Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Kasım '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
916
 

'Bilmek lanetlenmektir'(*)

'Bilmek lanetlenmektir'(*)
 

Teknik kelimeler olmasına rağmen hepimizin aşina olduğu bazı terimler vardır. "Beton yorgunluğu" mesela. Binalarda kullanılan çimentonun periyodunu tamamladığını ve binanın artık dayanma gücünün zayıfladığını anlatır. "Metal yorgunluğu" vardır birde. Yanılmıyorsam genelde uçakların gövdesi için kullanılır. Artık uçağın uçacak hali kalmadığını anlatır. Peki etten-kemikten oluşan bizlerin de son günlerde bu kadar yorgun düşmemizin sebebi nedir? Ne metal, ne çimento var bedenimizde. Ama bize ağır gelmeye başlayan bir ruhumuz var.

Haberlerden uzak durmak istiyoruz artık, dayanmanın başka yolu yok, "bilmeme" hakkımızı kullanıyoruz. 17 aylık bebeğe yapılanları, 2,5 yaşında duvara fırlatılarak boynu kırılan meleğin kemik sesini duymamaya çalışıyoruz.

Evde uykularımız istim üstünde, evimizin altında kalacağımız günü bekliyoruz. Gülmek istiyoruz "deprem tatbikatı" denen şaklabanlığa.

Bir eski başbakan ölüyor ve geride bıraktığı tüm acıları kalın siyah kumaşlar kaplıyoruz. Yaktığı canları, başımıza sardığı dertleri, yaşattığı yoksullukları, affedip içimize saldığı sapıkları, katilleri unutmaya zorluyoruz beynimizi. Başbakanlığı kadar kötü şairliğine övgüler düzüyoruz.

Sel ölüm olup yoksulları sürüyor dünyadan. İnsanlar ölüyor,evsiz kalıyor, salgın başlamak üzere. Başbakan "abartmayın" diyor, kulaklarımızı kapatıyoruz, duymamaya çalışıyoruz.

Kargaşanın, cinayetlerin, felaketlerin, yalanların, ihanetlerin sonu gelmiyor ve bir yandan oturup yazı yazıyoruz. Duvara yumruk atar gibi hızımızı, öfkemizi kelimelerden çıkartmaya çalışıyoruz. En insanca eylemlerden birini,yazmayı cinnetimize kılıf yapıyoruz. Şiirin tadı yok, şarkılar yetmiyor, okumak unutturmuyor. Delirme hakkımızı "kağıt üzerinde" kullanıyoruz. Evet; delirdik hepimiz, bu dünyada aşktan, müzikten, gündelik hayattan, kültürden, sanattan bahsediyoruz. Artık kalem elimizdeki şırınga, kelimeleri kendimize zerk ediyoruz. Başka çaremiz yok, yazıya sığınıyoruz

(*) Theodor Adorno

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hakkımız hala var.geleceği bilemeyiz ama belki oda elimizden gidecek.ama delirme hakkı "yalnız" insana verilecek.bizim sorumluluklarımız bu hakkı almıştı yıllar önce.saygılarımla.

Hakan Karaduman (Akdenizli) 
 15.11.2006 16:34
Cevap :
Delilik dediğimiz öfkemizdir, isyanımızdır herşeyden önce ve gelecekle ilgili emin olduğum tek şey bu hakkı kimse insanın elinden alamayacak. Her dönem birleri delirme hakkını kullanacaktır. Katkınız için teşekkür ederim. Saygılarımla  15.11.2006 17:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 91
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 1600
Kayıt tarihi
: 18.08.06
 
 

Merhaba, Yazmak kimimiz için kendini ifade etme biçimi, kimimiz için ekmek kapısı, kimimiz içinse öy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster