Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
189
 

"Başbakan istifa etsin!"

"Başbakan istifa etsin!"
 

1 Mayıs Sıhhıye'ye doğru İktidarın Taksim pardon Opera'dan sonra...


1 Mayıs ile ilgili Erdoğan hakkında verilen gensorunun gündeme alınıp alınmaması ile ilgili görüşme yapıldı.

CHP vekilleri Kemal Anadol, Cevdet Selvi görüşlerini belirttiler. Kamuoyunun bildiği gibi polisin orantısız güç kullanması konuşmacılar tarafından eleştirildi.

Kemal Anadol “1 Mayıs’ın dünyanın 165 ülkesinde kutlandığını, hükümetin iççileri umutlandırdığına ancak gerçek yüzünü göstererek; kadın, çocuk demeden hastanelere bile gaz bombası attığını, ÖDP ve DİSK binasına doldurduğu işçilere gaz bombası atarak kendine demokrat olduğunu gösterdiğini.” söyledi.

Anadol ve Selvi özetle 1977 1 Mayıs’ında yaşananların işçiler tarafından protesto edilme isteğine şiddetle karşılık veren iktidarın yanlış yaptığını belirttiler.

1 Mayıs’ın dünyanın tüm ülkelerinde işçinin, emekçinin bayramı olarak uzun yıllardır kutlandığını belirtti. Geçtiğimiz 1 Mayıs’ta Türkiye’de yaşanan olaylarla AKP’nin maskesinin düştüğünü ve ortaya “ceberut" bir devlet çıktığını savunan Anadol, iktidara “hayali derin devletle uğraşacağınıza, 1977’deki olayları aydınlatsanız derin devleti orada bulurdunuz ama işinize gelmiyor" dedi. Hükümetin, İşçilerin 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamaması konusunda “provokasyon olacağı" gerekçesini ortaya koyduğunu hatırlatan Anadol, “Neymiş efendim, Başbakan ihbar almış, provokasyon olacakmış. 19 Mayıs yaklaşıyor, stadyumlarda kutlanacak. İhbar alırsa başbakan, provokasyon olacak diye 19 Mayıs’ı yasaklayacak mı? İhbar alsanız cumhuriyet bayramını yasaklayacak mısınız? Hükümet değil misiniz, önlemini alın, provokasyona engel olun” dedi.

Taksim’de yılbaşı kutlamalarının, “yabancı turiste tacizin serbest’ olduğunu kaydeden Anadol, “Taksim magandalara açık işçilere yasak, … Başbakan istifa etsin” dedi.( Haberin Anadol’un açıklamalarını içeren bir bölümü Milliyet’ten alınmıştır.)

Cevdet Selvi Tandoğan’da yapılan iktidar yanlısı mitingi karıştırarak Sıhhiye’deki mitingi karıştırsa da genel olarak güzel bir konuşma yaptı.

Anayasaya göre önceden izin alınmaksızın herkesin toplantı ve gösteri yapma hakkı olduğu konuşmacılar tarafından vurgulandı.

Gensoru görüşülmeye geçilmeden önce kürsüden görüşünü belirten Kamer Genç “ 1 mayısta şiddet kullanan polisler bizim polisimiz olamaz, aralarına taliban karışmış!” dedi.

Yine meclise dönersek şu an DTP adına konuşan vekil özetle “1 mayısta iyi ki provakasyon olmadı, olsaydı işçilere gaz bombası atılırdı, olsaydı ÖDP il başkanlığına gaz bombası atılırdı, DİSK genel merkezine gaz bombası atılırdı!” diyerek eleştirilerini sürdürdü.

“1 Mayıs olaylarını gündeme getirmek için 40 gün önce nevruzda yapılan şiddeti görmezden gelmemek gerekirdi.” dedi. “Sakarya’da yapılanları görmezden gelmemek gerekir! Hak ve özgürlükleri bir bütün olarak ele almazsak bu ülkede 1 mayısları tartışmaya devam ederiz.CHP’nin verdiği bu önergeye destek olacağız. ” dedi.

MHP adına konuşan Şandır “ Bu yıl emek ve dayanışma günü olarak kutlanacağı ifade edilen 1 Mayıs’ta yaşananlar hoş olmamıştır. Milletimizi utandırmıştır. Zulum gününe dönüşmüştür. Yaşananlar kör inadın sonucudur. Gereksiz güç gösterisine dönüştürülmüş, sendikalar ve hükümet suç işlemiştir.(İktidara dönerek.) Mutlu musunuz! Devamla: Yaşananların sorumlusu hükümettir. İşçi ve poliş bu olayın faili değil mağdurudur. Taksim’de, Ankara’da Sıhhıye’de yaşananlar hoş değildir. Terör örgütü mensupları işçilerin arasına karışarak örgütün elebaşının resmini taşımışlardır…”

“Tertip komitesinin ikna olmayıp, illaki Taksim diye tutturmaları yanlıştır. Emeğin gücünü göstermenin başka yolu yok mu!” diye devam etti. Özetle, 1 Mayıs’ı Taksimde kutlama çabalarına karşı eleştiriler yöneltti. “İzin verdiğim kadar kutla!” mesajı verdi.

Büyük olasılıkla AKP’nin oyları ile gensorunun gündeme alınmaması sağlanacak.1 Mayısta yaşananlara herkesi yaralasa bile AKP’li vekiller oy verirken vicdanlarını iktidara tercih edecekler.

Şu an iktidar adına konuşan vekil görüşlerini açıklıyor “ ..1 Mayıs konuşuyoruz bir aydır. Gensoru vermek ciddi bir iştir.Bir sayfalık önerge olmaz… Aslında bu gensoru önergesinde ironik durum var. Peki nasıl oldu da 58 ilde kutlandı. Nasıl oluyor da molotof kokteylleri ile 1 mayıs kutlanıyor. Sıhhıye’de bir grup aranmak istememiştir… Taksim’de iş yeri yıkılan adama sor! İstanbul sonuçta Türkiye’nin bir vilayetidir. Eğer provakasyon olmadıysa aldığımız tedbirlerden dolayıdır! Beş yüz bin insanın içine provakatör girseydi ne olurdu vb. “ devam etti.

Ankara.13/05/2008

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 815
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster