Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Kasım '15

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
5304
 

“24 Kasım Öğretmenler Günü anma konuşma Metni”

“24 Kasım  Öğretmenler Günü anma konuşma Metni”
 

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk yolunda, 24 Kasım 2015 kutlu olsun!


“24 Kasım  Öğretmenler Günü Söyleşisi”

Değerli Okurlarım: Atatürk, Cumhuriyet vb. konularda yazılarımın alınmasından, çalınmasından fevkalade mutlu olduğumu daha önceki bazı makalelerimde dillendirmiştim.

Neden mi mutlu oluyorum?..

Çağımızın en önemli sorunu okumamaktır. Araştırmıyoruz, yorumlamıyoruz.

Hele internet gibi bedava bir kaynak da olunca “hurra” dalıyoruz, çalıyoruz.

Fakat ben buradan da bir iyimser sonuç çıkartıyorum…

Hiç değilse Atatürk ve Cumhuriyet konulu yazılarımı, şiirlerimi aşırsa bile okuyor, okutuyor bende yazanı olarak amacıma ulaşmış oluyorum.

Ama yine de bu yazımı bir öğretmenim, öğrencim alıp da dinleyenlerine 24 Kasım'da okuyacak ise ve alıntı yaptığı yazının ilk sahibinden söz ederse yıllarca öğretmenlik yapmış ve öğretmenler yetiştirmiş bu hocanın da kulaklarını çınlatmış olacağını anımsatmak istiyorum.

Cumhuriyetimizin Baş Öğretmeni Mustafa Kemal Atatürk’ün ve ışıklar alemine yürümüş olan öğretmenlerimin  ruhunu yad ederken onun ilkelerinde yürüyen meslektaşlarıma öğrencilerime de sevgilerimi iletiyorum.

Saygılarımla.

Prof. Dr. Öner Samanlı
ATATÜRK ENSTİTÜSÜ
https://www.facebook.com/enstitu

….

Bugün 24 Kasım 2015.

Bugünden şöyle geriye doğru baktığımızda, tıpkı bugün sizlerin beni dinlediğiniz gibi benim öğretmenlerimi böylesi nice günlerde dinlediğimi anımsıyorum.

Yıllardır aynılarının yazılıp, aynılarının ya da benzerlerinin söylendiği gibi.
İstedim ki bugün farklı bir şekilde karşınıza çıkarak yüreğimden gelen o çığırtkan sesi, beynimdeki sevgiyi eğitimcilik sevdalarının fırtınalarına karararak aktarayım.
 
Benim öğretmenlerimin aktardıklarından farklı, benim de geçen yıllardakinden farklı bir 24 Kasım söyleşimiz olsun istedim.

Yani basmakalıpları öteledim, farklı bir düşünsel eylemin sunağından fışkırmak isteyerek, ses vermeyi yeğledim.

Bugün sizlere, büyük bilgeleri, devlet adamlarını, cesur ve kararlı komutanları, ilim ve bilim adamlarını, sevgi hanelerinizi süsleyen yürek baş köşelerinizin vazgeçilmezleri olan annelerinizi ve babalarınızı da yetiştiren o idealist “İnsan Mühendisi”(1)lerinden söz etmek istiyorum.

İnsan Mühendislerinden.

Soyut, İnsanlık Fakültelerinde özveriyle görevlerini sürdüren eğitim gönüldeşlerinden söz etmek istiyorum.

Bilge kişilerle başlayan betimlemelerimde, anne ve babalarınızın da bulunduğunu bilmenizi istiyorum.

Çünkü onlar sizlerin ilk öğretmenleriniz.

Bende o bilge kişilerin bilgilerinden yararlandığımı, anneleriniz ve babalarınız gibi anne ve babamın korunağında bugünlerime geldiğimin bilincinde ve saygısında, geçmişimi bugünümde yaşamış olmanın mutluluğunda birbirimizi selamlayarak bir arada olduğumuz gönüllerin mis kokulu gülleri olan parkındayım.

Annelerin olamadığı yerlerde annelerin, babaların olamadığı yerlerde babaların hep olduğu, ama adlarının da “Öğretmen” olarak anıldığı o mesleğin neferlerinden birisi olabilme sansına sahip olarak aranızdayım.

Düşünebiliyor musunuz?

Yarınlarda kimileriniz bilge kişiler, kimileriniz büyük devlet adamları, kimileriniz ordularımızın cesur ve kararlı neferleri ya da komutanları, köşe taşları, kimi yüksek yapıların ya temel taşları, yahut da o yüksek yapıların kulelerinin en uç noktaları, gönderinde dalgalanan bayrağımızın zarif birer yıldızı olacaksınız.

Kimileriniz sevgi hanelerinizi süsleyen yürek başı köşelerinizin vazgeçilmezleri olan annelerinizin ve babalarınızın yetenekli özüyle becerilerinde anlamla karılmış olarak onlardan çok daha olumlu ve başarılı anneler ve babalar olacaksınız.

Kimileriniz de sizleri o kararlı adımlarınızı atmaya yönlendiren şanslı kişiler, yani insan mühendisleri içerisinde yer alacaksınız.

Yani ne olacaksınız?

Öğ-ret-men!…

Öğretmen öyle değil mi?

Evet, öğretmenler olacaksınız..!

İşte o gün bu 24 Kasım 2015 tarihini anımsayacaksınız…

Çünkü öğretmen olan bir öğretmen, unutulmazlık zırhına bürünmüş bir şahsi donanımın sahibidir.

Çünkü öğretmen olan bir öğretmenin unutulmak gibi bir şanssızlığı asla olmamalıdır.

İyi bir borsa yöneticisi ya da kazançlı katılımcısı olmak için ekonomiyi iyi izlemek gereklidir.

Adaletin içerisinde, adaletli olmak için hukuk, ahlaki ve etik değerlerin kazanımlarına sahip olmak gereklidir.

Başarılı bir müzisyen olabilmek için iyi bir nota bilgisiyle, hassas bir kulağa sahip olmak gereklidir.

İyi bir ressam olmak için ise renkleri coşturmak, konuşturmak, leziz yemeklerin aşçısı olmak için ise damakların ortak tadını yakalayabilmek gerekmektedir.

“İnsan Mühendisi” diye tanımlanan öğretmen olabilmek için de biliniz ki, olmazsa olmaz gerekli olan en önemli unsur ise; 

ÇOK ÖZVERİLİ BÜYÜK BİR YÜREĞE VE İDEALLERİNİZLE YÜKSEK DUVARLARINI ÖRDÜĞÜNÜZ YIKILMAZ BİR SEVGİ KALENİZİN OLMASI GEREKTİĞİDİR!...

Kardelenler, soğuk kış günlerinde gördükleri sıcak bir güneş ışığına gönül vererek, o acımasız soğuğa aldırmaksızın kararlı dik duruşlarıyla doğaya meydan okurken, bir olmaz gibi görüneni kanıtlayarak, kar üzerinde açarlar.

İşte bu nedenledir kardelen oldukları.

Öğretmence, öğretmen olabilmek o kararlı duruşa benzer.

Adları sevgi, kardeşlik, umut, ümit, cesur, azim, ufuk olan kardelenler gibi olmayı yeğleyerek sizlerle söyleşmeyi yeğledim.

Yağmur altında şemsiyesiz ama mutlu olduğumuz bir yürek muştulanması gibi…

Ala ayazların üşütemediği, acı don fırtınalarının donduramadığı dağ köylerindeki kardelen öğretmenlerin, kulaklarını çınlatmak istedim.

Kent merkezlerinde şanslı olanlarla selamlaşmak istedim.
 
Hepsinden önemlisi, bugün öğretmen olan öğretmenlerimizin sevincini paylaşan siz sevgili öğrencilerimle hep beraber, renk renk kelebekler olup da, o kardelenlerin üzerlerine konmak istedim.

Benim öğretmen olmama emek veren öğretmenlerime ve Baş Öğretmenime, saygılarımla.

Sizin öğretmen olmanıza ışık tutabilmek yolunda, ışık yıllarına kadar ellerinizin ellerimizde, yüreklerimizin yüreklerinizde saklı ve kenetli olduğunu bilmenizi istedim.


İyi ki birlikteyiz…


Öyle değil mi..?
 
ANKARA – 24.11.2015 Anısına..
  
BİLGİ NOTU:
 
Bu söyleşi yazısı, 10 Kasım 1993 tarihinde içeriğine çok yakın olarak yazılmış olup, 24 Kasım 1993 tarihinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nca, Ankara Ulus’taki eski TBMM karşısında bulunan Ankara Palas’ta verilen, “Cumhuriyet’in Öğretmenleri Balosu”nda, dönemin öğretmeni, “Öner Samanlı” tarafından okunmuştur. Fonda, “Çökertme” türküsü enstrümantal olarak, Ankara Devlet Senfoni Orkestrası Çok Sesli Müzik Topluluğunca, seslendirilmiştir. 
 
24 Kasım 1993 tarihinde, MEB’ca Ankara Palas’ta verilen, “Cumhuriyet’in Öğretmenleri Balosu, TRT3 ve TRT INT. Televizyonlarınınyayın akışında canlı yayınla, Türkiye ve Dünya izleyicisine aktarılmıştır.
 
(1) “İnsan Mühendisi” tanımlaması Öner Samanlı’nın 1985 yılında “Yenigün” Gazetesinde yayınlanan makalesinin başlığıdır.

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 3060
Kayıt tarihi
: 22.08.08
 
 

Prof.Dr. Öner Samanlı, yıllarını eğitim ve öğretim faaliyetlerine adamış, birçok bilimsel makalen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster