Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '10

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
13562
 

"Aile Hekimliği" nedir, ne iş yapar?

"Aile Hekimliği" nedir, ne iş yapar?
 

-Alıntı-


Aile Hekimliği, aslında daha önce mevcut olan fakat yetkileri ve faaliyetleri dar olan bir kavramdı. Sağlık Ocaklarının kimilerinde aslında, aile hekimliği hizmeti veriliyordu. "Sağlık Ocakları" şimdi "Aile Sağlığı Merkezi(ASM)" olarak adlandırıldı, peki bu bizlere ne katacak? 

Aile Hekim'ini tanıyalım önce: Aile Hekimi Uzmanı ya da Pratisyen doktorlardan oluşan ve bunun dışında sertifika programı kapsamında eğitilen doktorlardan oluşuyor. Görevleri, bulundukları alan içinde, sorumlu oldukları ailelerin temel ihtiyaçlarını öğrenmek, karşılamak ve çözüm üretmektir. Çocuk Aşıları, Korunma, Çocuk Gelişimi İzlenimi, Anne İzleniminde; bazı hizmetler ve ilaçlar ücretsiz olarak veriliyor. 

Aile Planlaması nedir? Çocuğun doğumundan önce, doğumundan sonra ve ölümüne kadar süren bir plandır. Çocuk sahibi olmanın doğruluğu, güçlüğü, doğduktan sonraki zorluklar hakkında sizleri bilgilendirirler. Gerekirse Kondom, Vitaminler, Mineraller, Aşılar ücretsiz olarak kadınlara ve çocuklara verilir. Çocuk doğduktan sonra; çocuğun gelişiminin takibi(Boy, Kilo, Baş çevresi, Aşılar...) yapılır ve olası bir anormallikte, gerekeni yaparlar veya gereken yere yönlendirirler. 0-5 yaş arası çocukların sıkı takibi yapılır. Takip edilmemiş, aşısı yapılmamış çocukların da bir an önce takibini başlatır ve aşılarını yapmalarını sağlar, gerekirse evlerine giderler. 

ASM ler nerededir? Bütün sağlık ocaklarının ASM dönüşümü yapılmaktadır, hastaneler ve bazı yerlerde de ASM'ler kurulmuştur. Buralarda, kan tahlili, iğne vurulması gibi temel ihtiyaçlarınız karşılanır. Ancak yapılacak tahliller için mutlaka doktorunuza görünmeniz gerekmektedir. 

Benim doktorum kim, yoksa ne yapmalıyım? Aslında Aile Hekimliğine geçen bölgelerde, dağılım yapılmıştır fakat aile hekimi atanmamış ya da ikamet değiştirmiş kişiler, bulundukları en yakın ASM'ye giderek kayıtlarını yaptırmalıdır. Bulunduğu ilin dışına çıkan kişiler, diğer illerdeki ASM'lere misafir olarak gidebilirler fakat aynı il içerisinde kendi aile hekimine gitmek zorundadırlar. Aile hekiminizi beğenmemeniz ya da başka bir gerekçe göstermeniz durumunda, hekiminizi değiştirebilirsiniz. 

Kısacası, Aile Hekimleri temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde donatılmıştır. Sınırları aşan konularda, sizleri diğer bölümlerdeki doktorlara yönlendireceklerdir. Hastaneye gitmeden önce, bulunduğunuz bölgedeki hekimize görünmenizde fayda var. 

Sorunuz olursa, yardımcı olmaya çalışacağım... 

Sağlıklı Günler... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok güzel bir aydınlatıcı yazı olmuş. Aile hekimliği bence çok iyi bir uygulama oldu. Böylece hekimlik hizmetinde müsrifliğin önüne geçilmiş olabilecektir. Ciddi belirtileri olan fakat aslında çok basitçe tedavi edilebilir bir takım rahatsızlıklar için uzman doktorların vakti çalınmayacağı gibi koruyucu hizmetlerin de aile birimi esas alınarak verilmesi ve bunların kayıtta tutulması olası daha ciddi rahatsızlıkları da önleyebilecektir. Bu da sağlık hizmeti giderlerinde bir tasarruf demektir.

Muharrem Soyek 
 25.12.2010 13:24
Cevap :
Yorumunuza katılıyor ve teşekkür ediyorum sayın yazarım :)  25.12.2010 19:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 131
Toplam yorum
: 123
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 3071
Kayıt tarihi
: 10.04.09
 
 

Marmara Üniversitesi, Tıp Fakültesi'nden mezun... Tıp Fakültesi'nden her şey çıkar, arada doktor ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster