Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
960
 

'Biz Türkler...' diye başlayan cümleler

'Biz Türkler...' diye başlayan cümleler
 

Haber bültenlerinde burası Türkiye diye yakınan, biz Türkler diye başlayan cümleler kuran insanları görmüşsünüzdür. Hatta bu iki ulvi cümleyi zaman zaman kendinizin de kullandığınızı bu yazıyı okurken kendi kendinize itiraf edeceğinizden eminim. Ben de böyle cümleleri okuduktan sonra hep şunları düşünürüm: Acaba bir İngiliz ya da Amerikan ya da bir Arap da bu cümleyi kuruyor mudur; kuruyorsa bu cümleyi ne bağlamda kuruyordur?

Bir Amerikalı "Biz Amerikalılar başlarına başlarına terör belasını saldığımız milletlere sonra da bundan sizi kurtaracağız diye söz veririz; uluslar arası hukukun temelini attığımızı söyler, birleşmiş zilletleri kurarız sonra da kendi yarattığımız terörislerimizle savaşır bu arada uluslararası hukukun köküne kibrit suyu sıkarız."

Yine bir İngiliz: "Biz de Arap halklarının hakları olan zenginliklerini yüzyıllardır sömürüyoruz, İrlandalıları sırf dillerini, kültürlerini öğrenmeye vakit bulamasınlar diye günün üçte ikisini çalıştırarak geçirttik, kafalarına vurduk yıllarca" der mi?

Ya da bir Alman: "Biz Almanlar, sırf ülkemizin sahip olduğu 90 bin ton altının değeri düşmesin diye yıllardır, etrafımızdaki ülkelerin altın çıkarmasına türlü hileler ile engel olduk, halklarını kandırdık, ayaklandırdık." der mi acaba.

Ben, başka milletlerin biz şunlar ya da biz bunlar diye başlayan cümlelerinin hiç de biz de olduğu gibi yıllardır içimizde büyüttüğümüz ya da büyüttükleri aşağılık kompleksli yıkıcı cümlere dönüşeceğini hiç sanmıyorum.

Öz eleştiri tabii ki iyidir ve insanları halkları her zaman daha kaliteli bir toplum yapısına ve de yaşam standardına götürür. Ama bunun yerinde ve dozunda yapılmaması yeni nesilleri de içine girmeye başladığımız aşağılık kompleksine çeker.

Bizde üst geçidin altından karşıya geçenler geçenler, kırmızı ışıkta geçenler, yaktığı kibriti kutusuna geri koyanlar, hırsızlık yaptığı evde karnını doyuranlar, askere gitmemek için uçak kaçıranlar veya izlediği filmin acıklılığına dayanamayıp hüngür hüngür ağlayacak bir kalbe sahip olanlar gibi sempatik örnekler de vardır.

Ancak bunları naklederken "Biz Türkler..." diye başlamayalım cümlelerimize ve de içine çekilmeye çalışıldığımız kendine güvenini inancını kaybetmiş bir millet olma yoluna girmeyelim.

Duyarlı arkadaşlara sevgiler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınız Büyük Bir Zevkle okudum elınıze Yüreginize sağlık Yıllardır malasef TÜRK toplumunun neden hep kotu yonlerı lanse edılır oldurdu bılınclı olarak Tanrı mısafırı kavramı sadece bızım mılletımıze has bı kavramdır saydıgınız mılletler bu kavramları bılmez en basıtınden Alman usulu dedıgımde sanırım acıklayıcı olcaktır Bu arada yaktıgı Kibrit çöpünü atmayıpda kutunun ıcıne koyanlardanım cevreyi kirtletmektense kutuya koymayı tercıh ederım NE MUTLU TÜRKÜMDİYENE hatırlatmata fayda var

Lestatazalin 
 06.10.2006 23:53
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 721
Kayıt tarihi
: 18.08.06
 
 

Ankara' da yaşıyorum. Hukuk okudum ve şu anda Ankara' da avukatlık yapıyorum. Yazmayı ve okumayı ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster