Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '07

 
Kategori
Mağazacılık
Okunma Sayısı
2365
 

"Bizimle çalışır mısınız?"

"Bizimle çalışır mısınız?"
 

Alışverişe çıktığınızda pek çok dükkanın, mağazanın vitrininde "Bizimle Çalışır Mısınız?" cümlesini görmek mümkün. Tabii ben imla olarak doğrusunu yazdım. Bunların içinde şimdiye dek - son aylarda - sadece tek bir yerde böyle imla bakımından doğru yazılmışını gördüm. İki kelimelik bir cümle ve iki imla hatası barındıracak biçimde yazabiliyorlar. Bravo yani. İlk hata, "misiniz"in birleşik yazılması - ki kural çok basit: "mi", "misin", "misiniz" ayrı yazilmalı. Ayrı yazılması gereken "de" ve "da"lar gibi bunlar da ayrı yazılmalı. Bu kural neden anlaşılmaz, kavranmaz ve doğru yazılmaz bilmiyorum. Oysa ilkokulda çok sıkı öğretiyorlar, gerçi sonra öğretmenler ve okul idaresinden gelen yazılarda da maalesef bir sürü imla (yazım) hatası görüyoruz... Savrukluk, dikkatsizlik, boşvermişlik her alanda.

İkinci olarak da - ki bu yeni çıktı, eskiden olmazdı -"Bizimle çalışır mısınız?" cümlesinin soru cümlesi olmasına karşın sonuna soru işareti konmaması. Hadi bunu hazırlayan işçi, ya da yazan eleman cahil, ama bu levhayı/ kartonu alıp vitrine koyan mağaza yöneticisi de mi bu kadar cahil? Bu kadar dikkatsiz? bu kadar vurdum duymaz????!!!! Esnaf lokantası vitrininden değil, sayısız şubesi olan, adı sanı duyulmuş marka veya markamsı mağaza vitrinlerinden söz ediyorum. İnsaf diyor insan.Yaşamın pek çok alanındaki kalitesizlik, iki kelimelik bir cümlede iki yazım hatası olarak karşımıza çıkıyor. Bu kalitede iş yapanların daha iyi işler yapmalarına olanak var mı?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Yorum Yazanlar, çok çok haklısınız. Teşekkür ederim...

Filiz Eyüboğlu 
 10.09.2007 13:06
 

Keşke her şey bu kadarla bitse, imla hatası, vitrin camına yapıştırılmış ciddiyetten uzak bir ilan... Bunlar işin daha açığa çıkan kısmı, gözükmeyen kısımda ise neler var neler..! Bir kere işsizlik ve işe uygun olmamak ile ilgili bir sürü olay var. Sonrasında çalışan arama yöntemlerinde ucuza kaçan bir mantığın çalışanına vereceği değerin ne düzeyde olacağı var. Cama yapışan ilanla gelen adamın beklentilerinin , o mağaza çalışanlarına ve sahibine olan fayda var. Bazı zincir mağazalarda sürekli vitrinde duran ve özel hazırlanmış olna ilanlar var ki,bu da sürekli personel sirkülasyonu olduğunu ortaya koyuyor. Bütün bunların sonucunda "- Yaa inanmazsın neredeyse kirayı zor çıkardık bu ay..." diye yakınan patronlar. Evet , sadece imla hataları olsa keşke değil mi? Her yerimiz hata ve düzeltmek için her iki kişiden birinin değişmesi gerek öncelikle,ne dersiniz? Saygılarımla.

salih haluk reşat şentürk 
 09.09.2007 16:42
 

imla kurallarını önemsemediğimiz gibi,birçok önemli,hatta ülkemiz geleceği konularda bile önemli konuları önemsemediğimiz için gelişemiyoruz.Güzel vurguladınız..

Mehmet Önkibar 
 05.09.2007 10:14
 

İmla kurallarına duyarlılığın artmasını diliyorum. Zira beni de çileden çıkartıyor. İsabetli bir yazı olmuş. Sevgiler, Esra bubinick

bubinick 
 04.09.2007 17:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 108
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1151
Kayıt tarihi
: 24.08.07
 
 

Çevremizdeki kalite(sizlik) ile ilgili yazılarım. Çevremizi kuşatan beton binalar, insanlar, iliş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster