Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '16

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
245
 

“Altı Şair Üstü Şiir” serisinde iki kitap 240 şiir

“Altı Şair Üstü Şiir” serisinde iki kitap 240 şiir
 

“ALTI ŞAİR ÜSTÜ ŞİİR” SERİSİNDE İKİ KİTAP 240 ŞİİR YER ALIYOR


Bir Şiir kitabı, ama bir seri, birden çok şairi var, ama antoloji değil, sadece 6 şairin şiirleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda güzel bir isim seçilmiş kitaba “ALTI ŞAİR ÜSTÜ ŞİİR” ismi verilerek yayınlanmış. Yani anlaşılacağı gibi “Mini Antoloji” diyebileceğimiz bu şiir kitabında bir grup oluşturabilen ALTI ŞİİR’ in şiirleri yer alıyor.

İşin koordinesini ve kitabın editörlüğünü Eğitimci Şair-Yazar Mahmut ÖZKOCA yapmış. Birinci kitap Sokak Kitapları Yayınlarından 2012 tarihinde yayınlanmıştı ve 160 sayfaydı. Her seri kitapta bir iki veya üç şair değişebileceği için, bu ilk kitapta şiirler ŞU ALTI ŞAİR’in şiirlerinden oluşmaktaydı. Her şair 20’ şer şiirle katılmıştı ve 179 şiir vardı.

1-      Şükrü ÇAKIR                            

2-      Ali PARLAK                            

3-      Nazlı KARADOĞAN                

4-      Hakan ÖZYILMAZ

5-      Mehmet YILMAZ

6-      Mahmut ÖZKOCA

Dizinin ikinci kitabı ise Deva Yayınlarından 2013’te yayımlandı. 156 sayfadır. Yine toplam ALTI ŞAİR ve yine 120 adet şiir yayımlandı. Bu dizide, sıralamalar da şairlerde kısmen değişmiş. Ama Mahmut ÖZKOCA’nın tekniği değişmedi. ALTI ŞAİR ÜSTÜ ŞİİR’dir. Mahmut Bey ile görüştüğümüzde; “Şairler değişebilir, ama isim ve sayı değişmeyecek ve inşallah seriyi altıya tamamlayacağız, Türk Şiirinde, Türk Edebiyatı’nda ayrı bir renk tür ve tertip olmasını istiyoruz” dedi.

Deva Yayınları’ndan çıkan ikinci kitapta Şükrü ÇAKIR, Hakan ÖZYILMAZ, Mehmet YILMAZ ve Mahmut ÖZKOCA tekrar yer alırlarken bu defa yeni isimler olarak Gülser KIRIŞ ve Turhan CANDAN yer almışlardır. Hangi yazarlarımızın hangi serilerde ne sıklıkla katılacaklarını bilememekle birlikte, serinin çıkan ilk iki kitabına baktığımızda serbest vezinle yazılmış, değişik duygu ve ritimlerle zengin bir şiir örgüsü görüyoruz.

Mahmut ÖZKOCA; ilk kitabın takdiminde: “elbette her şairin kendini anlatma üslubu farklıdır. Şairlerin ruh dünyaları, olayları algılamaları, yaşama farklı pencerelerden bakmaları olağandır. Şairin şiirlerinde gördüğümüz her duygu gerçekte bir yaşanmışlıktır.” diyor.

“ALTI ŞAİR ÜSTÜ ŞİİR” serisinin ikinci kitabında son derece imge zengini sosyal, kavrayış ve ifade nükteleriyle güçlendirilen şiirler var. Benim dikkatimi çekenlerden ve paylaşmak istediklerimden ikinci kitap Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Şair Mehmet YILMAZ’ın 24. Sayfadaki şiiri:

BU GÜN HİÇ AĞRIMADI BAŞIM

Sabah beni öptün ya

Evden çıkarken

Seni özledim diye aradın ya

Hem sabah

Hem öğlen

Akşam gülümsedin ya

Kapıyı açınca ben

Sıkı sıkı sarıldım ya

Yıllar sonra kavuşmuş gibi

Öptün ya

İlk defa öper gibi

Tabakları masaya sen koydun ya

Ben yemekleri ısıtırken

Uzun uzun anlattın ya

Bir tabak daha istedin ya

Ağzın doluyken

Üç gündür yemek yememiş gibi

Eline sağlık dedin ya

Sofradan kalkarken

Sordun ya

Ben bugün ne mi yaptın

Bak işte aşkım

Sen sorunca hatırladım

Bugün hiç ağrımadı başım

Kadın haklarının, kadın sorunlarının tartışıldığı, kadınlara pozitif ayrımcılığın istendiği bir dönemde eğitimli ve entelektüel bir şairin empatiyle yazdığı bu güzel şiire, kadın şairlerden aynı değerde eşleri için empati yapılacak bir eser konulup konulamayacağını da esasen merak etmedim değil, ancak Şair Mehmet YILMAZ kendi adına ve tüm bay şairler adına müthiş bir empati usulüyle kadın ruhunun da derinliklerine inmiş. Hayran olmadım desem yalan olur.

Böyle şairlere araştırmak ve okumak lazım. Böyle şiirleri bazen pasta, çikolata ve çiçek yerine de eşlerinize sunabilmek lazım.

06.04.2016 Adana

Şükrü ÇAKIR

Bilim ve Kitap Dostları Derneği Genel Başkanı

Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 889
Kayıt tarihi
: 03.02.13
 
 

Öğretmen / Yazar - Şair  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster