Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '17

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
307
 

“Bize sorgulayan gençlik lazım!” Öyleyse soralım: Lozan “Barış” değil, “Eğitim anlaşması” mıdır (1)

“Bize sorgulayan gençlik lazım!” Öyleyse soralım: Lozan “Barış” değil, “Eğitim anlaşması” mıdır (1)
 

Düşünme tembelliği, hayatımıza düşüncelerimizin değil alışkanlıklarımızın (ezberlerimizin) yön vermesidir.


İddia : “Türkler Matematikte başarısız!” Bunu açmak için, Soru 1: “Düşünme tembelliği” nedir? Olmadığınızı düşünüyorsanız, Meyvenin yetiştiği ağaca neden bir yararı yoktur?

Soru 2: Alfabede, “B”, neden A’dan sonra gelir? A'dan sonra "Z" gelseydi ne değişirdi?

Soru 3: “Mantık”, Konuşma anlamında ise, “Konuşma”nın, “Mantık” ile ilişkisi?

Soru 4: Alfabe “Harf” ile değil, Rakam/Resimle ifade edilseydi değişen ne olurdu?

Soru 5: İnsanları diğer canlılardan ayıran (tek) özellik nedir?

Soru 6: İnsanlığın (size göre) en önemli icadı?

Soru 7: İnsanlığın en kötü icadı Para (mı) dır?

Soru 8: Matematik ve Mantık aynı değerler kümesi olduğuna göre, her (çok) konuşan neden matematik ilminde başarılı değildir?

Soru 9: İlk kaya resminin, Batı Avrupa’da değil Endonezya’da bulunduğunun açıklanması neyi değiştirdi? Değiştirmedi ise, yalan olduğu bilinmesine rağmen insanlar neden (yalanlara) bir tepki vermezler?

Soru 10:Düşünce kabiliyeti egzersizle gelişirBu gerçeğe göre; düşünme ve ifade hürriyeti olmayan ülke ve ortamlar neyin göstergesidir?

Alışkanlıklar düşünmeyi felç mi etmektedir?

Bir kamyon alt geçitte sıkışıp kalır.

Olayı izleyenlerin hepsi kamyonda veya alt geçitte değişiklikleri gerektirecek tekliflerde bulunurlar, ancak önerileri o an için bir çözüm değildir.

O sırada küçük bir çocuk basit bir çözümle herkesi hayrete düşürür.

“Tekerleklerin havasını boşaltsanıza! ,

Çözüm ne kadar da basit değil mi?

-“Ne var canım bunu bir çocuk dahi düşünebilir…

-Ne var canım bunu bir çocuk dahi düşünebilir…

-Ne var canım bunu bir çocuk dahi düşünebilir…”

Evet… Bunu bir çocuk dahi düşünebilir.

Eğer, çözüm bir kez bulunmuş ise.

 -‘Bize sorgulayan gençler lazım’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen “İstanbul Meridyen Open ‘17 Uluslararası Münazara Turnuvası”nın ödül törenine katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde öğrenciyken münazara yarışmalarına katıldığını, sürekli birinciliği kendi okullarının aldığını söyledi. Erdoğan, şunları kaydetti:

-“Münazara her şeyden önce özgüven kazandırıyor. Bilgisini hitabet ve iletişim kabiliyetiyle ortaya koyamayan bir gencin hedeflerine ulaşabilmesi çok zordur. Münazara, polemik yapma değil, bilgiyi etkili kullanma sanatıdır. Münazara, kendi fikrini, sözünü, kavramlarını muhatabına dikte etmek de değildir, söz ve mantığın gücüyle bir ikna sanatıdır.”Dedi (1)

Devam edecek

-Olaylara farklı bakmadıkça, farklı (doğru-çözüm) görülemez.

-Alışkanlık kazandırılan (ezberci) birinin meseleleri farklı düşünmesi, farklı görmesi mümkün değildir.

-“Ezberci eğitim” Matematik ilminin gelişmesinde en büyük engeldir.

-Sorgulayan bir nesil kimlerin işine gelmez?

-Lozan Antlaşmasını takiben ve işgalciler silahlı askerlerini henüz ülkemizden çekmeden bizlere danışman orduları mı gönderdiler?

-Ülkemizdeki anlı-şanlı yabancı okullar'da neden matematik ilmine sevdalı gençler yetişmez?

-Ülkemizdeki yabancı okulların görevi yabancı şirketlere memur-eleman yetiştirmek midir? Örneğin; Coca Cola Ceo’su Ahmet Muhtar Kent, 1952 yılında New York'ta doğan Türk işadamı. ... Babası Necdet Kent dönemin New York Başkonsolosuydu. Tarsus Amerikan Koleji'ni bitirdi ...Hull Üniversitesi, Cass İşletme Okulu, Londra Şehir Üniversitesi…”

www.canmehmet.com

Resim: web ortamından alınmış, yazı tarafımızdan düzenlenmiştir.

(1) Daha fazlası için bakınız: http://www.milliyet.com.tr/-bize-sorgulayan-gencler-lazim--siyaset-2446222/

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

UNICEF’in çocukların refah koşullarına yönelik perşembe günü açıklanan raporunda Türkiye 41 ülke arasında 36. sırada yer alırken, "Eğitim kalitesi" kategorisinde ise sonuncu oldu.

mehmet binlik 
 22.06.2017 18:37
Cevap :
Değerli Mehmet Binlik, "Eğitim" sıklıkla karıştırılan konular başında gelmektedir. "Egitim" aile (çevre) tarafından verilen ve kişinin yaşamı boyunca diğerleri ile kuracağı ilişki kalitesi(Davranışlarımızın toplamıdır.) "Öğrenim/Öğretim", ise: okulda öğretmenler tarafından verilen bilgilerdir. Eğitilmemiş birisinin öğrenilebilir olması mümkün değildir. Bugün ilkokul çağında olan bir öğrencinin anne-babası yaklaşık 30'lu yaşlardadır. Açık ifadesi ile bugün "eğitim ve öğretim"de bir sorun varsa bu, 30 yıldan daha önce verilenlerin eksiğidir. "Refah" konusuna geldiğimizde; 1960'lı yıllara kadar halk aç ve yetersiz beslenmeden dolayı (verem-bit salgını, vb.) hastadır. Orta yaşta olanlar, "veremli kız" türkü ve filimlerini hatırlayacaktır. Nitelikli eğitim-öğretim, bir kaynak meselesidir. Bu aileler için de böyledir. Devlet için de. 2000'li yıllardan sonra ülkemiz yüksek teknoloji üretebiliyorsa bu, önceden aksayan bir şeylerin yoluna girdiğine işaret etmektedir.Sağlıcakla kalınız.  23.06.2017 15:53
 

Milliyet gazetesinden Duygu Erdoğan'ın haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, CNN Türk canlı yayınında enflasyonun düşürülmesi amacıyla gerektiği takdirde buğday ve diğer tarım ürünlerinin sıfır gümrükle ithal edilebilmesi düzenlemesinin uygulamaya girdiğini söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de yaptığı açıklamada, gıdada Türkiye'de üretimi korumak şartıyla, spekülasyonu engelleyecek şekilde ithalat vergilerindeki yüzde 70-130'dan yüzde 20-30'a düşüşün bugün-yarın gerçekleşeceğini ifade etti. Bir süre önce artan fiyatları nedeniyle kuru fasulye ve kırmızı biberde gündeme gelen ithalat hamlesi, Türkiye için 'stratejik' ürün olarak gösterilen buğdayda gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla yeniden uygulamaya alındı. Buna göre, buğdayda yerli üreticiyi korumak için yüzde 135 olan vergi gerektiğinde ithal edilebilmesi için sıfırlanacak.

mehmet binlik 
 16.06.2017 9:07
 

İstanbul, 15 Haziran (DHA) - Türkiye'nin kısa vadeli dış borç stoku, yılın ilk dört aylık döneminde yüzde 7.4'e karşılık gelen 9.4 milyar dolar artışla artışla 105.3 milyar dolara, Nisan sonu itibarıyla, vadesine 1 yıl veya daha az kalmış tüm kısa vadeli dış borç stoku da 168.2 milyar doları buldu. Merkez Bankası verilerine göre, bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku yüzde 7.1 artarak 61.5 milyara çıkarken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku yüzde 7.9 artarak 43.7 milyar dolara çıktı. Bankaların yurtdışından kullandıkları kısa vadeli krediler, 2016 yıl sonuna göre önemli bir değişiklik göstermeyerek 14.7 milyar dolar düzeyinde kaldı.

mehmet binlik 
 16.06.2017 9:01
 

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diyarbakır Şube Başkanı İsmail Özşanlı, Türkiye'de hayvancılığın çok gerildiğini belirtti. Bunun da yayla yasağı ve benzeri uygulamalardan kaynaklandığını dile getiren Özşanlı, "Şu an sıkıntı yayla yasağı, köylerden göç etme. Daha önce köylerde besicilik yaygındı. Yayla yasağı başlayınca hayvancılık bu duruma geldi. Besi çiftliklerini hükümet desteklemesi lazım. Sıfır faizli kredi desteği vermesi lazım ki hayvancılık eski günlerine kavuşmalı. Şimdi bu desteği vermeye başlasa bile eski duruma kavuşması uzun sürecektir" dedi. Yanlış uygulanan et politikaları nedeniyle, dünyanın en pahalı etinin Türkiye'de tüketildiğine dikkat çeken Özşanlı, Et ve Süt Kurumu önünde oluşan uzun kuyruklara da tepki gösterdi. Özşanlı, “Kurum önünde günlerce vatandaş kuyruğa giriyor. Yazıktır, günahtır. Bırakın bu kurum piyasaya ve et tüketicisine et yetiştirmeyi, kendi mağazasındaki reyonlara et yetiştiremiyor" eleştirisinde bulundu.

mehmet binlik 
 12.06.2017 16:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 931
Toplam yorum
: 2503
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1590
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisinde öğrenciliğim sırasında bir kamu iktisadi kuruluşunda başladığım çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster