Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '14

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
1335
 

8 Mart Kadınlar gününde doğanlar...

 8 Mart Kadınlar gününde doğanlar...
 

Hava iyice kararmıştı. Pazarcılar tezgahlarını toplamaya çoktan başlamışlardı. Pazarcı Ali de, "Bugün de Allah'a şükür, ekmek paramızı kazandık" diye şükrederken,  "Dün Yeşilköy pazarındaydım, bugün Sefaköy pazarındayım. Orada satılamayan malları bugün  burada çok daha ucuza satıyoruz. Buradaki insanlar bu malların çıkma mal, olduğunu bilmiyorlar. Ne yapalım bütçeleri de ona göre. Neyseki patates ve soğanlar uzun süre dayanıyor, ya domatesler....Bugün burada satılmayanlar ertesi gün çöpe gidiyor."
 
Pazarcı Ali bunları düşünürken, biraz ilerde pazar tezgahlarından yere dökülen artıkları toplayan kadını gördü. Hemen yanı başındaki tezgaha yaklaşan kadın şimdi de  ıspanak ve kereviz sapı artıklarını topluyordu. 
 
"Bacım, gel, gel buraya."
 
"Buyur abi."
 
Ali tezgahın kenarında birkaç kilo kadar kalan patates ve soğanı kadına göstererek, "Bacım, bunları da al evde çocuklarına götürürsün" dedi. Yorgun ve üzgün görünen kadının yüzünde birden bir ışıldama belirdi. 
 
"Sağol abi, Allah senden razı olsun" diyerek patates ve soğanları aceleyle torbasına doldurmaya başladı. O kadar çok acele ediyordu ki, sanki pazarcı fikrinden vazgeçip onları geri isteyecekti...
 
Kocası onu üç çocuğuyla bırakarak terk etmişti. Şimdi nerede olduğu bile belli değildi. Üst üste iki kız çocuğu olunca, erkek çocuk doğuramıyor diye kocası kendisine az mı şiddet uygulamıştı? En sonunda bir oğulları olmuştu ama o çocuk da sakat doğmuştu. Çocuğun yatalak olmasını hamileyken eşinin kendisini dövmesine bağlıyordu kendi aklınca.
 
Geçimini evlere temizlik yapmaya giderek sağlıyordu. Onun için hiçbir zaman hastalanmaması gerekiyordu. Yoksa tek göz odalı gecekondunun kirasını nasıl öderdi? 
 
Bugünün dünya  emekçi kadınlar günü olduğunu bir yerlerden duymuştu. Üstelik bugün kendisinin de doğum günüydü. Bugün tam 39 yaşını doldurmuştu ama en az 50 yaşında görünüyordu. Cumartesi olması nedeniyle bugün temizlik işine gitmemişti. Çünkü hafta sonları  pek iş olmuyordu. 
 
Eve geldiğinde gördüğü manzaraya şaşırdı. Çünkü  16 yaşındaki kızı biriktirmiş olduğu harçlıklarla küçük bir pasta almış üzerine de üç tane mum dikmişti. 
 
İçeri girer girmez, İki kızı birden   "Doğum günün kutlu olsun anneciğim" diye annelerine sarılırken, yatalak olan çocuk da, yüzündeki gülümsemeyle annesine mutlu bir şekilde bakıyordu. 
 
 
******
 
Betül Haramzade'nin Kanlıca'daki yalısında sabahtan bir telaş başlamıştı. Bugün Betül hanımın doğum günüydü. Kendisi 43. yaşını doldurmasına rağmen, herkese 39. yaşını doldurduğunu söylüyordu. Bugüne kadar yaptırdığı cilt bakımları ve botokslarla aslında çok daha genç görünüyordu.
 
Akşam verilecek doğum günü partisi için hazırlık yapılması gerekiyordu. Betül hanım daha kuaföre gidecek, daha sonra da yurt dışından sipariş ettiği elbiseyi almak için İstinye Park'a gidip, 20 bin avroluk elbisesini alacaktı. Mutlaka kendi gitmesi gerekiyordu. Çünkü elbiseyi orada denemesi şarttı. Şoförüne hazır olmasını söyledi. 8 Mart kadınlar gününde doğması ne büyük bir tesadüftü. O 8 Mart'ı hiçbir zaman kadınlar emekçi günü olarak düşünmemişti. 
 
O akşam kimler davetliydi ki? Kendi kocası gibi siyasilere yakın iş adamları, birkaç milletvekili, belki bakan bile o akşamki davete katılacaktı. Zaten kocası yeni bir ihale almış. Onun şerefine kendisine son model bir tane BMW almıştı. Ama kendisi fazla araba kullanmayı sevmiyordu. Kapıda şoförü varken buna ne gerek vardı ki?
 
Akşam canlı orkestra eşliğinde davetliler yalıya gelmeye başlamışlardı. Kocası Haydar Haramzade karısı için 3 katlı pasta yaptırmıştı. Eee böyle günde karısının yanında olmalıydı. Diğer günlerde çıtır sevgilileriyle gününü gün ediyordu. Ne de olsa kolay para kazanıyordu. Her ne kadar ihale almak için rüşvet verse de aldığı ihalelerden rüşvet paralarını kat be kat çıkarıyordu. 
 
Parti oldukça kalabalıktı, iş adamları eşleri, siyasiler eşleri bir köşede memleketin geleceğini konuşuyorlardı. Hepsi de halinden çok memnundu. Son yapacakları  işlerle bu milletin artık neresine ne yapacaklarını konuşmaya başlamışlardı. 
 
Nihayet beklenen an geliyor, üç  katlı doğum pastası Happy birthday to you şarkısı eşliğinde ortaya getirilirken misafirler de hediyelerini vermek için hazırlanıyorlardı. 
 
*******
 
Özellikle gerek ev hayatında gerekse iş hayatında büyük fedakarlıklarla yanımızda olan bütün kadınların 8 Mart emekçi kadınlar gününü kutluyorum. 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yüz seksen derece birbirine zıt hayatlar. Aynı şehirde yaşayıp, aynı havayı soludukları halde. Olmaz bu kadar da diye insanın isyan edesi geliyor bazen, susup sineye çekiyoruz yeniden kader diye. Rabbim görmüyor musun tüm bu olanları?...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 11.03.2014 13:35
Cevap :
Dünya'yı bir sınav yeri olarak düşünürsek, herhalde insanlar değişik şekilde imtihan ediliyorlar. Bunun adına da kader diyorlar. Yine de doğrusunu Allah bilir diyelim. Teşekkürler Ayşegül hanım. Saygılar, selamlar...  11.03.2014 17:45
 

Haklısınız ama Eşeğe altın semer de vursan eşek eşektir.Kadının değerini bilmeyen yaratık inanın bundan hiç anlamaz..

hssensoz 
 10.03.2014 17:42
Cevap :
:) Yine de biz yol gösterelim de sayın Şensöz, onlar yine bildiklerini okusunlar...  10.03.2014 19:18
 

Bir ülke iki farklı kadın.İki farklı hayat.Bunun gibi ve buna benzeyen binlerce kadın, kadınlar.Söylenecek söz yok.Sizinde emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun.Selam ve saygılar.

çalıkuşu 
 10.03.2014 13:08
Cevap :
Zenginlerle yoksullar arasında gelir açısından uçurum olan bir ülkede yaşıyoruz sayın çalıkuşu. Her geçen gün de bu fark açılıyor ne yazık ki. Umarım birgün ülkemizde de sosyal adaletin sağlandığını görürüz. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  10.03.2014 13:20
 

Birbirine taban tabana zıt iki öykü.Ülkemin durumundan kesitler. Fakat ben 8 Martı kutlamadım. Facebook sayfamda bunu anlattım. Kısaca burada yazayım. Kadın anadır,kadın eştir, kadın bacıdır, kadın evlattır.Bu denli vasıfları olan kadın bir güne sığmaz. Kadın bir ömürdür, kadın bir yaşamdır, kadın kıyamete kadar olandır. Bu nedenle tek günü kutlamadım. Çünkü o sevilmesi gerekendir.

hssensoz 
 09.03.2014 16:52
Cevap :
Doğrusu da odur zaten sayın Şensöz. Ancak böyle günler, kadınlara değer vermeyen insanlar için belki bir uyarı olabilir. Belki kadınlara nasıl davranılacağını hatırlatır. Bunun yararı olur mu? derseniz, bir kişiye bile yararı olsa, o da bir kazançtır. Teşekkürler. Saygılar...  10.03.2014 14:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3325
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster