Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ocak '12

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
247
 

“Belgeler”i merak edenlere

“Belgeler”i merak edenlere
 

Geçtiğimiz hafta sonu hem keyifli hem de gurur verici bir sergideydim. Çok daha önce paylaşıp önermek isterdim ama kısmet bugüneymiş.  

Sevgili arkadaşım Füsun Karaman’ın da aralarında bulunduğu dokuz fotoğrafçı on iki ay boyunca, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi’nde katıldıkları seminer ve atölyelerin bir çıktısı olarak çektikleri fotoğrafları, onların deyimiyle dahil oldukları hayatları BELGELER’11 sergisiyle paylaşıma açtılar.  

Belgesel fotoğrafçılık uslubuyla çekilen fotoğraf çalışmaları bir takım toplumsal olgu ve olayları kendi objektiflerinden yansıtıyor. Böylece kamuoyununun dikkatini etnik dini farklılıklara, kentsel dönüşümün yarattığı mağduriyetlere, sokaklarda yaşağayan insanlara kapılarınıaçan bir misafirhaneye, kadınların tecavüze karşı dayanışmalarına, açlık grevleri ve ölüm oruçları sonucu Wernicke Karsakoff Sendromuna maruz kalan insanların yaşamlarına çekiyor.  Ayrıca sergide fotoğrafın yanı sıra video ve fotoğrafı ortak bir anlatımda buluşturan multimedya çalışmalar da mevcut. Farklı konuları ele alan fotoğrafçıların ele aldıkları konuları paylaşma çabası, olaylara yaklaşımı,olaylar karşısında duruşu sanatsal bir faaliyetin yanı sıra serginin görsel bir belge niteliği taşımasına da neden oluyor.  

Ayşenur Moral’ın “Çizgi”, Deniz Pekkıyıcı’nın “Mınnına”,Füsun Karaman’ın “Sürgün”, Gülnaz Bingöl’ün “Bedrettin”, Hülya Özkaya’nın“Dalgaları Aşmak”, Kaan Sofuoğlu’nun “İlk Gençliğim”, Meryem Torun’un “Annelik Masalı”, Özge Özgüner’in “Rıza Yok!” ve Seval Altan’ın “Ayangil Atölye Meşk Topluluğu” adlı çalışmalarını BELGELER’11sergisinde görebilirsiniz.Tanık oldukları yaşamların ve olayların birer yansıması oldukları düşünülürse bu çalışmalar aynı zamanda izleyiciye de aktif bir rol sunuyor. 

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Vakfı Galerisi’nde sergilenen fotoğrafları görmek için 28 Ocak’a kadar vaktiniz var. Cumartesi 12.00-17.00, hafta içi 12.00-19.30 saatlerinde gezilebilecek sergiyi kaçırmamanızıöneriyorum.  

Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Vakfı Galerisi  

Serdar-ı Ekrem Cad., Ali Hoca Sk., No:15 Galata-Beyoğlu  

www.galatafotografhanesi.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 522
Kayıt tarihi
: 07.06.06
 
 

Web editörü. İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri mezunu. TV kanallarında yap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster