Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
192
 

“Abla”nın okuduğu son kitapta yakaladığı satırlar, eski yazılarından birini düzenlemesini gerektirir

Senbilirsinabla, ilk olarak onpunto’da yayınlanan Konsomasyon Taburesi 154’te (28 03 2009), TV’de izleyip etkilendiği bir belgeselden söz eder:

“…Hava muhalefeti yüzünden eve tıkıldıkları gün içinde misafirlerle, şempanzeler üzerine bir belgesel izlenirken, siyah beyaz eski bölüm “abla”nın dikkatini çeker: Biri, elinde dolu bir süt şişesi tutan tellerle üretilmiş anne maketi, diğeri süt şişesi taşımayıp tellerin üzeri yumuşak kumaşla kaplanmış bir başka bir anne maketi: Yavru şempanzeler acıktıklarında gidip süt içerler ve geride kalan zamanlarının tamamını yumuşak kumaş kaplı maketin kucağında geçirirler, muhteşem! Dokunmanın önemi üzerine inanılması zor, etkileyici bir gözlem. “Abla”nın, Irvin D. Yalom’un Nietzsche Ağladığında ve Divan kitaplarında okuyup, terapistinin kendisini ille de omzuna dokunarak uğurlayışında test ettiği dokunulmak, bazı ruhsal hastaların dokunulmaya tepkileri, dokunulmanın taciz başlangıçı olabileceği kaygısıyla bir diğerine dokunmayan –örn. Amerikan- toplumların arızalı duygusal yaşamları, bizim sıkı sıkı sarılmaya yatkın, sevecen ve çoook daha dengeli duygusal toplumumuz; birçok gözleminin yerli yerine oturduğu, bütünleşen bir manzara oluşturur. "Bu çok önemli" diye düşünür "abla"; dokunulmak, “bu anda, burada!” olduğumuzun yaşamsal kanıtıdır ona göre...”

Kapağında Uluslararası Bestseller, 2014 Pen-Faulkner Ödülü, 2014 California Edebiyat Ödülü, 2014 Man Booker Finalisti bilgisi verilmiş, Aylak Kitap 2015 yayını, Hepimiz Tamamen Kendimizi Kaybettik adlı kitabında Karen Joy Fowler-bazılarımızın bildiği halde içi kaldırmadığından, çoğumuz da bilmediğinden topluca bilmezden gelinen- çok özel yaşam deneyiminden süzüleni, açık yüreklilikle anlatır.

Sayfa 212’den: “…Ama kimse Harry Harlow’un adını bir bebeğe vermeyecekti. Rhesus maymunu bebeklerini annelerinden ayırmış, onlara cansız anneler vermişti, havlu kumaştan ya da telden anneler. Amacı, başka seçenek olmadığında, bebeklerin hangisini tercih edeceğini görmekti. Bilinçli olarak kışkırtıcı bir söylemle, sevgiyi araştırdığını iddia etmişti.

Zavallı bebekler sahte, aldırışsız annelerine sarılıp durmuş ve sonunda hepsi psikoza yakalanmış ya da ölmüşlerdi. “Onlar hakkında ne öğrendiğini sandığını bilmiyorum,” dedi Lowell. “Ama kısa, hüzünlü, küçük yaşamlarında, onlar Dr. Harlow hakkında çok şey öğrendi, orası kesin…”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne mutlu "abla"ya! Hic bir araya gelmedigi halde, derin bir duygudaslik yaratabildigi eski dostlariyla karsilasmak, "gurbet elde" icten, guzelim sozlerle karsilanmak ne guzel. Senbilirsinabla cok tesekkur eder.

Fatma Kutlusoy 
 12.09.2015 9:07
 

Yine de, bir düzenleme de ben öneririm, dokunma hakkında. Ben otistik-katatonik eğilimliyim. Bana dokunulmasına karşı, diğer benzerlerim gibi, can yanması ve şiddetli karşı tepki de içerebilen bir antipati duyarım. 55 yaşındayım ama insanların içinde, onlar bana 1 metreden fazla yakınken, 5 dakikadan fazla duramam, sürekli yer değiştiririm. Ancak, dokunmayı ve dokunulmayı bilirim, masajı bilirim (hem spor hekimliği, hem terapi olarak), kaşıma terapiyi bilirim, epeyi insana uygulamalı öğrettim. Özel bir durumdur benimkisi, bilirim ama zaten yazmak da, on binde bir'den başlayan özel bir durumdur zaten.

Reha Ülkü 
 09.09.2015 20:05
 

İki gözüm cancağızım. Hoşgeldiniz Sen Bilirsin Abla'mız. Onpunto'da ben de vardım, Güney Amerika gezisi metninizi unutamıyorum. Nice yazılara varmanızı dilerim.

Reha Ülkü 
 09.09.2015 20:00
 

Milliyet Blog'a hos geldiniz. Bol okunmalar....

Zühal Voigt  
 31.08.2015 15:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 591
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 56
Kayıt tarihi
: 27.07.15
 
 

İstanbul'da 20 yıldan fazla, tasarımcı grafiker olarak çalışırken bir kız çocuğu da yetiştiren "a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster