....

Fatma Köse  
 31.03.2008 21:31
Cevap :
Haklısınız Öğretmenim,Aslanlar,Kartallar bize her zaman gerekli; en azından Avrupa derbileri öncesinde antreman için...Şaka bir yana onlar da bizimle Milli takım dostlarımızdır...Kanaryanın barışçı kanatları herkesi kucaklıyor...Bu arada, ''İlk Yardım Çantanız''la sizi hemen Dizi'mizdeki ormana gönderelim...Chelsa'da orada kamp yapıyormuş :))Zira orada size çok ihtiyacı olanlar var...Teşekkürler... Saygılarımla...  31.03.2008 21:43
 

Değerli Başkanım Necip Köni abim boşlukya kaldı yaa. Onu orada bırakmayalım. Bi koşu kurtaralım. Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 31.03.2008 20:44
Cevap :
Necip Başkan,Kumakıtan Bakan'ı görünce Makine'ye balıklama atladı...Bizi burada bırakıp ekti :)))Valla benim işim çok,sizi gelecek sefere bir uzay gemisine bindirip Necip Başkanımı kurtarmaya göndereceğim...Şimdiden spora Kung-Fu'ya falan başlayın...Uzay silahların benden...Dün, Gaziemir'de iyi bir ustaya yaptırdım :)) '' He- Man'' 'dan güçlü bir Süper-Voman oleceksin :)..:))))) Haydi görüşmek üzere sevgilerimle...  31.03.2008 21:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1615
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster