Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ekim '08

 
Kategori
İzmir
Okunma Sayısı
810
 

"Arkeoloji Köyü" bir ilk olacak

"Arkeoloji Köyü" bir ilk olacak
 

Yapılan araştırmalarda 5000 değil 8500 yaşında olduğu tespit edilen İzmir’de Ege Üniversitesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile Yeşilova Höyüğü canlandırılıyor.

İzmir’in tarihi geçmişinin bilimsel olarak daha iyi gözler önüne çıkarılabilmesi amacıyla Ege Üniversitesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi’nin ortak olarak katkı verdiği çalışma 8500 yıl önceki yaşamı gözler önüne serdi. İzmir Arkeoloji müzesi envanterine 150 yeni eser kazandırıldı.

BULUNAN ESERLER DÖNEMİ YANSITIYOR

2006 yılında başlayan kazı çalışmalarında bulunan süs eşyaları ile dini anlam ifade ettiği düşünülen kaşıklar dönemin el sanatları ve günlük yaşamı açısından birçok bilgiye ulaşılmasını sağladı.

ZAMANA YOLCULUK PROJESİ

Ege Üniversitesi ve Bornova Belediyesi ortak çalışmaları ile Yeşilova Höyüğü’nü bir Açıkhava müzesi haline dönüştürme projesinde ilk adım atıldı. Bu projeye göre İsveç Kalmar Belediyesi’nin de desteği ile kurulacak arkeolojik köye ziyarete gelecek ilköğretim öğrencilerine önce köy tanıtılacak daha sonra dönemin şartlarına uygun giysiler giydirilerek, dönemi yansıtan ürünler tasarlanacak. Çocuklar böylece yaşayarak öğrenme konusunda deneyimlenip tarih bilincine de farklı bir yoldan ulaşacaklar.

YAR. DOÇ. DR. DERİN: “GEÇMİŞ ZAMAN AÇILAN BİR PENCERE OLACAK”

Ege Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Yeşilova Kazı Heyeti Başkanı Yar. Doç.Dr. Zafer Derin, zamana yolculuk projesinin önemine dikkat çekerek; alanın eğitim ve yaşayan tarihle iç içe olup geçmiş zamana açılan bir pencere olacağını da belirtti. Derin, ayrıca alanın Ege Üniversitesi’nin farklı bölümdeki öğrencileri içinde uygulama merkezi olacağını söyledi.


Haber: Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2115
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster