Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '07

 
Kategori
Konut Kredileri
Okunma Sayısı
2243
 

‘ Mortgage ’ mi, mort geç mi?

Hangi sözcüğü kullanacağımıza değil, somut karşılığına bakalım:

‘Mortgage’ ipotektir. A miktarda para yatırırsın. B miktarda parayı 10-20 yılda, sabit taksitlerle ödemek üzere, % r faiz ile borç alırsın. Evin fiyatı, ‘P = A+B’ olur.

Bu durumda gerçekler şunlar olur:

Bir: Talep nedeniyle ev fiyatları hızla yükselir.

İki: İnsanlar, tüketici psikolojisiyle, makul fiyatlı bir ev alacaklarına, gidip bir evi ederinin 3 katı fiyata satın alırlar.

Üç: Ev kredisinin reel faizi, kredi kartı faizleri kadar yüksektir.

Dört: Enflasyon sıfır, hatta eksi bile olsa, sözleşmede diplerde bir yerlerdeki büyüteçle okunan ibareler sayesinde, taksidiniz asla azalmaz.

Beş: % X kadar bir kesim bu borçları ödeyemez ve 60’ından sonra sokakta yatmaya başlar. Bakınız ABD’deki 750.000 küsur kişi:

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=216628

Altı: Başlangıçta ödeyeceğiniz miktar, vermekte olduğunuz kiranın 3-5 katı olacaktır.

Bu durumda, ‘mortgage’ değil, mort geç, yani ölüm geç, yani ‘uzak bir gelecekte’ veya ‘geçiniz’ gibi bir şıkta olmalıdır. 150 sene filan yaşayacaksınız, karlısınız demektir.

Onun yerine:

Geç evlenir ve babaevinde para biriktirirsiniz. Evlenince, eşiniz de çalışır. Hiç çocuk yapmazsınız veya en çok 1 tane yaparsınız. Haa, işte o zaman, hele bir de memursanız, 45 yaş civarında peşin parayla ev alabilecek parayı birlikte biriktirebilirsiniz demektir. Ancak o zaman da sakın boşanmayı düşünmeyin. Ev, ederinin üçte birine satılır, gelen para ikinizin de işine yaramaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizim hükümetler "sıcak parayı yastık altından çıkarmak içi her zaman bir çare üretmiştir. Mortgage de bundan başka birşey değil bence. Mortgage nin uygulanabilmesi için önce "sağlam bir ekonomi" ye ihtiyaç var. Bu ekonomi de öyle iki-üç yıl gibi kısa vadede oluşmaz sanırım...

Uzeyir Kadioglu 
 04.04.2007 20:21
 

Reha Bey, "dünyada mekan, ahirette iman," diye bir söz vardır. Bu sözden, insanın, başını sokacak bir göz oda bile olsa, bir yuvaya ne kadar ihtiyaç hissettiği hemen anlaşılıveriyor. İnanın çocuklarımın geleceği için endişe ediyorum. Tanrı yardımcımız olsun. Sevgiler, selamlar. Ali Nail.

Ahmet Güreşçioğlu 
 03.04.2007 13:40
Cevap :
Fakirlik ayıp değil. Fakir bir ailenin çocuğuyum. Ya cebimi, ya da beynimi dolduracaktım. İkincisini seçtim. Cumhuriyet idealleri de böyleydi. Liberallerin galebe çalmasını geçici kılmak için, bir iman tazelemesine gereksinimimiz var kanımca. Yoksa, dünyanın tüm kitapları artık burada. Onları okuyacak insan yok.  03.04.2007 19:56
 

Mort sisteminin Türkiyem'de sadece zenginler için çıkarılan bir yasa olduğunu, Bakanımız Abdüllatif Şener Açıkladı....Fakirler, orta halliler ev hayali kuranlar sakın olaki mort şartlarıyla bankalardan keredi kullanmasınlar...Olmayan paralarının hesaplarını çok iyi yapmalılar... Sevgi ve saygılar.

Latif 
 03.04.2007 11:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster