Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '15

 
Kategori
Futbol
 

“4. Yıldız” uğruna yâ Rab, ne “kurban”lar verilecek!.

“4. Yıldız” uğruna yâ Rab, ne “kurban”lar verilecek!.
 

Bu sezon, bir “4. Yıldız” muhabbetidir gidiyor.

Fenerbahçe ile Galatasaray, “4. Yıldız” peşine düştü. Başta başkanlar, sonra camia, “yıldız”la yatıyor, “yıldız”la kalkıyor. 

Ya “yıldız"ı az olan ötekiler?

Ötekilerden Beşiktaş’ın 2, Trabzonspor’un ise 1 “yıldız”ı var. Onun için onlar, bu mücadele/ kavganın dışında. Çünkü Beşiktaş’ın yeni bir “yıldız” kazanması için 2, Trabzonspor’un ise 4 şampiyonluğa ulaşması gerekiyor.

[Şampiyonluk sayıları:

Fenerbahçe: 19  (sonuncusu: 2014), Galatasaray: 19  (sonuncusu: 2013), Beşiktaş: 13  (sonuncusu: 2009), Trabzonspor: 6 (sonuncusu: 1984)]

*****

Süper/ Birinci Lig’de kazanılan 5 şampiyonluğa bir “yıldız” veriliyor.

(TFF, 2002’de 1. Lig şampiyonlarına “yıldız” verme kararı aldı. 1. Lig’in başlangıcını 1959 yılı olarak saydığı için “yıldız” kazanma mücadelesi o yıldan başlamış oluyor. Ama TFF Tahkim Kurulu, Beşiktaş’ın 1956-1957, 1957-1958 futbol sezonunda kazandığı “Federasyon Kupası”nı Lig şampiyonluğuna katınca, Beşiktaş, fazladan iki Lig şampiyonluğu kazanmış oldu.“Yıldız”, takım logosunun üzerinde yer almaktadır.)

“4. Yıldız” peşinde koşmak ne güzel değil mi?

“Hedef”i olmak da öyle...

“Hedef”siz, “gazel yaprağı”ndan farksızdır.

Ama gün gelir, “hedef”i olanın da “hedef”i şaşablir. Çünkü “4. Yıldız”ın peşinden koşanlardan sadece biri “hedef”e ulaşacak. Ötekiler ise, gelecek yılı ya da yılları bekleyecek. Burada önemli olan, rakibinden daha önce “4. Yıldız”a kavuşmak. Yoksa, bir sonra gelenin önemi kalmaz!

İşte, bütün kavga, "4. Yıldız"a ilk ulaşan olma üzerinden yürüyor!

*****

Bizim “Büyük”ler Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne gitme hayaliyle yatıp kalkarlar.

Bu sezon ne olduysa, UEFA’nın Fenerbahçe’yi cezalandırmasıyla Şampiyonlar Ligi hakkını kazanan Galatasaray’a bir şeyler oldu. Ancak 4 ay dayanabilen Teknik Direktör Prandelli, daha üçüncü maçtan sonra, “Bizim hedefimiz ‘4. Yıldız’. Beni bunun için getirdiler.” demesin mi?

Şaşılacak bir durumdu; çünkü Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde oynamak bir “rüya”ydı.

Galatasaray'da yönetim değişti, ama "4. Yıldız" vurgusu değişmedi.

Çiçeği burnunda Başkan Duygun Yarsuvat, Florya’ya gitti, yemekler yendi, futbolculara seslendi, dedi ki:

"Hepinize güveniyorum. Haziran ayında ligde 4. Yıldız'ı takmış olacağız.”

Galatasaray’da asıl değişen, Abdurrahim Albayrak’ın “direksiyona oturması”ydı.

(“Direksiyon” dedik ya, laf olmasın diye, tarafsızlık adına söyleyelim:
Fenerbahçe’de Başkan Aziz Yıldırım, “direksiyon”u kimseye vermez; ayrıca, yönetimden kimse de  kendi kendine “gelin güveysi” olmaz!)

*****

Kavga büyük!.

“Biri” kazanacağı için, aynı yolda “yıldız”a ulaşma olanağı hiç olmayacaklardan kimileri, karşısındakileri “rakip”, “yandaş” gördükleri için, ona göre “yoluna taş koymak”, “yolunu açmak” için çaba göstereceklerdir!.

Bazen, öyle durumlar olur ki, “yoluna taş koymak”, şampiyon olmuş gibi tat verir! Bazen de “yolunu açmak”, “hizmet”ten” sayılır!

Bir tür dayanışma işte!

Fenerbahçe ve Galatasaray’da her şey “4. Yıldız” için olduğundan, takamayanın cephesinde “kurban”lar verileceği kesin.

(Şampiyonluk, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın dışında bir başkasına gidebilir. Gitmezse, ikisinden birinde “kıyamet” kopacak, şimdiden belli!.)

Denir ya, ilahlar, kurban ister!.

Doğru, o, eski çağlarda, mitolojideydi. Günümüzde, futbolda ise, “kurban isteyen”ler, taraftar ya da başkanlardır, muhaliflerdir. Bir de, “çene”siyle geçimini sağlayan “eski”miş teknik direktör, hakem ya da futbolculardır.

Dedik ya, kavga büyük!

Kavganın üstüne “körük”le gidecekler olan var!

Biz, şimdiden başlığı böyle atalım dedik.

Son söz:

"İnsan âlemde, hayal ettiği müddetçe yaşar." (Yahya Kemal Beyatlı)

 

http://www.facebook.com/turgutcelik

https://twitter.com/#!/turgutcelik

turgutce@yandex.com


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir yazı yazılıyor. Yazıldıktan sonra başlık konuluyor. Başlık'ı koyarken başlık en fazla iki kelimeden mi oluşması gerekir.Bir edebiyet hocamız böyle derdi. Hıncal Uluç'ta bu konuya çok değenirdi.Siz bir edebiyat hocası olarak başlık konusunda ne diyorsunuz? Yoksa yanlış mı yapıyoruz? Başlık en fazla iki kelime mi olur? Kolay gelsin

Selim Bayraktar 
 12.01.2015 17:52
Cevap :
Selim Bey. Doğru, öğrencilerimize, yazı bittikten sonra başlık konur, dedik. Ayrıca, üniversite sınavlarına yönelik olarak da, yazının başlığına bakan “konu”yu anlar, “konu”ya bakan da yazının başlığı bulur, dedik. Bunu seçenekli sorular üzerinde gösterdik, uygulamalarla öğrencilerin bilgisini ölçüt. Ancak, dedik, bu söylediklerimiz sınav sorularında, bu sorulara malzeme olan metinlerle için geçerlidir. Yani? Yazma özgürlüğü, yaratıcılık, kalıplar içinde kalındığı zaman sınırlandırılmış olur. “Başlık en az iki sözcükten oluşur” demek, yaratıcılığın ne demek olduğu kavramama anlamına gelir. Gazetelerde, “sütun” kavramı olduğu için, başlıklar kısa tutulur. Yazı birkaç “sütun”a yayılmışsa, başlığın özgürlüğü vardır. O öğretmene aşırı bir saygı ve sevginiz olabilir diye onunla ilgili yorumda bulunmayacağım. Hıncal Uluç’un başlıkllarını “sütun” ölçütüne göre değerlendirmek gerekir. Saygılar, selamlar   14.01.2015 23:31
 

Kıymetli Turgut Çelik Hocam, 4. Yıldız Fenerbahçenin hakkı. Her kes bir şeyler söylüyor ancak Fenerbahçenin söyledikleri güvenli sözlerdir. Prandelli daha neler söyledi neler.Neler ödendi neler.Bu gün İstanbul kapalı çarşıya bereket yağmış.Kıdemli ve Tecrübeli kaptanlığı kimse Aziz Başkandan alamaz. O artık tarih oldu.Hem yaşam hemde hayal kurmak ikisi de ücretsiz.Bu yazınızda bir çok İstatistik bilgiler okudum.Saygılar sunuyorum.Sağlık ile mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 08.01.2015 19:10
Cevap :
Mehmet Bey... "4. Yıldız", şampiyonluğun öteki adı olacak. "4. Yıldız", takacak olana şimdiden hayırlı olsun. Saygılar, selamlar.  09.01.2015 8:17
 

Yani diyorsunuz ki Fb yıldızı takarsa gs'de, gs yıldızı takarsa Fb'de büyük kaoslar çıkar.Yönetimler karışır.Gerçi gs'nin yönetimi geçici ama yeni yönetim başına bela alacak 4.yıdlızı kadıköy alırsa.4.yıldızı Fb takarsa gs taraftarı , gs takarsa Fb taraftarı bunalım geçirir mi? Kolay gelsin.

Selim Bayraktar 
 08.01.2015 18:37
Cevap :
Selim Bey... Bunalım geçirecek bana/ sana/ ona değişir ama... Bana göre, bunalım geçirecek belli!. Dirençli olan, bunu ne demek olduğu kanıtlayan ayakta kalacaktır. Saygılar, selamlar.  09.01.2015 20:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2459
Toplam yorum
: 2830
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2375
Kayıt tarihi
: 10.11.08
 
 

İspir, hem doğum yerim, hem memleketim. Emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeniyim. Dil ve Tarih-..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster