Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mart '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
505
 

‘Ankara Festivali’nde Türksoy bölümü…

‘Ankara Festivali’nde Türksoy bölümü…
 

TV 8’in televizyon sponsorluğunu üstlendiği ‘22. Ankara Uluslararası Film Festivali’, bu yıl da belli başlı festivallerde gösterilen yapımları izleyiciyle buluşturacak. Dünya Kitle İletişimi Vakfı’nca düzenlenen festivalde, ‘Ulusal Uzun ve Kısa Film’ bölümlerinin dışında hayli ilginç başlıklar dikkat çekmekte… Bunlardan biri, Türkçe konuşan ülkelerin sinemasından örneklere yer verecek olan TÜRKSOY! Bu başlık altında festivalde yer alacak olan filmler, Türk kökenli kültürleri kaynaştırma açısından önemli. Sinema çevrelerinde takdir edilmeye başlayan Kazakistan, ‘Yeni Bir Pencere’de Kazak sinemasından üç örnekle temsil edilecek. Cannes dâhil, birçok etkinlikten ödülle dönen ‘Tulpan’, hikâyesi ve görüntüleriyle ilgi çekmekte! Festivaldeki diğer Kazak filmleriyse, ‘Gelin’ ve ‘Şaman’… 

Son 30 yılda karşı karşıya gelinen çevreyle ilgili sorunları da unutmayan festival, ‘Doğaya Karşı İnsan’ bölümüyle, genetiği değiştirilmiş besinlerden dünyanın devasa çöplüğe dönüşümüne, türlü konuları ele alıp insanları düşünmeye çağırmakta! ‘Naylon Poşet’ adlı yapım ise bu bölümün öne çıkanlarından. Festivalin en renkli bölümlerinden olan ‘Dünyanın Her Köşesinden’, çeşitli ülkelerden öyküleri Ankaralı sinemaseverlerle buluşturmakta... ‘Başka Bir Evren’de farklı ülkelerden farklı canlandırmalar Ankaralılarla paylaşılırken, ‘Gidenlerin Türküsü’ ve ‘Tek Başına’ gibi bölümlerle de, tek başına kalan ve ezilen insan yaşanmışlıkları ele alınmakta. Hastalık veya kaza nedeniyle engellerle tanışanları unutmayan Festival’in ‘Engel Ne’ bölümünde, fiziksel engellerine rağmen hayat mücadelesini sürdürenlerin etkileyici hikâyelerine değinilmekte. 

17-27 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘22. Ankara Uluslararası Film Festivali’, üç yıldır devam eden ‘Sanat Sokağı’yla coşkuyu sokağa taşırken, ‘Direnişler’ bölümüyle de emperyalizme ve kendi dikta rejimlerine karşı duran Arap coğrafyalarından örneklerle günceli yakalamakta… Siyasetten bunalan Ankaralılar için güzel bir süreç! 

Anibal Güleroğlu 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1160
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1584
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster