Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
619
 

"Bana Düşlerini Anlat" ve Dünya Şiir Günü Bildirisi

"Bana Düşlerini Anlat" ve Dünya Şiir Günü Bildirisi
 

15 Mart 2007 günü, üçüncü İzmir Uluslararası Şiir Buluşması saat 19.00’da başladı, 18 Mart akşam saat 18:30’da noktalandı. Dört gün boyunca şiire başkentliği yine İzmir yaptı. Názım Hikmet’in yazdığı, Genco Erkal’ın uyarlayıp yönettiği “Benim İnsanlarım” açılış gecesindeydi. 21 Mart Dünya Şiir Günü Bildirisi’ni de bu yıl Cevat Çapan buradan bütün Türkiye’ye ve dünyaya okudu. Şiir Buluşması’nın “onur konuğu” ise Mehmet Başaran’dı. Bu güzel buluşmanın en ilgi çekici bölümü ise, Thomas Wohlfahrt’ın sunduğu “Şiir Filmleri”ydi.

Şiir buluşmasının en önemli özelliği, çeşitli ülkelerden şairlerin şiirde buluşmasıydı. Yine barış ve güzel bir dünya için şiirler okundu. Dünyada yaşanan Amerika işgallerine bakınca, Ortadoğu’da giderek büyüyen kan gölünü görünce, Afrika’da her yıl binlerce insanın öldüğüne sanık olunca, her savaşın adım seslerini gün geçtikçe daha yakından duyunca, her akşam haberlerde televizyonlarda ölenler odamıza fırladıkça, şiirler okunmaya devam etmeli. Barışa ve umuda yapılan yolculuk şiirle daha güzel çünkü. Artık herkesin bu gerçeği görmesi ve duruşunu barıştan yana alması şart.

Cevat Çapan'ın çevirdiği, Rafael Alberti'nin "Ağıt" şiirinde ne denli etkileyici dile gelmiştir o acı dünya:

Oturmuş pembe kızcağız,
kucağında
çiçek gibi atlası
açık.

Görüyorum balkonumdan
çıktığı yolculukları!

Ak yelkeni parmağının
demir alıp Kanaryalar' dan
gidiyor ölmeye Karadeniz' e

Görüyorum balkonumdan
nasıl ölüyor parmağı!

Oturmuş pembe kızcağız,
kucağında
çiçek gibi atlası,
kapalı.

Ağlıyor uçup giden bulutlar
Akşam denizlerinde
Kan rengi adaları.

Şiir, vicdanın sorgulanacağı bir alan olarak; insansa, kendiyle yüzleşmek zorunda bir zamanı yaşamaktadır şimdi.

Bu noktada size, yıllardır hazırladığı “Şiir Atlasları”yla şiire büyük bir emek veren, bir dünya dolusu şairi ve şiirini bizimle tanıştıran Cevat Çapan’ın “Dünya Şiir Günü Bildirisi”ni aktarmak istiyorum:

”Şair arkadaşlarımızın önerisiyle, burada olduğu gibi, dünyanın birçok başka yerinde de dilin, özellikle de şiirin iletişim gücüne inananların kutlamaya hazırlandıkları bir bahar günü bugün. Kimileri parklarda, kimileri toplantı salonlarında, kimileri de sevdikleriyle kendi aralarında şiir okuyarak, şiir üstüne söyleşerek, şiir konusunda düşünerek kutlayacaklar bugünü.

Şiirin insan acısını, sevincini, öfkesini ve akla gelmeyen daha nice duygularını nasıl dile getirdiğini yeniden hatırlayacaklar.

Kimileri Boğaz'ın iki yakasını donatan erguvanlara bakarak yapacak bunu, kimileri nerdeyse yanı başımızda patlayan bombaların eşliğinde, çığlıklar arasında, barut kokusu içinde.

Bir yandan ezenleri, ezilenleri, öbür yandan geceleri, yıldızları, kokuları, tepeden tırnağa çiçek açmış ağaçlarıyla insanı deli eden bu dünyayı düşünerek katılacak bu kutlamaya.

Şiirin yaşanan her şeyi beş duyumuzu canlandırarak (görerek, işiterek, koklayarak, tadarak, dokunarak) algılamamızı sağlayan bir duyarlık kaynağı olduğunu, şiirin bize duygularımızla düşünmeyi, düşüncelerimizle duymayı öğrettiğini hatırlatacak bize Dünya Şiir Günü kutlamaları.

Özgürlük ve dayanışma özlemi içinde, bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşamaya bir çağrı olduğunu düşünecekler şiirin. Yalnızca Edirne’den Ardahan’a kadar değil, Çin’den Peru’ya kadar uzayan bir umutla.”

Cevat Çapan'ın toplu şiirleri birkaç ay önce "Bana Düşlerini Anlat" ismiyle basıldı. Ne kadar güzel bir şiir kitabı ismi. Her şeyi özetliyor sanki.

Birbirimize düşlerimizi anlatalım. Belki böyle daha güzelleşir dünya!

Çünkü bugün, ayrımsız hepimizin sevgiye, arkadaşlığa, paylaşıma ve şiire daha çok ihtiyacı var.

Nâzım Hikmet’in o güzel deyişiyle:

Bir ağaç gibi tek ve hür

ve bir orman gibi kardeşçesine...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 353
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3542
Kayıt tarihi
: 28.02.07
 
 

"29 Temmuz 1980’de İstanbul’da doğdu. Celal Bayar Üniversitesi, İşletme mezunu. Şiir, deneme, öykü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster