Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Psikolog Rümeysa Betül SEYİTHANOĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/pskbetulseyithanoglu

09 Ocak '18

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
205
 

''Mış Gibi'' İlişkiler

''Mış Gibi'' İlişkiler
 

Bir bebeğin doğar doğmaz ihtiyaç duyacağı yegane şey bir 'ilişkidir' şüphesiz. Düşünsenize bebek daha dünyaya gelmeden önce bile bir ilişkinin sonucunu dünyaya taşır. İlişki, ilişkide olmak ve kalmak insan için vazgeçilmezdir. Bu anlamda ilk etapta bebeği büyüten en önemli unsur,  annesi ile gireceği ilişkidir. Bebek, annesi ile kurduğu ilişkide bir role sahip olur. Bu rolden yola çıkarak kendisini tanıyabilir ve anlayabilir. Bebek başlarda kendisini anneden ayıramaz. Fakat girdiği role karşılık anneyi de 'bakım veren,şefkat veren' rolüne sokar. Annenin rolüne karşılık kendi rolü günden güne değişir ve gelişir. Bu rolde bebeğin kişilik örüntüsü şekillenir. Girilen ilk rol ve ilişki bu şekilde oluşmuş olur. 

Bebek büyür, yetişkin olur. Fakat değişmeyen birşey vardır. Roller ve ilişkiler..

'İlişki' Freud'un ikiye ayırdığı ölüm ve yaşam dürtülerinin yaşam tarafında kalır. 

Yani insan yaşamak için ilişkide kalmak zorundadır. İnsan kurduğu iyi bir ilişkide benliğini keşfe çıkabilir. Ruhunu özgürce açabildiği gibi karşısında ki 'ben'den yola çıkarak kendini objektif bir şekilde görebilecektir. Ünlü kuramcı Moreno'ya göre ise bu durum şöyledir; İlişkide kalan insanın yarına kalma şansı diğer insanlara göre daha yüksektir. Şüphesiz ki Moreno'nun bahsettiği ilişki, insanın kendisini özgür ve kendi gibi hissettiği sağlıklı bir ilişkiydi. 

'Kurulan her yeni ilişkide yeni bir karakter doğar' der ünlü bir düşünür. İki insanın kurduğu yeni bir ilişkide her iki tarafında diğer rolden çıkıp kendine doğru başlayan bir yolculuğu vardır. Kendini keşif yolculuğu..

Ve bazı insanlarla kurulan, bazı ilişkiler ise bir yolculuk değil, bir zindanı anımsatır. İlkel savunma düzeneklerinin, maskelerin kullanıldığı 'mış gibi' bir ilişkiden söz ediyorum. Sahte bir kendilikle seyreden bir ilişki sahte bir ilişkidir. İlişkiden role doğru bakıldığında ise, işlevsel değil daha çok hasta edici bir özelliğe sahiptir.

Bu bir evlilik ilişkisi olabilir, flört ilişkisi olabilir veya arkadaşlık ilişkisi olabilir. Sahte kendilikle kurulan sahte bir ilişkide insan ruhu özüne verdiği zararı hastalıkla taçlandıracaktır. 'İnsan ilişkilerde incinir, ilişkilerle iyileşir' der yine ünlü bir düşünür. 

Sahte kendilik nedir?

İlk başta bahsettiğim rollere geri dönersek orada anne ve bebekten bahsetmiştik. Bebek doğduğunda ihtiyaçla doğar. Bu ihtiyaç, ilişki kurma ve aynalanma ihtiyacıdır. Bebek, annesinin ona yansıttığıdır aslında. Ve anne veya ilk bakım veren (anne yerine geçen) bebeği farklı aynaladığında sahte bir kendilik oluşacaktır.

Örneğin bebeklikten itibaren çocuk, 'mükemmel bebek, mükemmel çocuk' olarak aynaladığında sahte bir kendilik, 'mış gibi' bir kendilik oluşur. 

Bu sahte kendilikte girilen her ilişki de 'mış gibi' olacaktır.  Sahte kendilikte seyreden bir hayat, asla gerçek kendiliğin sunduğu özgürlüğe sahip olamaz. 

Psk. Rümeysa Betül KANAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 129
Kayıt tarihi
: 18.07.17
 
 

Bütüncül Psikoterapist&Psikolog R. Betül SEYİTHANOĞLU Bireysel Terapi, Çift Terapisi, Cinsel Terapi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster