Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
 

'Alo, teknoloji bağımlısıyım'

'Alo, teknoloji bağımlısıyım'
 

Teknoloji ürünlerini; evde, işte, metroda, otobüste, yatarken baş ucumuzda hatta tuvalette bile yanımızdan ayırmıyoruz... Hem "Daha önce ne yapıyor muşuz ya?" deyip, tüm nimetlerinden faydalanıyoruz hem de "Muhabbeti öldürüyor, insanları yalnızlaştırıyor" diye şikayet ediyoruz...

Bir anne olarak oğlumun piksel hızındaki teknoloji merakına yetişmeye çalışıyor, bir yandan da kafam neye, ne kadar basar diye kıyısından köşesinden ben de faydalanmaya çalışıyorum.

Baş başa geçirilen romantik akşam yemeklerinin, aile sofralarının, dostlarla gidilen mekanların ve partilerin baş kahramanı olan cep telefonları 'anlık boşlukları doldurmakta' birebir...

Öteleyemediğimiz dürtü

Mesaj bildirim sesini duyduğumuz anda ötelemekte zorluk çektiğimiz o dürtü, bazen en tatlı muhabbetlerin bile üzerine limon suyu sıkabiliyor.

Menüye bakmadan önce sosyal medyada 'check-in yapmak', eşe dosta 'dünyanın en şahane yerindeyim' pozu vermek, işte sinirlendiğin arkadaşına sallamak teknolojinin insana yüklediği yeni 'uygulamalar'!

Bağımlılık için kısaca 'kişinin bağımlısı olduğu şeye ulaşamadığında hissettiği eksiklik' tanımını yapabiliriz. Peki bu tanım bizi teknoloji bağımlısı yapar mı? Evet, yapar...

Yeşilay Genel Başkanı Mücahit Öztürk, bu konuda yapılan araştırmaların iddiayı kanıtlar nitelikte olduğunu söyledi. Çalışmalara göre, teknoloji artık insanların psikososyal işlevlerini etkilemeye başladı. Sorun teknolojide mi, yoksa onu bilinçsiz kullanan insanın doğasında mı?

Öztürk, Türkiye'nin teknoloji bağımlılığını anlattı:

İnternete her an ulaşmak ve hesapları sürekli kontrol etmek isteği bir hastalığı da ortaya çıkardı: FOMO (Fear of MissingOut). 'Gelişmeleri kaçırmak korkusu' anlamına gelen bu durumun en belirgin özelliği, devamlı paylaşılanlara bakmak ve kişilerin neler yaptığıyla ilgilenmek. 

 • Türkiye’de oyun ve sosyal medya kullanımı ön planda. FOMO’ya en çok 15-24 ve 25-34 yaş aralığında rastlanıyor…
 • Türkiye'de ergenler daha çok oyun bağımlılığı, erişkinlerse oyunun yanı sıra online bahis ve kumar bağımlılığı yaşıyor.
 • 12-67 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 40’ı sosyal medyanın gözden kaçırma endişelerini körüklediğini düşünüyor.
 • Kullanıcıların yarıya yakını, gözden kaçırma ya da gündemin gerisinde kalma korkularının sosyal medya tarafından beslendiğini belirtiyor.
 • Üniversite öğrencileri arasında teknoloji yoksunluğu hissedenlerin oranı yüzde 75. Yüzde 10'u ise bağımlı olmadığını söylüyor. Yüzde 38'i internette geçirdiği zamanı gizlemek için yalana başvuruyor. Bunların yüzde 33'ü ise internette geçirdiği fazla zaman yüzünden suçluluk duyuyor.

Ne zaman bağımlı hale gelirsiniz?

 • Yalnızca birkaç dakika diyerek saatler harcıyorsanız,
 • Çevrenizdekilere ekran karşısında geçirdiğiniz zaman hakkında yalan söylüyorsanız,
 • Uzun süre bilgisayar kullanmaktan dolayı fiziksel sorunlardan şikayet ediyorsanız,
 • Anonim bir kişiliğe bürünerek, insanlarla internet üzerinden konuşmayı yüz yüze konuşmaya tercih ediyorsanız,
 • İnternete girmek için yemek öğünlerinden, derslerden ya da randevulardan ödün veriyorsanız,
 • Bilgisayarınızın başında çok fazla zaman geçirdiğiniz için suçluluk duyuyorken bir yandan da büyük bir zevk alıyorsanız,
 • Teknolojiden uzak kaldığınız zaman gergin ve boşluktaymış gibi hissediyorsanız,
 • Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalıyorsanız teknoloji bağımlısı olabilirsiniz!

Tedavi olanakları var

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde internet bağımlılığı polikliniği var. Buraya başvuranların çoğu ortaokul-lise çağındaki ergenlerden oluşuyor. Ailelerin yönlendirmesi ve biraz da zorlamasıyla geliyorlar.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!