Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Haziran '07

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
500
 

"Benim Karım Aktris"... Ya sizin ki?

"Benim Karım Aktris"... Ya sizin ki?
 

Genç spor yazarı Yvan, ünlü aktris Charlotte ile evlidir. Normal bir yaşantı sürdürmeye çalışırlar ama kadının ünü işleri zorlaştırır: İmza avcıları, yemeklerinin yarıda kalmasına yol açar; trafik cezası kesmeye hazırlanan polisler Charloote’u tanıyınca gülümser ve küçük bir uyarıyla yetinirler ve ceza kesmeden geçmelerine izin veririler; gerçekleştirilmesi mümkün görünmeyen rezervasyonlar Yvan değil de Charlotte arayınca mucizevi şekilde hallolur; vs.

Bütün bunlar, bir erkek olarak Yvan’ın egosunu yıpratsa da, genç spor yazarı karısının ünlü bir yıldız olmasının getirdiği tüm güçlükleri altetmeyi başarır. Ta ki barda tanıştığı bir adam ona karısını beyazperdede bir aktörle çırılçıplak sevişirken görmenin onu kıskandırıp kıskandırmadığını sorana dek.

Bu konu, Yvan’ı o ana kadar hiç rahatsız etmemiş olsa da, böyle aleni bir biçimde sorulduğunda içine oturur ve aklında küçük kuşku kırıntılarının oluşmasına yol açar. Charlotte, bu küçük kıskançlıkları başta önemsemez ve normal karşılar; ancan Terence Stamp ile oynadığı son filmin çekimleri için Londra’ya gitmesi gerekince, Yvan’ın kuşku dolu sorgulamaları çok yoğunlaşır ve dayanılmaz bir hal alır.

Eşler arasında kalan Stamp ne yapacağını bilemezken, Charlotte ilişkilerini yıpratmaya başlayan bu kıskançlık krizleri sonucunda Yval’la evliliklerini sorgulamaya başlar. Karısını Londra’ya yollayan Yvan’sa Paris’te oyunculuk dersleri almaya başlar ve burada ateşli bir sarışının dikkatini çeker.

Yvan Attal’ın kendi yazdığı, yönettiği ve oynadığı filmi "Benim Karım Aktris", özel bir film.

Önce kendi ilişkisine sonra da ilişkilerimize ayna tutuyor çünkü.

Kıskançlıklarımızı, bencilliklerimizi, içimizde büyüyen şüphe tohumlarını başarıyla yansıtıyor...

Yönetmenin bir bakıma kendi hayatını anlattığı bu filmde Attal’ı çok da ciddiye almazsak, eğlendiren bir seyirlikle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Gerçek hayatta da karı koca olan Yvan Attal ve Charlotte Gainsbourg filmin başrollerini üstleniyorlar. Kıskançlık unsurunu ise ünlü İngiliz oyuncu Terence Stamp üstleniyor.

İşte size Woody Allen öğeleri içeren, başarılı ve iyi örülmüş Amerikan tarzı bir Fransız komedisi...

1965, İsrail doğumlu Attal, filminde, insanın pusulayı şaşırmasının çok kolay olduğu; her zaman meraklı gözlerin didik didik ettiği sinema ve eğlence dünyasında, bu baskıyı aşacak olgunlukta olmayan bir çifti bekleyen tuzakları incelikli bir üslupla sergiliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 353
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 3634
Kayıt tarihi
: 28.02.07
 
 

"29 Temmuz 1980’de İstanbul’da doğdu. Celal Bayar Üniversitesi, İşletme mezunu. Şiir, deneme, öykü, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster