Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '06

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
4534
 

“ Sen ” mi, “ siz ” mi?

“ Sen ” mi, “ siz ” mi?
 

Günlük hayatta bu kararsızlığa kolay kolay düşmem. Kime, ne zaman “ siz ”, kime “ sen ” diye hitap edeceğimi bilirim. Öyle kırk yıllık eşlerin birbirlerine filanca hanım, falanca bey diye seslendiği damıtılmış bir kültürden de gelmiyorum; “ siz ”in sadece çoğula hitap etmek için kullanıldığı cıvık “ emmioğlu ” kültüründen de... İnsanlara karşı genelde mesafeliyimdir. Herkesle hemen yüz göz olmam. Eğer “ siz” den “ sen” e geçilecekse bunun belli bir aşamadan sonra, karşılıklı ve aynı anda olmasını beklerim. Sanırım bu konuda herkesin düsturu da aşağı yukarı budur.

Olağan günlük hayatta hangi zamiri nerede kullanacağımı biliyorum da şu sanal ortamdaki ilişkilerde biraz pusulamı şaşırıyorum. “Sanal ortam” derken sadece Milliyet Blog’u, “ilişki” derken de yalnızca öteki yazar arkadaşlarla yazışmalarımızı kastediyorum. Yoksa öyle sıkıcı msn sohbetleriyle, arkadaşlık siteleriyle falan işim olmaz. İşte burada birine yorum ya da mesaj yazarken veya onların yorum ve mesajlarına cevap verirken hep bu, “sen” mi, siz mi?” ikilemine düşüyorum.

Günlük hayatta “siz”den “sen”e geçişi çoğu zaman farkına varmadan gerçekleştiririz. Ama burada neyi, hangi gelişmeyi ölçüt alıp da daha samimi bir hitap şekline geçeceğiz? İlk adımı kim atacak? Geçiş aynı cinsler arasında biraz daha kolay ve sorunsuz gerçekleşebilir ama farklı cinsler söz konusu olduğunda iş biraz karmaşık bir hal alıyor. Karşımdakine direkt “sen” desem ayıp kaçar mı? Onun bloglarını ve yazışmalarını okuyan eşi, kız/erkek arkadaşı, sevgilisi, annesi/babası, kardeşi vs alınır mı? Kişi gerçekte kendisine “sen” diye hitap edilmesini istemekte midir? Bu hitaptan rahatsızdır da karşıdaki kırılır diye açıkça söylemekten -yani yazmaktan- çekinmekte midir? Bunlar önemsiz gibi görünse de bazen sıkıntılara yol açabilir.

İki hitap şekli de yerine göre sorun yaratabilir. Durumdan duruma, kişiden kişiye biri yılışık ve patavatsızca öteki soğuk ve resmi kaçabilir. Zamanla “siz” “sen”e dönüşebilir ama önce “sen” dediğin birine sonradan “siz” diye hitap edemezsin. Böyle bir dolu karmaşık sorun var. Yorum ya da cevap yazarken çoğu zaman kararsızlığa düşüp “sen”i “siz”e veya “siz”i “sen”e dönüştürüyorum. Ama aslında hangisini kullansam içim tam da rahat etmiyor.

Bir de isimlerin önüne konması gereken sevgi, saygı ifadeleri sorunu var. Erkek erkeğe yazışırken işimiz zamirlerde olduğu gibi yine kolay; sevgili bilmem kim, sayın üstadım, azizim, mirim (!) sayın abim vs gibi bi dolu seçenek var. Ancak karşı cins söz konusu olduğunda aşınmış bir “sevgili nokta nokta”dan başka söz bulamıyoruz.

Sonuçta herkes bir yol tutturmuş gidiyor. Kimi sen’li kimi siz’li... Ben normal hayatta epey mesafeli olmama rağmen buradaki yazışmalarda biraz daha rahat davranıyorum. Aslında mesafeli olmam da sadece ilk adımlar için söz konusu. Yoksa öyle soğuk nevale değilimdir. Blog arkadaşlarıma hitap biçimini bazen ruh halime, bazen karşımdakinin tahmin ettiğim yaşına, bazen de yazılardan yansıyan duygulara göre tamamen subjektif olarak belirliyorum. Doğru mu yapıyorum, bilmiyorum.

Kendilerine sormadan pattadanak “sen” diye hitap ettiğim sevgili blog arkadaşlarım, Başak Altın, Ebru Gül, Eylül, Fulya, Hoşsada, S.Uslu, Serap İnce, Sibel Önal, Tervedus ve Tuğba (sıralama alfabetiktir), lütfen bunu bir yılışıklık ya da saygısızlık olarak değerlendirmesinler. Umarım bu tavrımla kimseyi rahatsız etmemişimdir.

"Siz"li ya da "sen"li tüm blog arkadaşlarıma çok selam...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

günlük hayatta tanıdığımız kişilere hitap ederken zorlanmak neysede bir de sanalda tanışılanlar var o ayrı bir dert.kimi çıkar "feci halde aşkım geldi" der insan ne söyleyeceğini bilemez.sizinde işiniz zor. hangibiriyle uğraşacaksın(ız).

vario 
 31.07.2008 11:58
Cevap :
:))) Neyse ki sanalda pek fazla kimseyle tanışmadım, o yüzden uğraşmama da gerek kalmadı :)  31.07.2008 13:47
 

Sanal alemden uzak kaldığım günlerde yazılmış olan yazınıza, ismi geçen şahsiyetlerden birisi olarak ancak şimdi cevap yazabiliyorum.Özrümün kabulünü arz ederim:)))"Siz" den ,"sen "e geçiş, benim için reel yaşamda da zor olmakta..Bir de işe cinsiyet farkı girince biraz daha zorlanıyorum sanırım...Sen diye hitabetmenizden rahatsız olmuyorum...Sanırım hatta ben de bundan sonra "sen" diyebilecek kıvama geldim:)))))Sevgiler:))))

Yeşim Özdemir 
 20.12.2006 16:36
Cevap :
Ooo hoşgeldin sevgili Eylül, seni burada görmek ne güzel :))) Evet, bence de zamanı geldi sizden "sen"e geçmenin! Öteki yazılar da yorum bekler, hemen başla sabaha ancak bitirirsin :)))) Şaka şaka! Sevgiler...  20.12.2006 20:35
 

Yazınızda ismim geçince merak ettim. Acaba ben mi saygıda kusur ettim diye hafızamı yoklamaya çalıştım yazınızı okumadan evvel. Benim için siz ne derseniz uygundur. Şimdi de ben neden size siz dediğime gelince :) , sevgili Fulya ile aynı sebepten ötürü. Sanırım yaşa göre belli bir saygı çerçevesinde konuşmam gerektiği hissine kapılıyorum. Umarım saygıda bizde size karşı kusur etmemişizdir.

tervedus 
 05.12.2006 14:08
Cevap :
Sevgili Tervedus, isim sayarken sen diye hitap ettiklerimi sıraladım sadece. Kimlere, niçin sen dediğimi de belirttim zaten. Yaş konusuna da önceki yorumuna yazdığım yanıtta değinmiştim. Sen de bana içinden nasıl gelirse öyle hitap edebilirsin; ikisi de kabulümdür. Çok çok selam..  05.12.2006 15:33
 

dostlarım bana kısaca "sen" der:)) kesinlikle hoşnutum böyle demen(..)den zira ben de size sen diyorum farkındaysan. "siz" çoklu kişilikler ve değişen görüntüler için uygun iken, sen, özünden öte yolu olmayan bir "benlik" ve kutusundan fırlamış bir yaylı oyuncak için kullanılır.

Başak ALTIN 
 04.12.2006 15:01
Cevap :
Sevgili Başak, bu blogum yayımlanana kadar bana "sen" diyen tek kişi olduğunun farkındayım ve ben de bundan çok memnunum. "Özünden öte yolu olmayan bir benlik ve kutusundan fırlamış bir yaylı oyuncak" cümlesini de çok sevdim. Sevgiler, selamlar...  04.12.2006 20:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 431
Toplam yorum
: 4967
Toplam mesaj
: 287
Ort. okunma sayısı
: 3733
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Anahtar kelimeler: Antep, İstanbul, Haziran, İkizler, Beşiktaş, MÜ İletişim Fakültesi, Gazetecilik. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster