Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2126
 

"Bir bayla tanıştım" der misiniz hiç?

"Bir bayla tanıştım" der misiniz hiç?
 

Dünyanın en güzel KADINlarından biri: Rita Hyaworth


KADIN demek neden ayıp? Ayıp mı daha doğrusu? KADIN kelimesi bir şeyler çağrıştırıyor da bayan onları çağrıştırmıyor mu?

"Bir bayla tanıştım" denir hiç? Denmez. Peki neden "bir bayanla tanıştım" deniyor?? Bir durup düşünülse o kadar kulağı tırmalıyor ki!

KADIN sözcüğünü ağza almak ayıpmışcasına (yani bazılarına ayıp geliyor) erkek/bayan denir oldu her yerde. Açıklamak bile gereksiz ama gerekli oldu: Erkek-Kadın, Bay-Bayan denir. İlki cinsiyet, ikincisi, hitap gösterir. Bayan Filiz Eyüboğlu gibi. Hatta bay/bayan gibi kullanılmak istenmiyorsa SAYIN denir... Sayın bilmem kim... Sözel olarak hitapda kullanıldığı gibi mektup/zarf üstlerine yazılır bay/bayan/sayın... Bir bayanla tanıştım... Bir sayınla tanıştım der gibi... Dilbilgisi olarak böyle...yanlış...abes..

Cinsiyetiniz: Bayan... Olmaz ki! Ya da "Derneğe bayan bir başkan seçildi" denmez ki! Buradaki bloglardan tutun da (Bloglarda KADIN diyememiş yazarlar, bayan, bayan, bayan demişler yanlış bir kullanımla:( ), en büyük bankaların hesap başvuru formlarındaki cinsiyet sorularındaki seçeneklere kadar her yerde bu yanlış / gericilikten gelen yanlış -hayatımıza, dilimze yapışmış kullanım artık çok rahatsız ediyor... O koskoca bankalarda o form, son hali verilene dek bir çok kişinin elinden (gözünden) geçer. BİR TEK kişinin bile dikkatini çekmiyor mu bunun yanlış ve abes olduğu? Bu kadar mı özensiz ve savruklar?.

Hatta baktım da milliyet.blog'a üye olurkenki cinsiyet sorusunda bile bay/bayan karşılıkları konmuş. Lütfen Türkçeyi milliyet.blog'u yönetenler, yürütenler de doğru kullansın.

En eğitimliler bile bunu yapıyor. Adam billimsel araştırma yapmış. Örneklemden bahsederken, örneğin, 48 erkek, 45 bayan diyor. "Bilim adamı" dilini kullanamıyor, üstelik eskiden kadın denirdi, denebilirdi. (Bu, bilenler için, İngilizce male / female yerine yerine, male /miss demek gibi çok acaip, yanlış...)

Erkek-Bayan demek; yani, "kadın" yerine "bayan" demek bazılarının özensizliği, dikkatsizliği; bazılarının da gericilikten kaynaklanan KADIN diyemeyişi ve bunlar "sayesinde" giderek dilimize ve hayatımızın her alanına böyle yanlış şekilde yapışması... :(

KADIN demek neden ayıp? Ben çözemedim... KADIN kelimesi bir şeyler çağrıştırıyor da bayan onları çağrıştırmıyor mu? Kadından bu korku neden? Hadi erkekler bunu yapıyor da kadınlar neden kendilerine kadın dedirtmiyor? Ayrıca, son bir kaç seneden çıktı bu yaklaşım :( Daha önce kadına kadın denirdi...

Sözcüklerle ilgili bu acaipliğimize bir örnek de TUVALET yerine LAVABO demek "zorunluluğu". Tuvalet demek de ayıp ya! "Lavabo ne tarafta acaba?"

Tuhaf ve yanlış zihniyet bir nasıl da her yerini sardı bu ülkenin..:(

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu sayfaya bakmanizi oneririz.

bayan yeter 
 08.03.2010 22:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 108
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1176
Kayıt tarihi
: 24.08.07
 
 

Çevremizdeki kalite(sizlik) ile ilgili yazılarım. Çevremizi kuşatan beton binalar, insanlar, iliş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster