Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
24
 

"Abla", dili temiz tutmanın, o dille anlaşanların düşüncelerinin,...

...Dahası ülkenin geleceğinin temiz kalmasını sağlayacağını bilenlerdendir.
 
Güzel Türkçemizin temiz tutulması, yabancı dil hayranlığı nedeniyle, her geçen gün biraz daha zorlaşsa da "abla", dili temiz tutmanın, o dille anlaşanların düşüncelerinin, dahası ülkenin geleceğinin temiz kalmasını sağlayacağını bilenlerdendir.
 
Kocaman güzel gözlü okurunun sorusu üzerine İkizler Burcu'nun bir bireyi olduğunu açıklayan "abla", burcunun temel karakteri "haberciliğin", dili, yetkin ve doğru kullanmasını gerektirdiğini bilir. Klâsikleri okur, kesekağıdı döneminde, eve varana dek domates dolu kesekağıdını bile okur. Ev halkının okumaya yatkınlığı onu destekler, annesinin deyimiyle pılıpırtıya ayrılmayan parasal kaynak, kitaba sevinçle yönlendirilir. "Abla" Soljenitsin'in Gulag Takımadaları'nı -tuğla kılığında dört cilt- ortaokulu bitirdiği yaz bitirir. Yanısıra Yaşar Kemal'in İnce Memed'ini okur; parayı bastırıp aldığı yeni gelinin, gerdek gecesi ağayı, sızmışken böğrüne sokup kanırttığı bıçakla öldürüşünü, kanının büngüldeyip yatağa sızışını... güzelim anlatımına hayran kalarak okur. O günden beri, kanın/hayatın acılarının yoğunluğunu böylesine güzel anlatan BÜNGÜLDEMEK yükleminin bir kez daha kullanıldığını görmemiştir "abla"...
 
Bunun yerine, seslendirme Türkçesi ile konuşan, bunu yeterli bulup az sayıda sözcük bol sayıda ünlemle idare eden bir kuşak görür yetişmekte olan. Güzelim Türkçe kirlenmek ne kelime, neredeyse yokolmak üzeredir ona göre! Yakın geçmişte, bir ara Sebastian'ın haddini aşması ile kulağının sündürülmesi uyarısı alması bir olmuştur, diline/zenginliğine hayran "abla", uyarıyı bırakıp, caaanım SÜNDÜRMEK sözcüğüne takılır ve sorar; bir şeyin çekilerek uzatılması, melodili bir biçimde bundan güzel anlatılabilir mi?
 
Öte yandan, her şey değişir; Basiret Hanım, işte bu gereklilik yüzünden aramıza katılır. Yakın zamana dek değerli, güzel, önemli bulduğumuz pek çok şey, yerini, değersiz, çirkin ve önemsiz saydığımız şeyle değişmekte. Beğenmediğimiz şeylerin, değişme nedenlerini ortadan kaldırabilmeyi beceremeyeceğimize göre, sonucu sakince izlemeyi başarabilmeliyiz der alçak perdeden Basiret Hanım, "abla" onun haklı olduğunu bilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 591
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 49
Kayıt tarihi
: 27.07.15
 
 

İstanbul'da 20 yıldan fazla, tasarımcı grafiker olarak çalışırken bir kız çocuğu da yetiştiren "a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster