Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Şubat '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
251
 

'Blog Anayasası ile Milliyet Blog İlkeleri'ne doğru...

'Blog Anayasası ile Milliyet Blog İlkeleri'ne doğru...
 

Milliyet Blog Web Sitesi’ne blog yazıları ile yıllarını vermiş arkadaşımız Erol IŞIK’ın ‘Anayasa Taslağı’ başlığı altında gündeme getirdiği ‘iyi niyetli’ ve ‘yapıcı’ girişimine destek vermeyi Milliyet Blog Ailesi’nin bir bireyi olarak ‘görev’ kabul ediyorum.

Erol IŞIK’ı hayatımda görmüş, konuşmuş değilim, kendisini hiç tanımam!..

Arkadaşımızın blog yazısını okuduktan sonra ‘ben merkezçi,’ ‘tekelci’ olmayan üslubu ve ’show business’ düşüncesinden uzak bir anlayış içinde yazdığının bilincine vardım.

Arkadaşımız Erol IŞIK’ın ‘kronikleşmeye’ yüz tutmuş bir ‘ana konuyu’ gündeme getirmesi nedeniyle kendisine teşekkür ediyorum.

Miliyet Blog Ailesi’ne katıldığım günden bugüne kadar geçen on beş aylık süreç içinde beni ne kadar tanıyabildiniz? Bilmiyorum.

Yaşamım boyunca ‘mütevazılığım’ ve insanlara olan ‘saygım’ karakterimin özelliği ‘yaşam felsefem’ olmuştur.

Ancak yaşamımın hiçbir döneminde ‘hırslı’ olmadım, ama daima ‘hedefim’ olmuştur.

İşte hepimizin ‘hedeflerinden’ olan ‘Blog Anayasa Taslağı’ projesi benim de ‘çorbada tuzumun olmasını’ istediğim ‘ortak hedefimiz’dir

Erol IŞIK arkadaşıma, konumuzun ‘prensipler silsilesi,’ ‘davranış kuralı,’ ‘temel düşünce’ olması nedeniyle ‘anayasa’ sözcüğü yerine ‘ilke’ sözcüğünü öneriyorum.

Şimdilik, Milliyet Blog İlkeleri için ‘proje bazında ekleyeceğim önerilerim şunlardır:

1 – Taraflar; Milliyet İnternet Hizmetleri A.Ş. ile Milliyet Blog Web Sitesi’nde yazan her bağımsız Milliyet Blog yazarıdır

2 – Taraflar, Avrupa İnsan Hakları Bildirimi, Basın Ahlak Yasası ve 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Yasası’na uyacaklarını taahhüt ederler.

3 –Bir Milliyet Blogger, Milliyet Blog Web Sitesi içinde başka bir blogger hakkında ‘doğru’ ve ‘gerçek’ olmayan blog yazısıyla ‘onur,’ ‘şeref’ ve ‘saygınlığını’ rencide edebilecek fiilde bulunması ile karşı tarafa cevap hakkı doğduğu gibi, yasal haklarını da kullanabilirler.

4 – Blog yazısının ‘editörler’ tarafından değerlendirilmesi ve yayına kabulü(onayı) veya reddi sürecinde çalışmanın ‘kime ait olduğunun’(yazarların adlarının) ‘gizliliği ilkesi’ sağlanmalıdır.

5 – Editörler, değerlendirme ve onay sürecinde hiçbir etki altında kalmadan ‘bağımsız’ olarak karar vermeli ve bu konuda blog yazarlarına ‘eşit uzaklıkta olma ilkesinin’ ‘güvencesi’ sağlanmalıdır.

6 – Editörler blog yazılarının değerlendirilmesi ve basımı aşamalarında yapılan hataların düzeltilmesi konusunda hazırlıklı olmalı ve gereği halinde ‘özür yazısı’ yayınlamalıdırlar.

7 – Editörler ‘etik kurallar’ dışına taşan çalışmaları kesinlikle değerlendirme aşamasına gelmeden eleyeceklerdir.

8 – Okuyuculara anında ‘feedback’(geribildirim) sağlamak amacıyla tüm blog  kayıtlarına farklı dilde yorum yapabileceklerdir.

Bize ‘fikir ve düşünceleri,’ ‘teknik donanımları’ ile destek çıkabilecek arkadaşlarımızı kucaklamaya hazırız.   

Başta Erol IŞIK olmak üzere biz sadece ‘başlattık…’

‘Katkılarınızı bekliyoruz.’

Saygılarımla, 20.02.2013

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şükrü Hocam yaa...Yazınız baştan aşağı övgü kokuyor. Son cümlenizde bile "başlatan Erol Bey olduğu halde" "biz sadece başlattık" diyerek..." Övgünüz olmasa bu ifade "söylemesi ayıp" şöyle yazılabilirdi."Erol Beye böyle bir konu başlattığı için teşekkür ederim" ve bu uğraşında yanında olduğumu yazardım" Aslında bence bu yazınıza "Erol bey" tepki göstermeliydi. Nedeni son cümleniz. İşte meydan. En az iki cümlenizde "övgü" baya bir tavan yapıyor. Lütfen 100 kişiye okutunuz. ***"Bir kimsenin kendindeki hasletleri, üstün özellikleri her fırsatta arkadaş ve dost toplantılarda, herkesin önüne sermeyi alışkanlık haline getirmek, bu hal 'övünmek' olur. "*** Yani doğru bir söz elbette sizden. Selamlar.

DurmuşGüler 
 22.02.2013 18:19
Cevap :
DG Bey; Siz bırakın Erol IŞIK Bey'in avukatlığına soyunmayı, siz kendinizi savunun size verdiğim yanıta :)):)) Erol IŞIK Bey'le aramıza bir nifak sokmak sizin 'dürüstlüğünüz' ve 'vicdanınızla' çelişmiyor mu? Sorarım size!...İslam Dini'nde bu yaptığınıza 'riya' denir. Eğer siz de 'riyakar'olmak istemiyorsanız; Ya sizi tanıtan "Herkes gibi 'dürüst' ve 'vicdanımla' çelişmeyen bir yaşantı sürmek için gayret ediyorum' ilkesini çıkartacaksınız; ya da ilkenize uygun yaşam sürdüreceksiniz. Nifak sokmayacaksınız!. Selamlar,   23.02.2013 13:54
 

Gerek sizin ve gerekse de Erol beyin çabasının iyi niyet çerçevesi içinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak ne var durup dururken Milliyet Gazetesi tarafından kabul edilebilecek bir anayasa taslağı hazırlanırken bunun amacının açık ve net bir dille yazılması gerekirdi. Ben ortada böyle bir amaç göremediğim gibi konu başlıkları arasında çelişkilerin de varlığı gözden kaçmıyor. Örneğin 3 ncü maddede yazarların birbirlerinin "onur, şeref ve saygınlığı" nı rencide edebileceklerinden yola çıkılırken, 7 nci maddede bu tür olayların editörler tarafından engellenmesi öneriliyor. Taslak bana göre oldukça acemice hazırlanmış. Biz bloggerler olarak zaten Milliyet Gazetesinin basın yayın ilkelerine uymakla mükellef olduğumuza göre amacının ne olduğu belli bile olmayan yeni bir anayasaya hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Kaldı ki madem anayasa yazmaya yönelik bir heves var, neden yeni tasarlanan anayasaya yönelik yapıcı önerilerde bulunulmuyor? Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 21.02.2013 20:48
Cevap :
Mustafa Bey, Merhaba, bugüne kadar bizler, 'Milliyet Blog' yazarları olarak 'amatör' ve 'yaratıcı' ruh yapısı içinde 'düşünce' ve 'fikir' özgürlüğünü yazılarına yansıtan 'heterojen kültürün' ürünü 'Milliyet Blog Ailesi'ni oluşturduk.Milliyet Blog Web Sitesi'nde daha 'rasyonel''bağımsız,' eşitlik ilkesine' özen gösteren,kalite çıtasını daha da yukarı çekmek amacıyla yapılmış, bir girişim,Anayasa(proje)taslağı Erol IŞIK tarafından gönüllü olarak başlatıldı. Bu bir ön çalışmadır.Arkadaşımız Erol IŞIK'ın öncülük yaptığı proje için 18.02.2013 tarihinde ben de taşın altına elimi koymaktan çok mutluyum. Selam ve saygılarımla,   23.02.2013 13:54
 

Yazınız, hemen bir kaç yazı önce yazdığınız yazıya ters düşmüş gibi görünüyor. Ben ez az iki satırda baya bir övgü gördüm. Erol Bey için konuşmuyorum elbette. (http://blog.milliyet.com.tr/kendisini-oven--baskasini-kotuler--ovgude-olcu-nedir-/Blog/?BlogNo=402830.) İçeriğe gelince. "MB de kurallar zaten bellidir." Oto kontrol sistemi de bence çok iyi çalışmaktadır. Blog son biçimi verilirken editörler "herkes yazacağını yazsın, eleştirsin, eksiklikler ortaya çıksın" demişlerdi. Siz size göre eksik bulduklarınızı yine yazın. Anayasa da nerden çıktı şimdi... Selamlar, saygılar.

DurmuşGüler 
 21.02.2013 11:46
Cevap :
Merhaba, Yorumunuz için teşekkür ederim.Diyorsunuz ki; "Ben en az iki satırda baya bir övgü gördüm."'En az' değil, 'en fazla' iki satırda kendimi övüyorum. Ayrıca 'baya'sözcüğü de iki niceliğinden sonra hiç bir anlam ifade etmiyor. Övgüde kullandığım sıfatlar günümüzde bireyin kendisini övmek için kullandığı sıfatlarla örtüşmüyor. İfademde; ben saygı gösteriyorum insanlara; saygı beklemiyorum. Günümüzün rekabetçi iletişim kanallarında 'edilgen' rol oynuyorum. Hayatın içinde aynı zamanda hem mütevazı, hem de 'kendini öven'.bir kişilik olabilir mi? 'Hırslı' olmadığımı ifade etmekle kendimi övmüş mü oluyorum?Yoksa size kişisel bir zafiyet gösterip,açık vermiyor muyum? Hedefinizin olduğunu niye yazdınız? Yazmayın, yoksa 'övgü' olur demeyin artık...En sade insanın, hatta bir öğrencinin dahi 'hedefi' var.Olmasın mı? Yaşamım boyunca 'tutarlı' oldum, çizgimden sapmadım.Eğer bu ifademi de 'övgü' olarak algılarsanız, söylenmemiş olarak kabul edin.Anayasa sözcüğü bir sembol olarak kullanıldı.  22.02.2013 14:21
 

Birkaç gün önce Milliyet gazetesinin Genel yayın yönetmeni sayın Derya Sazak, gazetenin gerçek sahiplerinin okuyucular olduğunu belirtmişti. Milliyet gazetesinin bir uzantısı olan Milliyet Blog'da yazan bizler de uzun süre bu sitede yazınca ister istemez, bulunduğumuz sitenin daha kaliteli yazılar içermesini arzu ediyoruz. Özgür blog sitelerinde herkes istediğini yazabilir. Buna da kimse karışamaz. Ama bir site Milliyet adıyla başlıyorsa, orada yazılanların adına yakışır şekilde olması gerekir. Benim blogunuz içinde söz ettiğiniz yazıma yorumcu arkadaşlar da olumlu katkıda bulundular. Size de ayrıca desteğiniz ve şahsımla ilgili düşünceleriniz için teşekkür ederim Bülent bey. Umarım bu yazılarımız Blog yönetimi tarafından dikkate alınır. Saygılar, selamlar....

Erol Özışık 
 21.02.2013 11:33
Cevap :
Merhaba Erol Bey; Yorumunuz için teşekkür ederim. Yarım asırdır Milliyet okuyucusuyum. Projeyi iyi niyetli bir başlangıç olarak algılıyorum. Ancak Milliyet Blog Ailesi olarak sonuca ulaşabilmemiz için öncelikle tüm arkadaşlar elini taşın altına koymak durumundadır. Çünkü her bir arkadaşın yaşamış olduğu olduğu 'olumsuzluklar' projemiz için başlıca esin kaynağını oluşturacaktır. Asal amacımız, bu olumsuzluklardan rasyonel, bağımsız, İHEB!ne yakışan, yüksek kalitede bir eser ortaya çıkarmaktır. Ancak Milliyet İnternet Hizmetleri A.Ş. Yönetimi ortaya çıkacak olan Milliyet Blog İlkelerini yaşama geçireceklerini taahhüt altına almak zorundayız. Çalışmalar Milliyet İnternet Hizmetleri ile 'ortak proje'olarak gündeme gelirse daha sağlıklı olacağına inanıyorum.Tekrar görüşmek üzere iyi çalşmalar dilerim. Selam ve saygılarımla  22.02.2013 11:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 881
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster