Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Profesyonel Koç Gizem EKİCİ

http://blog.milliyet.com.tr/gizemekici

17 Haziran '19

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
87
 

"Ben Kimim?" Yolculuğu

Evet, kimsiniz siz? 
Dünya gezegeninde yaşayan en üstün nitelikli tür olmanın, 200 bin yıldır “insan” olmanın, “doğ, büyü, hayatta kal, üre” gibi bir sirke sineğinin de gerçekleştirme dürtüsüne sahip olduğu biyolojik fonksiyonların dışında kimsiniz siz?
 
“İlim ilim bilmektir.
İlim kendini bilmektir.
Sen kendin bilmez ise
Bu nice okumaktır” diyen Yunus’a kulak verin.
 
“Kendini bil/tanı!” diyen Socrates ile oturup felsefe yapın hadi biraz.
 
“ Kendinden kendine sefer eyle.” diyen Mevlana ile sefere çıkın kendinize doğru.
 
İlk durağınız, kişiliğinizin belirgin özelliklerini tespit edişiniz olsun. Bu özellikler, sevdiğiniz sevmediğiniz, yakın çevrenizde övülen veya eleştirilen her şey olmalı. O yüzden gücünüz yettiğince (bkz. Kendini Keşif Felsefesi) dürüst olun kendinize. Ve yazın mutlaka. 
Uzun uzun. Düşüne düşüne:
 
1- Güçlü/ Takdir edilen/ Başarılı olmamı sağlayan ya da sağlayacak/ Tüm sosyal ilişkilerimde sağlıklı iletişimimi sağlayan Özelliklerim Neler?
2- Zayıf/ Eleştirilen/ Başarısız olmama sebep olacak/ Tüm sosyal ilişkilerimde çatışmalara, ayrılıklara sebep olabilecek Özelliklerim Neler?
 
Sonra biraz mola verin ve daha önce girmediğiniz ıssız, yürüdükçe derinleşen bir yola sapın. Korkmayın! Burası sizin daha el değmemiş iç dünyanız. Yaşadığınız toplumun kültürel dogmalarıyla köklenen, ailenizin “ Sus, büyüklere karışma” veya “ Aferin benim kızıma/oğluma, daha iyisini yapacaksın.” demesiyle beslenen, aldığınız eğitimlerle ve parçası olduğunuz sosyal çevrelerle gelişen iç dünyanız. 
 
Bu dünyayı oluşturan kavramlar, kültürel genetiğiniz, evrensel ve bireysel değerleriniz.
 
Buraya dikkat! 
 
Evrensel değerler birer erdemdir, ama her değer erdem olmayabilir. Her insanın adaletli olmasını bekleriz böyle olması gerektiğine inanırız, bu evrenseldir. Ama her insanın yardımseverliği, kişiliğinin bir parçası yapmasını bekleyemeyiz. Adaletli olmak evrensel sayılan bir “erdem”, yardımseverliği kişiliğinin bir parçası saymak ve bunu önemsemek ise “değer”dir. 
 
Değerler; sizin iç dünyanızdan dış dünyaya yansıyan, doğal tutum ve davranışlarınızdır. Değerlerimiz, bizim dış dünyadaki konforumuz, iyi/keyifli/huzurlu/emin/dik hissedişimizdir. Tüm iş, sosyal ve özel hayatımızı bu değerlere uygun olarak inşa etme dürtüsüyle hareket ederiz. O yüzden hayatla ve çevremizle kavga eder, mutsuz olur, isyan eder, üzülürüz. Bu değerleri tespit ettiğimizde ve bir anayasa gibi, hayatımızın her alanında yanımızda taşıdığımızda ise mutsuzluklarımız, isyan edişlerimiz son bulur, hayatımızın kontrolünü ele almış oluruz. Böylece nelere evet nelere hayır diyeceğimizi de net olarak bilebilir, bu bilinçle hareket edebiliriz.
 
Cesaret, yardımseverlik, entelektüel gelişim, adanmışlık, özgürlük, başarılı olmak, lider/öncü olmak, birleştirici olmak, keşfetmek, eğlenmek, hassasiyet, güç, sürekli öğrenme, şefkat, saygı, spor/sporun içinde olmak, özgün olmak, bir topluluğun parçası olma isteği, maneviyat, yaratıcılık, tutku, hümanizm, huzur, sağlık, itibar, kazanmak, bir alanda uzman/usta olmak, denemek, bilime dair şeyler, sanata dair şeyler, güven, sadakat, hayırseverlik, hayal etmek, ihtişam/lüks, konfor, neşe, uyum, mükemmeliyet… İşte bunlar sizi siz yapan değerlerinize örnekler.
 
Şimdi ister bu listeden, ister üzerine düşünerek iç dünyanızdan gelen bir değer listesi sıralaması yapın. 10 olmazsa olmaz değeri önem derecesine göre, bir süre sonra(2-3 günü geçmemesi tavsiyedir.) ise bu 10 değerden eleme yaparak 5 olmazsa olmaz değerinizi yazın. İşte bu olmazsa olmaz 5 değer, zayıf ve güçlü sizle birleşerek sizi siz yapan şeyler olacak ve bu listeyle birlikte, yolculuğunuzun yol haritası iyice oluşmaya başlayacak.( Yalnız şuna dikkat edin: Eğer bir değer üzerine çok düşünüyor, acaba diye sorgulamaya giriyorsanız o sizin için olmazsa olmaz değildir; büyük ihtimalle olmasını istediğiniz bir değerdir, ama üstüne çalışmanız gereken hayatınıza tam olarak dahil edemediğiniz ( başarı gibi, özgün olmak gibi) bir kavramdır. Bunu ayrı bir yere not edip, daha sonra o değeri hayatınıza net bir şekilde dahil etmek için neler yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz.)
 
Sonraki durağınız ise; size bahşedilen, belki aldığınız eğitimlerle belirginleşmiş belki keşfedilmeyi bekleyen bir istiridye içindeki inci misali, yetenek ve becerilerinizin dünyası olacak…
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 150
Kayıt tarihi
: 29.04.19
 
 

- ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster