Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1189
 

"Aganigi Naganigi" ile Fındık

"Aganigi Naganigi" ile Fındık
 

Şu bizim fındığımız...

Ne tatlı, ne güzel meyvedir. Çok da yararlıdır. Yararlarını yazmaya kalksam asıl konuya yer kalmaz.

Ama faydalarından "aganigi naganigi" yönünü hatırlatmadan olmaz. Halkımız bu güzel meyveyi "aganigi naganigi" ile tanır. Şimdi "aganigi naganigi" nedir diye sormayın. Bunun cevabını bildiğinizden eminim (Yine de cevabını aşağıya yazdım).

"Fındık ye sağlık bul"dan ziyade, "fındık ye boğa gibi güçlü ol" tarafı daha çok cezbeder.

Bu konuda fazla söze gerek yok... Zaten yedikten sonra bu etkiyi görmüş, olağanüstü bir aktivite dönemi yaşamış olmalısınız.

İşte biz Türkler böyle bir ürünün Dünya üretiminin %75'ini gerçekleştiriyoruz (Bu arada bilinen tüm afrodizyaklardan daha güçlü olan böyle bir meyveyi ürettiğimiz sürece Sayın Başbakanımız'ın "nüfusumuz azalıyor" diye kaygılanmasına gerek yok. O gün gelirse halkımız fındığı yer, gerekeni yapar).

Konuyu dağıtmayalım. Ve fındık tarım ürünleri arasında ihracat birincisi... Yaklaşık 2 milyar dolarlık dışsatımıyla ülkemize en çok para kazandıran tarımsal ürün... Türkiye bu kadar kazanıyor ama fındığın kaymağını alıcı ülkeler yiyor. Bedava sayılabilecek kadar ucuza aldıkları fındık ürünlerini üçünçü ülkelere satarak büyük girdiler oluşturuyor, bizim yapmamız gerekeni yapıyorlar.

Peki Türkiye'de fındığın parası kimin cebine giriyor biliyor musunuz? İhracattan aslan payını alan en çok dört büyük şirketin kasasını şişirmeye devam ediyor. İçeride fındık ucuzladıkça ihracatcının kazancı artıyor. Başka bir ifadeyle fındık çiftçisi fakirleştikçe çiftçinin ürününü pazarlayan zenginleşiyor.

Ya fındık üreticisi!.. Daha çok üretebilmek için yaz-kış demeden fındık ocaklarının her bir dalıyla ayrı özenle ilgilenen, fındığını binbir güçlükle toplayan, kurutan, harmanlayıp yine kurutan, çileli fındık çiftçisinin eline ne geçiyor? Bunca emeğinin, gübresinin, zirai mücadelesinin karşılığını alabiliyor mu? Alabilseydi fındık çiftçisi perişan durumda olur muydu?

Daha kötüsü fındık üreticisi sahipsiz... Eskiden Fiskobirlik (Fındık tarım Satış Kooperatifleri Birliği) vardı, hala da var. Kendi dertleriyle uğraşmaktan ortaklarıyla ilgilenemiyor.

Son iki yıldır TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi) üreticileri piyasa koşullarına ezdirmemek için, hükümetin açıkladığı taban fiyatıyla fındık alıyordu. Bu yıl tık yok. Neredeyse fındık hasadı tamamlanmak üzere yine de tık yok. Karadenizli, geçen hafta memleketi Rize'yi ziyaret eden Başbakan'dan beklediği açıklamayı bir türlü duyamadı. Başbakan Karadenizli'den oy oranını yüzde yüze çıkarmasını isterken alkış aldı. Sevinç çığlıkları ve alkışlar arasında fındık unutuldu gitti.

Mısır unutulmadı. Tarım Bakanı mısırın taban fiyatını açıkladı. "Tamam" dedik. "Fındık ta açıklanıyor". Durduk. Bekledik. Fındıktan yine tıss yok.

Hal böyle olunca bir takım söylentiler ortalarda dolaşmaya başladı. Neymiş efendim yukarıda sözünü ettiğim ihracatçı grup, fındık fiyatını piyasa koşullarının belirlemesi için hükümete baskı yapıyormuş. Yalandır. Halkını biraz düşünen, burada oy oranını büyük ölçüde arttırmış bir hükümetin bunu kabul etmesi mümkün görünmüyor. Eee hala açıklanmadı. Yoksa mümkün görünmeyen gerçekleşti mi?

Bu gerçekleştiyse fındık çiftçisinin ruhuna fatiha okundu demektir. Mümkün görünmeyen gerçekleştiyse fındık müstahsilinin "ocağına incir dikildi" demektir. Çünkü herhengi bir ürünün fiyatının piyasada belirlenebilmesi için satıcı ve alıcının gücünün denk olması gerekir. Denk olmalı ki üretici fiyatı beğenmezse kendini koruyabilecek önlemleri alsın. Aynı şey alıcı için de geçerlidir. Böylece piyasa kendi koşullarını oluşturur. Ortaya herkesi asgari düzeyde memnun edecek fiyat çıkar. Fındıkta böyle bir durumdan söz edilebilir mi? Türkiye bu noktadan çok uzaktır. Bugün için bu uygulama "kuzuyu kurda teslim etmek" demektir.

Fındığı bilen, tarımıyla bizzat uğraşan biri olarak, kilo maliyetinin 3, 5-4 ytl olduğunu söyleyebilirim. Maliyet bu iken tüccar fındığı kaç liradan alıyor biliyor musunuz? 2, 5 ytl. Taban fiyat açıklaması geciktikçe rakam daha da aşağılara inmektedir.

Ve üretici çaresiz, fındığına güvenerek aldığı borçlarının günü gelmiş, ötelediği ihtiyaçlarının ertelenecek hali kalmamış... Çocuklar okula başlayacak ve üretici karnını doyurmak, ayakta kalmak zorunda... Zararını düşünecek halde değil. Tüccarın kapısını çalıyor...

"Kuzu kurda teslim edilmiş mi, edilmemiş mi, " buyrun siz karar verin...

Hiç bir gerekçe üreticinin mağdur edilmesini haklı gösteremez. Devlet te hükümet te halk için var olduğuna göre milyonlarca fındık üreticisi, devleti de, hükümeti de yanında görmek istemektedir.

Musa Özcan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3847
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster