Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ocak '12

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
630
 

"Ahlaklı" kalmak mı? "Mutlu" olmak mı?

"Ahlaklı" kalmak mı? "Mutlu" olmak mı?
 

Hem "ahlaklı" kalmak; hem de "mutlu" olmak...


İçinde yaşadığımız  "kapitalist sistemde"   "mutluluğu"  yakalayabilmenin yollarından biri de,  her türlü "stratejik yaklaşımın"  "mübah" sayılmasıdır. 

  • Karısını arkadaşı ile aldatan koca girdiği  "toplumsal normlara"  uymayan duygusal ve/veya cinsel ilişki ile  "mutluluğa"  ulaşırken;  "ahlak dışı"  bir davranış sergilemektedir.
  • Kızının nişanında giymek için satın aldığı  "abiye giysiyi"   "iade süresi içinde"  mağazaya iade ettikten sonra;   "mutluluk"  duyan uyanık  annenin  kullanılmış elbise için söylediği " yalan gerekçe" ile  "toplumsal normlara"  uymayan davranışı  "ahlaksızlıktır".  
  • Doktora öğrencisine güvenen Profesörün sınav sorularını teslim ettikten sonra dersliği terk etmesinin akabinde; öğrencinin tüm soruları kopya çekerek yanıtlaması; ona  "mutluluk"  verirken yaptığı bilgi hırsızlığı  toplumsal normlara ters düşen  "ahlaksız"  bir davranıştır.
  • Kendisine yasal vekaletname veren  hasta annesinin malvarlığını bilgisi dışında satarak  "mutluluğa"  ulaşan  evlat ;  toplumsal normlara uymayan  "ahlaksız"  bir davranış içine düşmüştür.

Toplumsal normlara da ters düşen "ahlaksız davranışlardan"  örnekler  verdik.

"Ahlak duygusu"  ahlaki davranışların kaynağı olan  "duygu"  veya  insanoğlunda var  olan  "utanma"  ve  "ar"  "duygusudur."  Toplumsal  yaşama  egemen  olan  "hukuk kuralları"  ile  "nesnel ahlak"  arasında sıkı bir bağ vardır. 

"Mutlu olabilmek",  sahip  olduklarımızı  gözden geçirmektir;  başkalarının  sahip oldukları değerleri çalmak değildir.

 "Gerçek  mutluluk",  şartlar  ne  olursa  olsun  "sürekli"  olan  bir  mutluluktur. Bu,  "mutluluğu"  tanımayan  veya  yaşamamış olan  kişi,  bunun  ne değerini  bilir,  ne de  "onu"  elde edebilmek için peşine  düşer

Bu  "mutluluk",  "manevi"  ve  "maddi"  değerler  kaybedildiği gün ve yerde yerini alarak insanın  "acı"  ve  "heyecanını"  dindirmektir  Onu  "sarıp",  "sarmalamaktır". 

Global Kapital kuşağında günümüzde en fazla rasladığımız  "ahlaksızlık" örneklerini çoğaltabiliriz:

  • Genç karısına  "meme kanseri"   tanısı konulduğunda;  en yakın arkadaşı ile "tek memeli" karısını  aldatan  koca  "ahlaksız"  bir  davranış göstermiştir.
  •  Zengin iş adamı olan kocası  iyi günlerinde: en değerli mücevheratı  karısına hediye ederken; iflas ettiği gün kocasını terk eden eşi  "ahlaksız"  bir davranış sergilemiştir.

"İstikrar"  ve  "süreklilik"   oluşturan  karşılıklı  "Güven"  ilkesinden beslenen bu "mutluluğu"   tatmamış olan kişilerin  beklenmedik  "ahlaksız"  davranış gösterme olasılığı daha yüksektir.

"GERÇEK  MUTLULUK" KARŞILIKLI YARATILIR  !.. 

 

Gülçin Erşen bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

derinliği olan bir yazı. gayet anlamlı...

Baver Ergun 
 04.11.2012 15:14
Cevap :
İlginize teşekkür ediyorum. Sağ'olun...  04.11.2012 22:06
 

Aslında bu yorumuma verdiğiniz cevaba bir yanıt... Vicdan nasıl Tanrı'nın içimizdeki sesiyse, "Nefis" de şeytani yanımız... Vicdan aslında bizim ve tüm insanların "iyi" ve "mutlu" olmasına hizmet eder; şeytanın sesiyse (nefis) geçici, aldatıcı ve sonu yıkım olan mutlulukları, zevkleri teşvik eder.Vicdanı ve içi rahat olarak,tevekkül içerisinde yaşamak ve uyuyabilmek en büyük mutluluk ve lükstür bence.

Gülçin Erşen 
 17.01.2012 14:28
Cevap :
Tevekkül sözcüğünde yanlış anlaşılmak istemiyorum. "Tevekkül kültürü" deyimini "mecazi"; "kadere, yazgıya boyun eğen" anlamında kullandım.Şebnem Kısaparmak tv7'nin "conservative" Dünya görüşüne uygun program formatı ve düşünceleri ile aşama yapamayan "hedef kitleye" söylemleri ile "edilgen" kalmalarına katkıda bulunuyor.Cenab-ı Hakka yaklaşanların geçtiği makamlardan biri de, "tevekküldür" ve derecesi çok yüksektir.Fakat, "tevekkülü" öğrenmek güç&incedir. Yapması ise, daha da güçtür. Çünkü, bir kimse hareketlerde, işlerde , ALLAHÜ TEALA'dan başkasının tesir ettiğini düşünse, bu kimsenin tevhidi noksan olur."Tevekkülü", hem akla, hem şeri'ate, hem de tevhide uyacak şekilde anlamak lazımdır.Böyle anlayabilmek için, derin bilgi ister. O halde, herkes anlayamaz. Örneğin;Mevlana, Yunus Emre bu makama ulaşmışlar kanaatindeyim."Şeri'at sözcüğü Hz. Muhammedin sözlerine dayanan İslam Yasa'sı olarak kullanılmıştır."Tevhid" ise,ALLAH'ın birliğine inanma anlamında kullanılmıştır.Saygılar..  18.01.2012 1:26
 

Yine kısa, öz, güzel bir yazı... Vicdan kavramı üzerinde de durmanızı beklerdim aslında. Çünkü, toplumsal, dinsel, hukuksal hiç bir yasak ve kural olmasa da vicdanlı insan "ahlaksızca" davranmaktan kaçınır. Mutluluk da benim de yıllar öncesinden kavradığım gibi; belli koşullara (iş, ev, para, kariyer, mal, mülk, sevgili) bağlı olmadan sahip olup, korumamız gereken bir ruh hali. Bunu başarabilenle eş, dost, akraba olmak keyifli ve doyurucudur. Zaten mutlu ve kendine yeterli olmayanın başkasına da pek hayrı dokunmaz. Mutsuz ve doyumsuz kişi, başkasını da olumsuz etkiler. Sevgi ve saygıyla,

Gülçin Erşen 
 16.01.2012 15:36
Cevap :
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. "Vicdan" kavramında size %100 katılıyorum. Vİcdan Muhasebesi, benim inancım, benim ait olduğum dindir. Ben ALLAH korkusuna değil; "vicdanımın sesi"ne inanırım. "Mutluluk" ise, kişinin öncelikle kendisi ile "barışık", kendini "mutlu" etmesi ile başlar. Sizin beklentinizi saygıyla karşılıyorum. "Vicdan" kavramını en kısa sürede yazacağım.Merak etmeyin. Sevgiler, saygılar, esen kalın!..  16.01.2012 18:32
 

Yürekten kutluyorum Sizi, sagolun. Dogru bi dille, dogru örneklemelerle dogru anlatmissiniz mutlu olayi,insan olmayi... Hem ahlakli hem mutlu olmak olasiyken, erdemsizce, ahlaksizca mutlu olmayi secer insan, neden? Sevgiyle.

kırıkkalp 
 15.01.2012 19:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster