Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
1017
 

"Ben hayatımda hiç kimseyi kırmadım" (?)

"Ben hayatımda hiç kimseyi kırmadım" (?)
 

Bugün yine Güzin Abla günümdeydim :)

Epeydir bakmıyordum yazılarına. Sadece ona değil, epeydir adam akıllı gazete okuyabildiğim yok. Sabahları okumadan güne başlayamadığım en sevdiğim kadın yazarımı bile.

Bu akşam kafamı biraz boşaltmak istedim, bunu da Güzin Abla ile yaptım.

Bir kadın yazmış. Üç yıldır evliymiş, çok da mutluymuş, âşık olup evlenmiş. Evlenmeden önce ise başka bir adam varmış hayatında. Evlenmeye karar vermişler, ama kızın ailesi istememiş adam ondan on yaş büyük olduğu için. Bunun üzerine adam kıza "gel, kaçalım" demiş. Çünkü ailenin kararı kesinmiş, üstelik kızın annesi manevi baskı yapıyormuş, "evlenirsen baban çok üzülür, kalp krizi geçirir" diye. Sevdiği adamın tüm yalvarışlarına kulaklarını tıkamış ve reddetmiş onu. "Ailemi üzmek istemedim, ben hayatımda hiç kimseyi kırmadım" diyor reddetme sebebi için.

Burada durdum düşündüm.

Hayatında hiç kimseyi kırmak istememek?

Yabancı bir duygu değil bana. Ama hiç sevmediğim bir özellik. Daha şunun şurasında bir kaç yıl öncesine kadar ben de büyük ölçüde böyleydim. Aman kimse üzülmesin, kimse kırılmasın. Oldu, kimse değil ben üzülüp kırılayım, feda olsun onlara hayatım. Değil mi ya, incilerim mi dökülür sanki?

Ne kadar yanlış, ne kadar pasif bir tutum. İnsanın kendi hayatını en değerli kılması gerekirken, başkalarının hayatını yaşıyor olması ne acı.

Şimdi doğal olarak diyeceksiniz ki, kadın âşık olup evlenmiş, mutluymuş da, ne iyi olmuş işte, bunun nesine itiraz ediyorsun? Doğru, ama ya tersi olsaydı? Benim itirazım bu düşünce tarzına, bu genç kadının hayatına değil.

Daha küçücük bir çocukken nakşediliyor kafamıza bu düşünceler ailede. Hepimiz yaşıyoruz bunları, istisnaları pek az. Kendine güven sorunu yaratan bu özellikle, çocukken anne baba, kardeş, akraba derken, büyüyünce başka başka insanları da kırmak istemeyerek kendi hayatımızı atıyoruz bir kenara.

Bırakın biraz da kırılsın, üzülsün diğerleri.

Ne herkes bizi sevmek zorunda ne de biz herkese kırılmaması adına boyun eğmek zorundayız.

Esen kalın...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ele aldığınız konuya ve bakış açınıza katıldığımı belirtmek isterim.

Hüseyin Güzel 
 08.01.2012 21:39
Cevap :
Teşekkürler Hüseyin bey. Selâmlar.  09.01.2012 0:51
 

Değil mi ama? Bir de kızıyorlar bana üzeni üzerim dediğim için. Hiç düşünmüyorlar o beni üzerken bana mı sormuş, izin mi almış benden.. ne hak? Haklıyken haksız duruma düşüyor muşum, muhatap olmamalıymışım. Ne kadar yanlış düşünüyor böyle düşünenler. Hiç mi akıllarına gelmez acaba,birileri beni kırdığında yanlış yaptığında asıl o zaman zaten haksızlığa uğramış durumdayım, "o kişi sanki ben haksızımışım gibi bir görüntü vermiş durumda!".Hak bana zaten geçmiş durumda, bunu ister kabul etsin görsün insanlar, ister kabul etmesin. Kendimi ve insanı bildim bileli hep bunu söylerim,bunu uygularım.Had hak bilmeyene haddini bildireceksin arkadaşım.Tek yolu budur,aksi takdirde hepten meydanı boş zannedip at koşturur öyleleri, hepten çıkar tepene."Asil" diye bir yazım var tam da bu konuda. Gerçi tüm yazılarımda yorumlarımda cevaplarımda hep değinirim hep de bunu uygularım ya zaten.. anlayana. Anlamasalar da, ben kendime ve insanlara karşı sorumluluğumu yerine getiriyorum ya, asıl o önemli zaten.

Filiz Alev 
 06.01.2012 16:48
Cevap :
Ooooof, Filiz hanım ne dertliymişsiniz bu konuda:) Katılıyorum size. En çok, kendinize ve insanlara karşı yerine getirdiğiniz sorumluluk konusunda. Selâm ve sevgiler.  06.01.2012 23:11
 

kırıla kırıla kırmayıda öğreniyor insan malesef

Aynadaki Ben 
 06.01.2012 15:58
Cevap :
Galiba bunun adına da tecrübe deniyor. Teşekkürler.  06.01.2012 23:09
 

Kimseyi kırmamışmış?! Sevdiğini kırmış işte, daha kimi kırsın :) Keyifli yazınız için teşekkür ederim, saygılarımla..

Bekir Gümüş 
 06.01.2012 15:13
Cevap :
Evet, haklısınız:) Birini kırmayayım derken diğerini kırıyoruz demek ki. Ben teşekkür ederim ilginize. Selâmlar.  06.01.2012 23:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 314
Toplam yorum
: 619
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1132
Kayıt tarihi
: 07.08.11
 
 

Üsküdar İstanbul doğumluyum ve halen burada yaşıyorum. Okumak, yazmak ve seyahat etmeyi çok seviyor..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster