Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '20

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
14
 

“ARIKAN YARDIM MODELİ?

“ARIKAN YARDIM MODELİ? “ Biliyorsunuz önümüz Ramazan. Bu ay yardımlaşma dayanışma paylaşma ayı. Ancak bu dönemde virüs salgını tehlikesi var. İtfalar yardımlar klasik şekilde yapılamayacak. Acaba bu ve benzeri durumlarda geliştirilmiş modeller var mı ben duymadım ama âcizane bir model geliştirdim bu model gelişime ve değişime açık bir model.

 

“ERZAK YARDIMLARI. “Önceden torba torba erzak gelir ve bizde dağıtırdık. Kimi bastonla ki mide değneklerle o torbaları taşırdı. Bizde dedik ki yardım çeki dağıtalım. Lisede okurken parasız yatılı öğrencilere Sümerbank çeki verilir bizde istediğimizi alırdık. Sonra arkadaşlarımıza BİM çeki vermeye başladık.

 

“ARIKAN MODELİ ŞUNU ÖNERİR? “Bazı firmalar internetten alış veriş yapmaya müsait. Yani ben bir iş adamıyım. Belirlenen kişilere internet üzerinden alış veriş yaparak kişilerin kapılarına kadar ihtiyaçları karşılanır.

 

“FİTRE ve ZEKÂTLAR? “Önceden bize ben bu parayı fakir birine verilmek üzere size veriyorum denirdi. Yani amaçlı yardım bizde kişiye verirdik. Şimdiyse benim önerim Banka hesap numarasına yatırıla bilinir. Hesabı yoksa adresine BİM kartı gibi kartlar postayla gönderilir.

 

“İFTAR PROGRAMLARI? “Ne güzeldi iftar programları bir araya gelirdik Dualar edilir Namazlar kılınır dertleşilir yenilir içilir sohbet edilirdi. Bu sene maalesef bir araya gelemeyeceğiz ama iftar yapmayacağımız anlamına gelmez. Nasıl yardımları modelliyorsak iftar alternatifimizde hazır. Biliyorsunuz esnafın işleri ’de kırık bu çalışma yeme içme sektörüne de faydaları olur. Nasıl yemek sepeti uygulaması var. İnternetten yemeği sipariş ediyorsunuz ve yemek kapınızda. Diyelim biz atmış kişilik iftar vereceğiz herkesin adı soyadı ve adresleri belli bir firmayla anlaşacağız. Firma yemekleri hazırlayacak ve belirlenen adreslere yemek sepeti mantığıyla servis edecek tabi bu fikirler geliştirile bilinir benim amacım salgın var diye yardımlardan vazgeçmememiz.

 

“YARDIM KRİTERLERİ? “Değişsin bu günler yardımlaşmanın dayanışmanın üst seviyede olduğu günler. Örneğin benim kredi çekmiş ve borçlu üyem var. Adam memur ama çocuğunun eşinin ne suçu var. O yüzden en azından elimizdekileri komşularımız ve ekonomik durumu olmayanlarla paylaşalım. Âcizane böyle bir düşüncemiz var. Fikirleriniz bizi geliştirecektir. Geçen yıllarda yaptığımız faaliyetlerin iki üç katını yapma isteğimiz var. Biz zaten dernek için değilde yardıma desteğe ihtiyacı olanlar için talep ediyoruz. Bu model daha iyi olacak biz para ve cinsi araçlarla hiç muhatap olmayacağız sadece yardım eden ve alanı buluşturacağız bu modelde resimleme video gibi raporlamada yok korana salgın tehlikesi herkesi mecburi mütevaziliğe sevk ediyor lütfen ramazanda paylaşımdan vazgeçmeyelim Devletimiz Kızılay ve benzeri Biz Bize yeteriz gibi kampanyalara destek olalım paylaşmak azaltmaz çoğaltır. Salih ARIKAN, Tel: 0506 514 96 93

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1006
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 57
Kayıt tarihi
: 17.11.16
 
 

1977 Manisa Akhisar'da doğdum. 1986 İzmir Bornova İzmir Körler Okulu'na başladım. 1997 İzmir Kara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster