Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '10

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
1982
 

"Bahar geliyor ama ben göremeyeceğim"... Dünya Şiir Günü kutlu olsun

"Bahar geliyor ama ben göremeyeceğim"... Dünya Şiir Günü kutlu olsun
 

"Gümüştür sözü ozanın, susması altın değildir" ÖZDEMİR İNCE

Bugün Dünya Şiir Günü. Şiirin günü saati olur mu? Olmaz elbette; çünkü “her an her yerdedir şiir”; ondan uzaklaşmak, kopmak olası mı? Bir biçimde girer yaşamımıza. Bugün yurdumuzun bir çok kentinde etkinlikler düzenleniyor, şiirler okunuyor, şairler buluşuyor, şiir masaya yatırılıyor.

İzmir’de Konak Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla düzenlenen 6. Uluslararası Şiir Bululmasını, Karşıyaka Belediyesinin etkinliğini izledim. Coşkulu, istekli kalabalıklar gördüm, içim aydınlandı. Birkaç gündür İzmir caddelerindeki otobüs duraklarında da bugüne özgü İzmir şiirleri var. Kuşların yer aldığı şiirlerle içimdeki kuşları uçurdum şiirin özgür ülkelerine.

Bu yıl Dünya Şiir Günü bildirisini şair Özdemir İnce kaleme aldı. Dünya Yazarlar Birliği PEN’in Türkiye Merkezi Yönetim Kurulu, 2010 PEN Şiir Ödülü’nü yarım yüzyılı aşkın bir süredir edebiyata hem şiirleri hem de çevirileri ile önemli katkılarda bulunan Özdemir İnce’ye veriyor. Biz de Özdemir İnce’nin ödülünü kutlayalım hem de bu yılın Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni kaleme aldığıbildiriyi birlikte okuyalım:

“New York’un Brooklyn Köprüsünde dilenen bir kör dilenci varmış. Köprüden gelip geçenlerden biri adamcağıza günlük gelirinin ne kadar olduğunu sormuş. Dilenci iki dolara zar zor ulaştığını söylemiş. Yabancı bunun üzerine kör dilencinin önünde duran, sakatlığını belirten tabelayı almış, tersini çevirip üzerine bir şeyler yazdıktan sonra dilencinin boyuna asmış ve şöyle demiş: “Tabelaya gelirinizi arttıracak bir şeyler yazdım. Bir hafta sonra uğradığımda sonucu söylersiniz bana.”
Dediği gibi bir hafta sonra gelmiş. Kör dilenci: “Bayım size nasıl teşekkür etsem azdır. Eskiden en fazla beş dolar veriyorlardı. Şimdi günde on-on beş dolar kadar topluyorum. Olağanüstü bir şey. Tabelaya ne yazdınız da bu kadar sadaka vermelerini sağladınız ?” demiş.
“Çok basit, diye yanıtlamış adam, tabelanızda ‘Doğuştan Kör’ yazıyordu, onun yerine ‘Bahar geliyor ama ben göremeyeceğim’ diye yazdım.”

Şiirin, söz sanatının gücünü anlatmak için, öylesine çok kullandım ki bu sözleri sonunda sanki benim oldu. Okurlar artık Roger Caillois’nın adını unutup buluşun bana ait olduğunu sanmaya başladılar.

Ancak, ben, şiirin söz gücüne ağırlık verirken, olgunun bir başka yönünü unutmuşum : ‘Bahar geliyor ama ben göremeyeceğim’ cümlesi tersine bir etki yapıp kör dilenciyi beş dolarından da edebilirdi. Demek ki şiirin şiir olması için algılanması, alımlanması da gerekir. Bu da mümkün. Ama bu ilişki de tehlikeli. Ya alımlayıcı şiiri algılayacak düzeyde değilse. Bu da çok olası. Özellikle yeni ve yol açıcı şiir için.

Uzun süredir, yazdıklarımın alımlanması artık hemen hemen ilgilendirmiyor beni. Bu nedenle şiir sanatının övgüsünü yapmayacağım; şairin ve şiirin varsayımsal gücünü öne çıkartmayacağım.
Şiirlerimi soyut ve yaşsız bir okur (sadece “bir” okur) için yazdığımı anlamış bulunuyorum. Şairlerin Tekel emekçilerinin eylemi için şiir yazmaya teşvik eden benim gibi birinin onu sorumluluklarından soyundurduğum ve çelişkiye düştüğüm sanılmasın sakın. Ben şairlerin şiirlerini o biricik ve anonim okur için yazmalarını istedim. Tekel işçilerinin eylemi sadece yaralayıcı, acıtıcı bir izlek !

Bugünlerde yayımlanması gereken Toplu Şiirler’imin birinci cildinin önsözü şöyle bitiyor :
“Size içtenlikle bir şey söyleyeceğim : Şiirlerimin, kuramsal yazılarımın, denemelerimin, çevirilerimin ve gazete yazılarımın ölümümden sonra başlarına gelecekler hiç ilgilendirmiyor beni. Unutulurlar mı, unutulmazlar mı, yaşarlar mı, yaşamazlar mı ? Bunlar hiç ilgilendirmiyor beni. Ben onları yazarak kendime bir hayat kurdum ve bu hayatta mutlu oldum. Belki başkalarını da biraz mutlu etmişimdir. Olabilir !”

Şairin şiiri hiçbir zaman ısmarlanmamıştır : Ne zamanı vardır ne de mekânı. Ama bu nedenle hem zamanı vardır, hem de mekânı.
Bir gün terekesi açılır, borcu ve alacağı ölçülür. Ama şairin ne borcu vardır, ne de alacağı.”

Ben de tüm şiir severlerin, şairlerin, insanı ve yaşamı sevenlerin Dünya Şiir Günü’nü kutluyorum. Özdemir İnce’nin “Siyasetname XXXII” şiirini de paylaşalım diyorum:

Ozan töresidir Devlet mülkünü tartışmak,
ve sözün payıdır : Mızrağın ucu, palanın ağzı,
ama yasa mı erişir tımarına el koymaya
ve yoktur şiir mülkünün reayası;

Ozan işler şiirin derviş toprağını,
çift akçesini öder:
Sözün büyüsünde, ipin ucunda.

Ozan töresidir mülkü ve fetvayı tartışmak,
ama kimi saf, birkaç densiz , bazı daltaban
sanır ki şiir mülkü devlet mülkünden sayılır.

Gümüştür sözü ozanın, susması altın değildir,
karşı yasadır sözü, değiştirecek yoktur,
ve dirhemle tartılmaz sarraflar çarşısında.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

blog.milliyet.com.tr/Izmir_6__Uluslararasi_Siir_Bulusmasi/Blog/?BlogNo=235145

Mehmet Sağlam 
 26.03.2010 17:27
 

Aracılığınızla, Konak Belediyesi'nin düzenlediği Şiir Buluşması etkinliğine değgin e-güncemin bağlantısını da bir dip not olarak eklemek isterim izninizle. Teşekkürle, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 26.03.2010 9:11
Cevap :
Sevinirim Sevgili Mehmet Sağlam. Güzel ve aydınlık günlerde, etkinliklerde buluşmak, görüşmek dileği ile sevgiler.  26.03.2010 12:31
 

Sevgili Oğuz Tümbaş, sizin ve tüm izmirli şairlerimizin DÜNYA ŞİİR GÜNLERİ'ni candan kutluyor ve bol şiirli günler diliyorum.Bizler de Söke,Didim,Aydın, İzmir,(Karşıyaka şairler Grubu) Nazilli ve Germencik'ten gelen Şairlerle birlikte Aydın'da DÜNYA ŞİİR Günü'nü topluca kutladık, Aydın Vali Yardımcısı.Aydın Belediye Başkan yardımcısı ,Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Görevlileri , öğrencilerle bu güzel günü anlamına uygun olarak kutladık. Şairlerimiz yeni yazdıkları şiirlerini okudular,birbirlerine kitaplarını imzalaladılar, güzel biur tanışma ve kültüralışverişi oldu. Şiir dolu birgün yaşadık. Aslında dediğiniz gibi şiir günü ve saatı olmaz,her zaman şiir vardır. Yanılmıyorsam usta şair Cahit Külebi'nin da bir kitabmının adı "HER ZAMAN ŞİİR" olsa gerek. Denemelerinden oluşuyor. Külebi'de burada rahmetle anmadan geçemeyeceğim. Selamlar, nice Dünşa Şiir Günlerine sevgiyle aziz dostum.

Abdülkadir Güler 
 22.03.2010 22:49
Cevap :
Nasıl sevindim Dünya Şiir Günün'nü Aydın'da kutlamanıza. Değişik kentlerden gelen şairlerle bir arada olmak, şiiri paylaşmak,dostluğu buluşturmak ne güzel. Sizleri izlemek isterdim. Bir başka bahara inşallah. Her gününüze şiirler dokunsunç. Sevgiyle.  23.03.2010 12:24
 

Ben de buradan sizin ve İzmirli dostlarımızın Dünya Şiir Gününü kutlamak isterim. Selam ve saygılarımla

Ezgi Umut 
 21.03.2010 15:57
Cevap :
Sevgili dost, merhaba; Şiire ilgi duyan, şiire kulak kabartan, şiirden yolu geçen herkesin ben de bir kez daha Dünya Şiir Gününü kutluyorum. İyi ki şiir var diyorum. Sevgiyle.  21.03.2010 21:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 178
Toplam yorum
: 278
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1445
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdum. İlkokulu aynı ilçede, ortaokulu Ceyhan’da, li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster