Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
277
 

"Birkaç bin lira için öldüler"

"Birkaç bin lira için öldüler"
 

Sabah gazetesi, bugün Esenyurt'daki alışveriş merkezi inşaatında çadırda hayatını kaybeden 11 işçi için çok güzel bir başlık atmış.

"Bir Kaç Bin Lira İçin Öldüler".
 
Bu işçiler 2000 liralık çadır yerine 5000 liralık konteynırlarda kalsaydılar şimdi belki hayatta olacaklardı diyor.
 
Gerçekten de aradaki 3000 lirayı 11'e böldüğümüzde adam başına 272 lira düşüyor. Yani işveren adam başına 272 liralık bir yatırımla pek çok riski bertaraf edecekken etmemiş ve sonuçta böyle bir facia yaşanmıştır.
 
Şimdi 272 lira ile binlerce lirayı ve cezaları kıyaslasınlar bakalım.
 
Bir kere her şeyden önemlisi giden canlar bir daha geri gelmeyecek. En önemli kayıp, insan gücü kaybıdır. Bu insanların ailelerine çok yüklü tazminatlar ödenecektir. Hele sigortasız çalıştırma durumu varsa, gerekli iş güvenliği tedbirlerini basında söylendiği gibi almadılarsa (250 metrekareye 1 yangın söndürme tüpü, yatakhane denetim raporları, çift çıkış vbg.) şirket ayrıca devletten de cezalar yiyecektir.
 
Enkaz kaldırma, yatırımın zayi olması, iş gücü kaybı da bir başka kayıptır.
 
Yine firmanın toplumda itibarı, ünü büyük zarar görmüştür. Şirket belki bundan sonra piyasadan iş de alamayacaktır. Şirketin işyeri sigortası da yoksa zararları daha da büyüyecektir.
 
Tabii bir başka olgu da acaba bu yerler gerektiği gibi uzmanlarca tetkik edilip uygun bulunmuş mudur? Bu noktada da devletin eskikliği kamuoyunda sorgulanıyor.
 
Mesela eski iş güvenliği tüzüğü 39 yıldan beri yenilenmemiş. Oysaki bu tüzüğü bilenler bilir o kadar sağlam ve ayrıntılı hazırlanmıştır ki bir türlü günün şartlarına uygun olarak yenilenmedi. Şimdi bunun üzerinden bir başka tartışma daha yaşanıyor, iş güveliği yasasının bir türlü çıkmaması eleştiriliyor.
 
Bu olayda naylon çadırlar kullanılması örneğin çok eleştirildi. Eğer yanmaz çadır bezleri olsaydı belki bu facia yaşanmayacaktı veya çadır yerine konteynır olsaydı yine bu 11 kişi belki bugün hayatta olacaktı. Belki de çadır olayını tamamen yasaklamak gerekiyor. Belki inşaatçılara konteynerı zorunlu tutmak gerekiyor. 
 
Yine belki önlem olarak bir kaç yüz liralık gaz dedektörü olsaydı yine bu insanlar ölmeyebilirdi. Yani ilk bakışta olayda ihmaller zinciri olduğu gözüküyor.
 
Neresinden bakarsanız bakın bu olay şirketlerimizin, kamuoyunun gözünü açmalı artık. İş güvenliği basite indirgenecek, hafife alınacak bir konu değil. İnsanın canı söz konusu, o nedenle ne gerekiyorsa yapmakta, bütün tedbirleri almakta yarar var.
 
Bütün gelişmiş ülkeler iş güvenliği konusuna büyük önem vererek bugünlere gelmişlerdir. Sistemleri hep insan odaklı sistemlerdir. İnsanların refahı, mutluluğu en öncelikli konudur.
 
Bir adamı kasten öldürmek Türk Ceza Yasasında müebbet hapisle cezalandırıyor. Belki iş kazaları bugün kasten adam öldürmeye girmiyor ama ileride bakarsınız olay bu noktaya da gelebilir. 
 
Günümüzde Ceza Yasası'na göre iş kazası sonucu ölüm ya da yaralanma taksirli bir suçtur.
 
Şimdilik taksirle öldürme işine giriyor, yani kusurda bulunma, dikkatsizlik, tedbirsizlik yaparak işyerleri ceza alıyorlar.
 
Dilerim en kısa zamanda ülkemizde iş güvenliği denetimleri ciddi bir şekilde yapılır, firmalar
devletten denetleme beklemeden kendi istekleri ile bu işe önem verirler ve parlemantomuz da ülkemize yakışır bir şekilde iş güvenliği yasasını çıkarır.
 
Türk Ceza Yasası 
 
Madde 81 - (1) Bir insanı kasten öldüren kişi, müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.
 
Taksirle öldürme
 
Madde 85 - (1) Taksirle bir insanın ölümüne neden olan kişi, iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 
 
2) Fiil, birden fazla insanın ölümüne ya da bir veya birden fazla kişinin ölümü ile birlikte bir veya birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmuş ise, kişi iki yıldan  onbeş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 642
Toplam yorum
: 162
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2306
Kayıt tarihi
: 13.09.11
 
 

1995 ODTU Fizik Lisans, 1998 ODTU Fizik Yüksek Lisans (Biyofizik)  mezunuyum. Özel sektörde kalit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster