Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
3862
 

‘Bizim Yenge’ hâkimiyeti kaybediyor!

‘Bizim Yenge’ hâkimiyeti kaybediyor!
 

'Ekran Arısı' gözüyle 'Bizim Yenge'...


Gayet güzel başlamıştı, iddialı tanıtımların ardından ‘Bizim Yenge’… Oyuncular yerli yerine oturmuştu… Senaryo, toplumun pek çok kesiminin aşina olduğu gelin-kaynana muhabbetine(!) dayandığından izleyiciye çekici gelecek türdendi. Ancak evden taşınma, karı-koca olma ritüeli o kadar uzatıldı ki, ekran başındakiler birer birer uzaklaştı! Devreye bir de, geçmişten gelen öykünün gücünü iyi kullanıp üstüne katkıda bulunarak geliştiren ‘İffet’ dizisi girince işler değişti. Star TV, dizisiyle ‘Bizim Yenge’yi köşeye sıkıştırmışken Show TV de boş durmadı. Acun Ilıcalı klasiğine dönüşen ‘Yetenek Sizsiniz Türkiye’, hem ‘İffet’le at başı yarışa girdi hem de ‘Bizim Yenge’nin gerilemesine neden oldu. Sonuçta birincilikle ekranlara çıkıp arz-ı endam eyleyen, yüzde 26.64 reytingle dört köşe olan ‘Bizim Yenge’, düşüşe geçip toplamda 9.93’lük izlenme oranıyla 12’inci sırada kendine yer buldu. A/B izleyici kesiminde yüzde 13.17 ile beşinciliği yakalayan dizinin, orada da ‘Yahşi Cazibe’nin boyunduruğu altında olduğunu belirtelim.

Peki, bu manzara karşısında ‘Bizim Yenge’ için iki ihtimal söz konusu! Ya hızlı başlayıp kısa sürede ömürlerini tüketen pek çok dizi gibi bahtına küsüp köşesine çekilecek. Ya da rakiplerini alt etmek için senaryosuna izleyicinin merak duygusunu gıcıklayan mizansenler katacak. Son bölümün içeriği bu konuya cevap olacak nitelikte! Diziye canlılık kazandırmak için ortaya çıkartılan ‘eski sevgili’nin de pek fazla katkı sağlamadığı meydanda.  

‘Bizim Yenge’nin öncelik vermesi gereken nokta, repliklerin basitlikten ve anlamsızlıklardan kurtarılması! Misal, kardeşlerin merdiven üstü ‘çiçek muhabbeti’ gibi konuşmaların ekran başındakilere ne derece çekici geldiğini düşünmek lazım! Sonra o ‘salsa’ dersi sahnesine ne demeli? Dans hocasının abuk sabuk konuşmaları ve Âdem’le dansı ‘ucuz komedi’nin ötesinde bir anlam taşımamakta. Okul arkadaşı sevgili de aynı doğrultuda bir karakter! Yani, sanki dünyada başka erkek kalmamış gibi gelip evli adamı ayırmaya yeltenmesi, artık yenip yutulacak mizah konusu değil. Bu tür bayatlıklardan acilen vazgeçilmeli.

Dizi, birbirinden yetenekli oyuncularına böyle basit sahnelerle haksızlık yapıyor kısacası. Hem kadroya hem de verilen emeğe yazık. Bu doğrultuda ‘Bizim Yenge’nin toplam izleyici üstünde yeniden hâkimiyet kurması için önce kendi senaryosuna hâkim olması gerek! Yoksa, gitti gider…

Anibal Güleroğlu http://www.sinematur.com

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1113
Toplam yorum
: 258
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1628
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster