Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Kasım '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1470
 

“17 Ağustos 1999” Kaç kişi hatırlıyor?

“17 Ağustos 1999” Kaç kişi hatırlıyor?
 

Araba sallanmaya başladı, gökyüzü bir anda bembeyaz kesilmişti, Hüseyin neler oluyor diye bağırdım, çabuk arabadan inelim aşağıya DEPREM oluyor dedi, hemen kendimizi arabadan aşağıya attık, ayaklarımı yere sabitleyemiyordum, Hüseyin’e tutunarak ayakta durabildim, Korkunç bir geceydi, o gece birçok insanın yaşama veda ettiği bir geceydi!

Daha dün gibi hatırlıyorum, o gece İstanbul’dan, Bursa’ya doğru yola koyulmuştum, İzmit’te teyzeme uğrayıp biraz dinlenirim ve daha sonra yola koyulurum diye düşünürüm, sonra vazgeçtim, Bursa’ya girdiğimizde hayatım boyunca unutamayacağımız o geceyi yaşadık!

Ertesi günlerde, ekmek, su yardımlarını taşıyan peş peşe giden araçları gördüğümde içim yanıyordu!

Gözyaşlarıma hâkim olmak elimde değildi, oturdum çocuklar gibi ağladım, Yalova’nın girişindeki o kokular aslında her şeyi anlatıyordu, Yalova’ya girişte sağda açılan toplu mezarlıklar, Allah rahmet etsin, Depremde ölen vatandaşlarımıza aitti.

Cenaze namazları kılınamadı, Musalla taşına konulamadı, her birine ayrı bir kabir hazırlanamadı, dahası onların tek suçu, bir veya birkaç müteahhidin çok daha fazla para kazanmak uğruna yaptığı evleri almaktı, şuursuzda ölümden biriydi!

Ünlü müteahhit Veli Göçer cezaevinden bir bakana mektup yazmış, bana verilen ceza çok ağrı oldu gibisinden, kanaatimce sana verilen ceza en hafifinden Sayın veli göçer!

Nereden çıktı böyle derin ve hepimizi üzen bir BLOG, son zamanlarda, Sayın Mete ışık ara’nın ve medyanın sıkça dile getirdiği açıklamalardan!

Marmara kaynıyor!

Şimdiye kadar Marmara’da deprem olmalıydı!

İstanbul’da depremle birlikte, tusunami olacak!

Açıkçası korkuyorum, doğal bir felaket ancak, yinede 1999 yılında yaşadığımız acıları ulus olarak yaşayacağımızı bilmek, bile, bile önlem almamak beni derinden yaralıyor!

Lütfen hepimiz gereken önlemlerimizi alalım, her insan “TÜRK” değerlidir!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çünkü iki canımı kaybettim biri de sağ olarak kurtuldu. Evet çok haklısınız sadece suçlu Veli Göçer değil suçlu. Ucuz ev satılıyor diye hucum eden halkımız da suçlu..Islak deniz kumundan yapılı son derece ince ve kalitesiz demirlerden kurduğu inşaatları kimse incelemedi. Piyasanın altında bir fiata sattığı evler adeta kapış kapış gitti. E böyle talep görürse adam neden yapmasın. Kimse düşünmedi neden bu kadar ucuz diye. Hemen yanında ki arazide yapılan evler yıkılmadı. Neden çünkü kaliteli inşaatlardı çatlak bile yoktu. Uzun lafın kısası ucuza ve kalitesize bizim halkımız nedenini sorgulamadan hucum eder tabi sonu kocaman bir fiyasko..Sevgi ve saygılarımla..

Zeynep Gülay 
 17.11.2007 11:20
Cevap :
Sayın kibaroğlu iki canınıza Allah'tan rahmet diliyorum, daha bilinçli bir toplum, Daha sağduylu müteaahhitler, işini iyi yapan devlet adamlarının olacağı bir Türkiye olsun diyorum, Saygılarımla  17.11.2007 11:44
 

Bu işin günah keçisi sadece. Suçsuz mu? Tabiiki değil. Ama sırf o değil suçlu olan. Detayına inersek; belki de hepimiz suçluyuz. Bakkal dükkanının kapısına kilidi vurup, kasap dükkanını devredip bir başkasına; sonra da müteaahit olan insanların yaşadığı başka bir ülke yok Türkiye'den başka. Varsa da ben görmedim. Afyon -Dinar belediye meclisi üyeleri oturup bir masanın başına, ilçelerinin kuzeyinden geçen fay hattını, lüzum gördükleri için 5 km öteye alıyorlar oy birliği ile. Sonra da imara açılamaz denen bu alanı imara açıyorlar. Sonra bir sallıyor koca öküz boynuzlarını, fay "caaaarrt" diye ayrılıveriyor orta yerinden; 5 km öteye alındığının farkında olmadan. Yok, yok.. adam olmayız biz. Olursak da biz göremeyiz.

MuDo 
 13.11.2007 17:37
Cevap :
gerçekleri mizahi bir dille özetlemişsiniz, ellerinize sağlık,sağlıcakla kalın  14.11.2007 9:25
 

Olacak lafını duymaktan bıktık artık. Anladık olacakta bizim bilmemiz neyi çözecek. Sabitlenen eşyaların, hazırlanan deprem çantalarının ne kadar yararı olacak. Tsunami bekliyoruz, binalar yerle bir olacak, eeee kıyıdan evlerimizimi taşıyalım, yapılan kalıcı konutlar şehir dışlarında kaldı, hiç bir şeyde geleceği düşünme yok, in-cin topatıyor konutlarda. Olacak olsada her gün tekrar tekrar ölmekten kurtulsak bari. Muhatap halk değil inanın, muhatap yetkililer ama sıkıntısı, stresi halka ait. Sık sık yapılan açıklamalar sinirleri yıpratmaktan başka çözüm içermiyor. Elinize sağlık...

ROSEMOON 
 13.11.2007 15:22
Cevap :
Sayın Rosemoon vatandaş daha sağduyulu olaylara yaklaşıp geçmişin bıraktıgı acı izleri unutmamalı, ev sahibi olmak isteyenlerde tercihlerin, ince eleyip sık dokuyarak yapmalı, Asıl görev Deprem Araştırma mrkz ile Ülkeyi yönettiğini düşünen kişilere aittir, Saygılarımla  13.11.2007 16:36
 

Müteahitleri kontrol etmeyenlerde en az onlar kadar suçlular, ruhsat ve denetim aşamasında neredeydiler.Bu konuda yeterince kanun ve yönetmelik mevcut.Belediyeler bu konudaki sorumluluklarını yerine getirmelidirler.Yurdumuz deprem bölgesi ve bizler en az hasarla bu afetle nasıl mücadele edebilirizi öğrenmeliyiz.Vatandaşlar bilinçlendirilmeli, Merkezi ve yerel yönetimler afet öncesi öncesine yoğunlaşıp en az hasarla nasıl önlem alınabilir çalışmaları yapmalıdırlar.Tüm kaybettiğimiz insanları bir kez daha Allah rahmet eylesin.Sevgi ve selamlar.

Bal Damlaları 
 13.11.2007 15:18
Cevap :
Sevgili baldamlaları iyi söylüyon,güzel söylüyonda, vatandaş ne yapacak? Denetim yapamaz, Çinetodan anlamaz, Zemin edüdü yapamaz, Kolandan, DEmirden anlamaz ne yapsın? yaptırsın diyorsan, ya yapanlar rüşvet alıyorlarsa? o zaman ne yapsın? Saygılar  13.11.2007 16:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 313
Toplam yorum
: 1049
Toplam mesaj
: 164
Ort. okunma sayısı
: 2728
Kayıt tarihi
: 15.03.07
 
 

16.10.1974 Samsun / Havza doğumluyum. Şu anda bir lojistik firmasının ortaklarındanım. İşimde ilk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster