Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
76
 

‘Başarısızlık Dersi’ Milli Eğitim Müfredatına Konulmalı

‘Başarısızlık Dersi’ Milli Eğitim Müfredatına Konulmalı
 

"İnsanların başarısızlıkları üzerinde düşünerek israf ettikleri zaman miktarı beni hep hayrete düşünmüştür. Başarısızlık asla kötü bir deneyim değildir. Sadece bir öğrenme eğrisidir."

 Richard Branson

 

İnsanlara hep başarılı olmaları ile ilgili yöntemler anlatılır. Aslında hiç kimse başarıların arkasında birçok başarısızlığın yattığını bilmez. Ya da çocuklarımız başarısız olduğunda hemen onlara kızarız. Hiçbir zaman takdir etmeyiz. Esasında çocuğun başarısız olması geleceğe doğru sağlam başarılar yakalaması açısından bir yatırım olduğunu nedense hiç kimse düşünmez. Nasıl siyah olmasa beyazın değeri anlaşılmaz. Başarısızlıklarda olmasa başarıların değeri anlaşılmaz.

Yeni milli eğitim müfredatında ‘Başarısızlık dersi’ diye bir ders olsa, bu derste ibret alınması açısından konu konu sadece başarısızlıklar anlatılsa fena olmaz mıydı? Öğrenciler bu başarısızlıkları öğrendiklerinde hayatta daha dikkatli olmazlar mıydı? Elbette olurlardı ve daha dikkatli, daha emin adımlarla başarıya yürüyen nesiller yetişebilirdi. Mutlaka  ‘Başarısızlık dersi’nin çocukların hayatında farkındalık oluşturacağını düşünerek böyle bir dersin ülkemiz nesillerine çok faydalı olacağını düşünüyorum. Genç nesillerimiz Başarısız olmaktan, hata yapmaktan korkmamalı ve onlardan ders çıkarmalı. Sonuçta; Başarısızlık, başarı yolunda bir basamaktır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başarısız olmaktan ve hata yapmaktan değil de başarısızliklardan ve hatalardan ders alamamaktan korkmalı..Okullarda böyle bir ders olmalı..Selamlar

Selda Çakmak 
 26.08.2017 16:33
 

Bence eğer sorun müfredat olsaydı öncelikle "BAŞARI DERSİ" milli eğitim müfredatına konulması gerekirdi. Ama asıl sorun bizim daha henüz neden eğitimde bu kadar başarısız olduğumuzu bilmiyor ve araştırmıyor olmamızdır. Selamlar

Matilla 
 25.08.2017 23:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 359
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 610
Kayıt tarihi
: 22.12.12
 
 

4 Aralık 1982'de Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde doğdu.Tavşanlı Fevzi paşa ilköğretim okulu,İmam h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster