Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
188
 

"4" koldan her yoldan...

"4" koldan her yoldan...
 

4’ünü yediğimin çöküntü eğitimi. Yine karardı zihnim. Çözemedim gitti “koyduğunuz” denklemi. Kaç bilinmeyen sürdünüz beynimin köküne? Zorladıkça dağılıyor zavallı hücrelerim.

Milleti almış bir kocaman “acaba”. Herkes şaşırmış; bilmez insan kime sora. Derdinize yanayım; neye odaklandınız yine? Dolanıp duruyoruz yine cümlenin kıyısında. Sadede gelen yok. Kim yürekli olacak şimdi? Ama bulmamız lazım doğruyu diyecek cesur birini?

İşler karışık. Lüzumsuz tartışıyoruz yine. Eğitim sistemini ne edeceksin, boşver. Patlat gitsin mekanizmayı. Geliştirmek önemsiz. Sen asıl işini yap paşam. Ver dogmayı, vur kini, “aptala bağla” yüzbinlerce tazeyi.

Bilimi dilimleyip akbabalara at, Darvin’e küfredip aleme nefret sat. Yık gitsin deneyleri, düşünceye zehir kat. Bize ne lazım deneyler, bilimsel saptamalar; ne lazım bize açılan temiz ufuklar? Daha çok arkada durmamız ve modern gericiliği “susuz, sabunsuz” yutmamız lazım. 

Şimdi ne olacak yani? İyi gelecek mi bize bu kargaşa? Sorun içimizden kaçacak gibi mi, yoksa içimize kaçacak gibi mi? Şarkı söyleyesim geldi yine en saçmalağından ya da renkleri verin bana en iyisi. Birbirine katasım var her birini. Belki daha da karışıp bir manaya çıkarırım kendimi.

Oh ne iyi! Bundan böyle kundakta başlatıyoruz eğitimi. Agulamanın bile sistemi olacak artık. En başta anne, baba demeyecek gibi artık doğacak çocuklarımız; artık ağalar ne derse, onlar nasıl isterlerse; onların zengin gönülleri nasıl bir bilimsellik (!) emrederse… 

Artık kız-erkek birlikte okumayacak gibi çocuklarımız. Böylece kurtaracağız onları tacizlerden, tecavüzlerden. Oh olsun eğitimde kız erkek birliğine! Başımıza ne geldiyse bundan gelmedi mi zaten? Bakın Suudi Arabistan’a! Dünya bilimsellikte onları konuşuyor. Bakın canım Katar’a! Dünya’ya kattıkları buluşların hızına yetişilemiyor. Doğruya gidiyoruz, vızıltı yapmayın, şeriat meriat diye çamur atmayın.

Her geçen gün daha da iyiye gidiyoruz, dert etmeyin. Mağdurları vardı bu toprakların artık onları da dinleyin. Acı çekenleri, inancından dolayı işkence görenleri vardı ülkemin; onlara da ses verin. Ne derlerse, isterlerse “he” deyin, güç şimdi onlarda, aman incitmeyin. Bir intikam ateşiyle döne döne sarıyorlar kaldırımları, sakın ola inceden bir “gık” bile demeyin. Bırakın sürünsün ışık yerin dibinde, hiç yüzeye çekmeyin. bırakın patlasın ampul onun bunun elinde;  Edison’a acıyın, hiçbir şey demeyin. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 695
Kayıt tarihi
: 19.11.10
 
 

Ülkem ve dünya konusunda fazlasıyla ilgili ve bilgili olmaya çalışan bir eğitimciyim. Katkı ve yenil..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster