Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '14

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
2099
 

“Bir Yokmuş Bir Varmış” 3 Şubat’ta sizleri bekliyor…

“Bir Yokmuş Bir Varmış” 3 Şubat’ta sizleri bekliyor…
 

Bir varmış bir yokmuş diye başlayan büyüklerin anlattığı masallarla uyutulurduk küçükken. Sonra büyüdük biz çocuklarımıza masal anlatan tarafta olduk.

Şimdiyse taraflar değişti bize masal anlatmak isteyen Vanlı çocuklar.

Ama bu defa uyutan değil uyandıran, silkeleyen bir masalın yazıcısı ve anlatıcısı olan çocuklar. Onlar gerçeklerini büyüklere anlatıyor. “Bir Yokmuş Bir Varmış” la başlayıp “Bu senin umduğun gibi bir masal değil” diyorlar.

Kocaman yürekleri, küçücük elleriyle depremin bıraktığı enkazın ardında ki zor koşullarda hislerini kaleme döküp oynamışlar, büyüklerde bu yapılanları belgesel olarak çekmiş.

“Bir Yokmuş Bir Varmış”, Van depreminin ardından, Vanlı çocukların tiyatroyla ve sanatla buluştuğu süreci anlatan bir belgesel.

2012 yılında her zamankinden daha zor koşullar altında, yaşanan deprem sonrasında Van’da yaşamaya devam etmekte olan çocukların katılımıyla, çekimleri iki aya yakın bir sürede gerçekleştirilen belgesel, şenliğin provalar ve atölyeler dahil olmak üzere tüm aşamalarına tanıklık etmiş. Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Özlem Tokaslan ile Neslihan Akpınar’ın yapımcılığını üstlendiği, Neslihan Akpınar’ın yönettiği “ Bir Yokmuş Bir Varmış” belgeseli, çocukların sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüyle buluşmalarını sağlayan 11. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliğini, bu şenlikte görev alan Van Devlet Tiyatrosu oyuncularıyla ve sanatla buluşan çocukların bu süreçte yaşadıklarını konu alıyor.  Şubat 2013’te galasını Van’da gerçekleştirmiş.

Bu yıl yeniden izleyiciyle buluşmaya hazırlanan “ Bir Yokmuş Bir Varmış” belgeseli 3 Şubat 2014 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas, Van Devlet Tiyatroları sahnelerinde aynı gün saatte saat 20:00’de gösterilecek.

Devlet Tiyatrosu’nun düzenlediği 11. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatrolar Şenliği’ni konu alan belgesel; yaşanan yıkım sonrası her zamankinden zor koşullar altında,  Van’da yaşamına devam etmeye çalışan çocukların katılımıyla gerçekleştirilmiş, bu yönü onu diğerlerinden farklı kılıyor.

“ Depreme İnat, Yaşasın Sanat!” sloganıyla yola çıkan çocuklar;

Hep birlikte bir masala girebiliriz diyerek başlıyorlar o zorlu koşullarda sanatla hayata nasıl tutunduklarını da anlatıyorlar.

1996 yılının en sert kışlarının birinde Van’ın Başkale ilçesine haber yapmaya gittiğimde ne kadar zor koşullarda hayata tutunduklarına tanık olmuştum o çocukların. O zamandan bu zamana belki çok şey değişti ama değişmeyen doğa ve onun koşulları ardından birde deprem gören bu ilin çocukları onca yokluk ve yoksunluk içinde “Yaşasın Sanat “diyorlar. Sanatı var etmenin mücadelesini veriyorlar.

Belki onlar için bir terapi şekli, belki bir unutma hali. Her ne ise sebep, sonuç; “Her okul bir tiyatro” üretim yeri!

Hani şehirde her imkana sahip çocuklarımız marka olmayınca beğenmez, istemez ya yokluğun vurmadığı çocukluklarında yine mutsuz doyumsuz yaşamlarında sanallığın ardına sığınırlar, orada sıkışıp kalırlar.

Bir de en zor şartlarda azla yetinerek yapabileceğinin en iyisini yapmaya çalışan çocuklar var.

İşte bu belgesel o zor koşullardaki çocuklara kısmen de dolsa hayatlarına dokunabilmeniz, tanıklık etmemiz için bir fırsat tanıyor. Bu yüzden 3 Şubat akşamı kimselere randevu vermeyin çocuklarınızla bu belgeseli izlemeye gidin.

3 Şubat 2014 tarihinde Devlet Tiyatroları sahnelerinde Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon, Diyarbakır, Antalya, Erzurum, Konya, Sivas, Van illerinde yaşayanlara saat 20:00’de “Bir Yokmuş Bir Varmış” belgeseliyle masallarını anlatmak için o çocuklar sizleri bekliyor olacaklar.

Bu belgeseli izlemeye gitmekle sadece onların hayatlarına tanıklık etmeyecek, onların seslerini duyurmasını da desteklemiş olacaksınız.

Van’a ve o çocuklara uzaktan bakmak yerine onların gözünden bakmak için;

Değmez mi?

 Görünmezken birden görünür olmak isteyen bu çocuklar için; Değer. Hem de çok daha fazlası.

O çadır yaşamlarına birde sanat çadırlarını kurmuşlar.  Böyle çıkmışlar yola.

Van'ı da, depremi de, o çadırları da, orada soğuktan titreyerek ölen çocukları da unuttuk.

İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da bizler sıcacık evlerimizde keyfimizle yaşarken Van orda duruyor. Biz unutsak da duruyor.

İşte bu belgesel o unuttuklarımızı da belki bize yeniden hatırlatır ne dersiniz?

oyatekin@gmail.com                                         

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

OYA TEKİN / MEDYABEY.COM

Oya Tekin/ Engelliler Haber ve Bilgi Portatalı Yaşadıkça.com köşe yazarı

Not: Burada yazılan tüm yazılarım elektronik imza ve zaman damgası güvencesi altında yasal hakları korunmaktadır. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilmeksizin izin alınmadan kullanılamaz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 295
Toplam yorum
: 561
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 3685
Kayıt tarihi
: 01.10.06
 
 

Milliyet Bloğa nasıl geldim ve nasıl yerimi aldım bilmiyorum. Sanırım uzun yıllar okuduğum bölüml..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster